„Pro všechny fanoušky volejbalu u nás to bude obrovský svátek, protože přijede supertým. Nevím, jak se jim podařilo sehnat prostředky na to, aby utvořili takovou sestavu. To je bez nadsázky Barcelona ve volejbale,“ rozplýval se nad losem trenér prostějovského celku Miroslav Čada i přesto, že jeho svěřenky půjdou do souboje v roli velikého outsidera.

„S tím jsme ale museli počítat, postoupili jsme z posledního místa ve skupině a věděli jsme, že narazíme na tým z místa prvního. V té společnosti už nešlo vybírat, všechny to byly kluby absolutní evropské špičky.“

Fenerbahce ostatní možná trochu převyšuje. Na jeho lavičce totiž sedí Brazilec Zé Roberto, kouč, který mimo jiné vyhrál olympijské hry jak s mužským výběrem Brazílie (1992 v Barceloně), tak s ženským (2008 v Pekingu).

„Je to nejúspěšnější trenér ženského volejbalu na světě,“ řekl obdivně Čada.

Jeho tým už s Fenerbahce Istanbul zkřížil cesty v sezoně 2009/2010. Tehdy to bylo v základní skupině Ligy mistryň a obě utkání prohrál 0:3. Turkyně přezdívané Žlutí andělé následně postoupily až do finále, kde nestačily na italské Volley Bergamo. Následně triumfovaly na klubovém mistrovství světa. V minulé sezoně se Fenerbahce znovu probjovalo do Final Four, tentokrát ale vypadlo v městském derby s pozdějšími vítězkami VakıfBank Güneş Ttelekom Istanbul a následně vybojovalo alespoň bronz.

Poznatky z posledního měření sil jsou prostějovskému kouči celkem k ničemu. Turecké šampionky od té doby proměnily prakticky celý kádr.

„Přišel nový trenér a ten tým se proměnil úplně od základů. Je tam více světových hráček. Největšími jmény jsou Korejka Yeon-Koung Kimová, nejlepší brazilská blokařka Fabiana, nejlepší americká smečařka Logan Tomová nebo dvojnásobná mistryně Evropy i světa Liuba Šaškovová,“ vypočítával Čada největší úderné zbraně istanbulského soka.

Politické pozadí

Prostějovský tým kromě hvězdného celku čeká i bouřlivé turecké prostředí. Fenerbahce hraje své domácí zápasy v hale Burhana Feleka pro sedm tisíc diváků. Ale nastat by mohly i problémy politického rázu.

„Máme v týmu dvě izraelské hráčky a mezi oběma zeměmi panují dost napjaté vztahy. Loni při finále Evropské ligy v Ankaře, kde hrála i izraelská reprezentace, hlídala hotel stovka policistů,“ řekl ČTK sportovní ředitel VK Modřanská Prostějov Peter Goga.

Kdy se bude hrát?

První zápas se odehraje v hale českých šampionek ve středu 1. února, odveta v Turecku o týden později. Prostějov startuje v Lize mistryň počtvrté a poslední dvě sezony vždy skončil v prvním kole play off. V roce 2010 se nedostal přes italské Pesaro, loni ho vyřadila Rabita Baku.

Právě ázerbájdžánská metropole bude dějištěm závěrečného turnaje Final Four, spolu s Rabitou je mezi 16 týmy ve vyřazovací fázi LM ještě Azerrail Baku. Turecký volejbal zastupují také obhájce titulu VakifBank Istanbul a městský rival Eczacibasi, které svedl los proti sobě. Čtvrtfinále Ligy mistryň se bude hrát ve druhé polovině února, Final Four 24. a 25. března.

Los osmifinále CEV Champions League žen 2011/12:

VK Modřanská Prostějov – Fenerbahce Istanbul

Atom Sopoty – Rabita Baku

SC Drážďany – Dinamo Kazaň

Voléro Curych – Azerrail Baku

Fakro Muszyna – RC Cannes

Eczacibasi Istanbul – VakifBank Istanbul

Volley Bergamo – Scavolini Pesaro

Villa Cortese – Dinamo Moskva