SK RG Prostějov – VKC Kolín 19:14 (7:6)

Hned od úvodních minut prvního zápasu bylo zřejmé, že obě družstva se zaměřila především na poctivou, agresivní obranu, která útočníkům nedávala klid a přesnost v zakončení. Skóre bylo prakticky stále vyrovnané a žádnému týmu se nedařilo bodově odskočit. Dle pokynů trenéra chtěli domácí útočit hlavně přes děvčata, kde byl Kolín evidentně slabší, ale mužské části se nedařilo vytvářet podpůrné funkce. I když byly útoky Hanáků nebezpečnější a s více střeleckými příležitostmi, do poločasu se jim nepodařilo využít mírnou optickou převahu a do kabin se šlo za stavu 7:6.

Domácí trenér Mynařík nabádal své svěřence zejména k trpělivosti v útoku a k vytrvalé agresivní obraně. Jeho slova se zakrátko po změně stran vyplatila a kolem 40. minuty se poprvé Prostějovu podařilo odskočit na dvoubodový rozdíl (10:8), což přineslo psychickou výhodu a potřebný klid v zakončení. Od tohoto okamžiku držel utkání pevně ve svých rukou. Vynikající obrana 1. čtyřky (Bednář, Šnévajs, Lešanská, Kadlecová) nepustila hosty prakticky k ničemu a poskytovala 2. čtyřce nové útočné příležitosti, které proměňovali.

Ačkoliv byl zápas stále vyhecovanější a rozhodčí chladili emoce hráčů i za pomocí žlutých karet, domácí svoji trpělivou a koncentrovanou hrou nedovolili hostům zvrat a až do konce utkání si drželi bezpečný tříbodový náskok. Konečný výsledek 19:14 a cenný skalp historicky nejneoblíbenějšího soupeře byl pro domácí tou nejlepší satisfakcí za zvýšené tréninkové úsilí. Radost z utkání zkalilo zranění kolene Davida Konečného.

„Jsem opravdu pyšný na to, co jsme v posledních měsících na trénincích dokázali. Překopali jsme náš přístup k obranné i útočné hře, kdy jsme spojili náš vlastní styl korfbalu s novými prvky, na kterých spolupracuji s holandským trenérem Henniem Baasem z partnerského klubu DOS-WK Enschede,“ prozradil kouč SK RG Jan Mynařík. „Výsledky naší práce jsme viděli v zápasech s polskou reprezentací, v extralize proti Děčínu a teď i proti Kolínu.“

Sestava Prostějova a koše: Konečný 4 (56. Snášel), Uherka M. 4, Faltýnková 3, Bednář 3, Kadlecová 2, Lešanská 1, Sequensová 1, Šnévajs 1. Trenér Jan Mynařík.

SK RG Prostějov – VKC Kolín 19:20 (6:10)

Do odvety nastoupili Prostějovští s jednou vynucenou změnou. Zraněného Konečného nahradil Snášel. Vstup do utkání se podařil Kolínu. Hosté se lépe pohybovali, dařila se jim střelba a v obraně byli důraznější. Naopak domácí nastoupili zcela nekoncentrovaně a až příliš se nechali ukolébat předchozím vítězným zápasem. Po čtvrt hodině byl stav 1:6 a Hanáci byli zjevně zaskočeni. Po time outu se sice útočně vzpamatovali, ale obraně se stále nedařilo zastavovat kolínské útoky. Až šesti bodový rozdíl do konce poločasu zkorigovali domácí na 6:10.

Oba týmy se po změně stran tlačily hlavně do vyložených příležitostí pod košem, kde díky agresivnímu pojetí obran docházelo k častým nedovoleným zákrokům, takže se skóre měnilo hlavně díky zahrávání standardních situací. V této činnosti nebyl Prostějov moc úspěšný a i kvůli čtyřem neproměněným penaltám stále jen dotahoval náskok soupeře. Dařilo se ale držet útočný doskok a zlepšenou střelbou z dálky deset minut před koncem vyrovnali Hanáci na 15:15.

Hosté šli prakticky z protiútoku opět do vedení. Kolínští byli střelecky úspěšnější a zápas rozhodli ve svůj prospěch.

„Samozřejmě máme na čem pracovat, obrana má pořád svoje skuliny, musíme přidat více řádu do našeho útočného snažení, ale zejména musíme zlepšit naši střeleckou úspěšnost ve spojení s fyzickou kondicí.“

Sestava Prostějova a koše: Uherka 6, Faltýnková 4, Lešanská 3, Bednář 3, Sequensová 1, Šnévajs 1, Snášel 1, Kadlecová (44. Šťastná). Trenér Jan Mynařík.