Mezi juniory navíc těsně zvítězil Jan Nedělník před svou mladší sestrou Hanou a v konečném součtu tak A-týmu kostelecké Savany připadlo i prvenství mezi družstvy.

„Konečně nám vyšlo i počasí, takže jsem navýsost spokojen. Poslední roky nám to propršelo a loni se musel závod již po pětašedesátce ukončit,“ načal své hodnocení střílející předsedy Savany Josef Nedělník.

K týmové výhře ale nevedla jednoduchá cesta. Zejména Jan Nedělník se rozjížděl pozvolněji a po pětašedesáti- i padesátimetrové vzdálenosti ještě byla na čele Opava.

Petr Lelovský, Dalibor Lhotský a Václav Losert vedli o deset bodů. Lhotský však výrazně pokazil poslední traťa Jaroslava, Jan, Hana a Josef Nedělníkovi tak mohli slavit výhru o pět bodů. Díky ní se opět vrátili do boje o obhajobu loňských i předloňských zlatých medailí.

„Honzovi, ale i Hance se pětašedesátka moc nepovedla a nedoufal jsem, že vyhrajeme. Ale soupeř nám pomohl. Jeden ze střelců Opavy minul terč na pětatřicítce a díky tomu jsme se štěstím vyhráli,“ okomentoval Josef Nedělník.

Jeho manželka opět překonala osmisetbodovou hranici a lepšího výsledku dosáhl jedině Korbař.

Dařilo se i kosteleckému béčku, byť se muselo obejít bez Svatoslava Kuby, jenž se zhostil role rozhodčího. Zbylá trojice František Sedláček, Jiří Složil a Ladislav Horák skončila hned pod stupni vítězů a stále živí naději na záchranu v nejvyšší soutěži.

„Béčko se sešlo kompletní snad jen na dvou závodech. Pravděpodobně sestoupí do druhé ligy, ale snad už na konci příští sezony budeme moci napsat, že si vybojovalo opět postup,“ přeje si Nedělník.

O celkovém vítězi se rozhodne až v závěrečném závodě I. ligy a Českého poháru na počátku října. Kostelečtí smazali dvoubodový náskok Opavy a společně s nimi se usadili na čele. Třetí Otrokovice již ztrácejí výrazně.

Soutěž v Kostelci pořádaná za finanční podpory kostelecké radnice a Olomouckého kraje se konala krátce po venkovním mistrovství světa ve Francii, kde měla Česká republika výjimečně jen jedno zastoupení. A sice v seniorské kategorii Áju Kaszonyiovou z Otrokovic. „Dostala se do finále a skončila na sedmém místě. To považuji za velmi dobrý výsledek,“ zhodnotil vystoupení dlouholetý předseda Českého svazu polních kuší Pavel Kaszonyi.

V minulých letech přitom odjíždělo v průměru deset až dvanáct reprezentantů, kteří se domů často nevraceli s prázdnou. Mistrovství světa 2004 a evropský šampionát 2001 a 2009 se pak navíc konal v Česku.

„Je to otázka peněz. Ve Francii je draze a poslední rok jsme nedostali podporu ze strany ČSTV. Nebyli jsme tedy schopni financovat velkou výpravu,“ smutně konstatoval Kaszonyi,

I předsedu velmi mrzelo, že do Francie neodcestoval doma téměř neporazitelný Bohumil Korbař: „Bohužel krátce před závody zlomil oba luky a nebyl schopen se připravit. Nyní opět střílí, atakuje osobní rekordy, takže je to obrovská škoda.“

Jeden z mála členů Střeleckého klubu Plumlov poprvé otestoval nové lučiště a druhého Petra Lelovského zdolal o propastných sedmašedesát bodů.

„S novým lukem jsem celkem spokojen, pouze je trochu těžší. Na 35 metrů mě trochu zlobil druhý šíp. První a třetí byl velice dobrý. I tak jsem dal 292 bodů. S otcem nedělám nic jiného, než že to stále seřizujeme, aby šíp létal co nejlépe,“ podělil se o pocity Bohumil Korbař.

Kaszonyi také doplnil, v čem je hlavní kouzlo kuší. „Někdo chodí na tenis, protože chce pohyb a setkat se s obchodními partnery. My chodíme na polní kuši, protože to je velká relaxace a potkáváme se s přáteli. Je to životní styl,“ neopomněl zmínit rodinnou atmosféru po dvě funkční období člen výkonného výboru mezinárodní federace IAU.

Závěrečný díl venkovní dlouhodobé soutěže je na programu 2. října v Ostravě-Mariánských Horách. Přesně o šest týdnů později pak setkáním v kostelecké městské sportovní hale začíná halová sezona.

Výsledky Kosteleckého mustangu:

Muži: 1. Bohumil Korbař (SK Plumlov) 860 bodů, 2. Petr Lelovský 793 b., 3. Dalibor Lhotský (oba Opava) 782 b., 5. Miroslav Štefák (Plumlov) 785 b., 7. Josef Nedělník 744 b., 9. Jiří Složil (oba Savana Kostelec na Hané) 720 b.

Ženy: 1. Jaroslava Nedělníková (Savana Kostelec na Hané) 808 b., 2. Sabina Kubesová (Suché Lazce) 751 b.

Senioři: 1. Ája Kaszonyiová 796 b., 2. Pavel Kaszonyi (oba Otrokovice) 747 b., 3. Milan Jelínek (Světí) 739 b., 4. František Sedláček 733 b., 6. Ladislav Horák (oba Savana Kostelec na Hané) 633 b.

Junioři: 1. Jan Nedělník 779 b., 2. Hana Nedělníková (oba Savana Kostelec na Hané) 771 b., 3. David Pištěcký (Otrokovice) 766 b.

Kadeti: 1. Jana Šilhanová 700 b., 2. Jan Krejča (oba Otrokovice) 574 b.

Družstva: 1. Savana Kostelec na Hané A (Jaroslava, Hana, Josef a Jan Nedělníkovi) 2358 b., 2. Opava A 2353 b., 3. Otrokovice A 2284 b., 4. Savana Kostelec na Hané B (František Sedláček, Jiří Složil, Svatoslav Kuba, Ladislav Horák) 2086 b.

Jiří Možný