Milada Spalová v každém utkání ukazuje svoji výjimečnou důležitost pro tým. Minimálně tím, že je to právě ona, kdo od začátku do konce své spoluhráčky neúnavně hecuje.

Trojnásobná nejlepší volejbalistka České republiky se neobává, že by Prostějov po vypadnutí z Ligy mistryň ztratil motivaci do dalších bojů. „Chceme uspět v česko-slovenském poháru a pak chceme vyhrát titul,“ má jasno o nejbližších plánech.

Rozhovor

Patřil vám poslední míč utkání, už se vám to zdálo příliš dlouhé, že jste vzala odpovědnost na sebe?

Já si myslím, že ten zápas zase nebyl až tak dlouhý. Naopak jsme do něj vstoupily dobře, na to, že jsme měly za sebou hodně cestování a hodně zápasů. Podle mě jsme odvedly dobrou práci.

Ve čtvrtek večer jste hrály v Itálii, už v sobotu proti Frýdku-Místku. Kolik jste měly času na přípravu?

Vrátily jsme se v pátek, kolem čtvrt na devět večer. V sobotu jsme měly ráno trénink a odpoledne zápas. Když se Liga mistryň hraje ke konci týdne ve čtvrtek, tak je to hodně náročné, protože liga je v sobotu a člověk nestíhá regenerovat a je to horší. Ale myslím si, že jsme to zvládly dobře.

V tom velkém zápřahu, kdy jste hrály tři zápasy do týdne, jste byly prakticky celou sezonu. Je to výhoda? Velká část sportovců říká, že je daleko lepší hrát zápasy než trénovat.

Určitě. Já jsem taky pro. Raději budeme hrát více zápasů, protože česká extraliga zase není tak náročná. Ty zápasy jsou někdy mnohem jednodušší než naše tréninky s panem Čadou (smích). Takže já mám raději, když se hraje třikrát do týdne. Ale samozřejmě, když se k tomu přidá Champions League a to cestování, tak je to náročnější.

S Frýdkem-Místek jste zahájily nadstavbovou část extraligy. To je novinka v této sezoně, tabulka se rozdělila na dvě poloviny a vás čekají zápasy jen s kvartetem těch lepších týmů. Ty jsou shodou okolností až na Olymp všechny z Moravy a odpadá vám nepříjemné cestování třeba do Liberce. Je to výhoda?

Každopádně je to výhoda, navíc je to pět nejlepších týmů tabulky, takže i pro nás je to lepší, protože budeme hrát pořád dobré zápasy. Nemusíme hrát s tou druhou pětkou, která je na tom podstatně hůř.

Neobáváte se trochu ztráty motivace, poté, co jste vypadly z Ligy mistryň?

Ne, to určitě ne. Já si myslím, že jsme všechny profesionálky a uvědomujeme si, že musíme zabrat. Teď chceme uspět v česko-slovenském poháru a pak chceme vyhrát titul. Takže každá z nás ví, co musíme hrát, a do zápasu budeme chodit pořád stejně naplno.

Ale na druhou stranu, česká extraliga ani česko-slovenský pohár při vší úctě nesnesou srovnání s Champions League. Takový náboj to asi nemůže mít.

Určitě, v Champions League se každá z nás vybičuje do maxima, ale v české extralize přijde velký boj v play-off. Tam týmy vypadají jinak, všichni jsou hodně namotivavaní, jejich forma se časuje na tyto boje. Takže tam nás čeká určitě volejbal na ještě vyšší úrovni, než to může vypadat v extralize teď.

Když se ještě vrátíme k tomu odvetnému zápasu 1. kola play-off Ligy mistryň v Pesaru, byl průběh zápasu tak jednoznačný, jak napovídal výsledek?

My jsme vstoupily do utkání velice dobře. V průběhu prvního setu jsme vedly ještě 16:15, ale pak přišly šňůry na servise, myslím si, že od jejich blokařky. Ta nás dostala sedmi body v řadě a už jsme to vypustily. Pak jsme se už do toho tempa nedokázaly dostat. Ale Pesaro odehrálo výborný zápas, my jsme je nedokázaly zatlačit servisem a tím pádem si mohly rozehrát svůj rychlý volejbal a opravdu hrály perfektně.

Máte za sebou dvojzápas s dvojnásobnými italskými šampionkami z posledních dvou let. Zahrát si proti takovému soupeři, to se příliš často nepoštěstí. Byl to pro vás velký zážitek?

Jednoznačně. Já si myslím, že v té dvanáctce už si nebylo moc z koho vybírat. Na nás šel podstatně silnější soupeř, než jsme byly my a v podstatě šlo o to, vyzkoušet si hru se silným soupeřem a hlavně si ověřit, jestli s takovými soupeři vůbec můžeme hrát. Myslím si, že jsme potvrdily, že můžeme.

Ještě před Scavolini Pesaro jste se dvakrát potkaly i s Fenerbahce Istabul. Tyto dva týmy jsou pasovány do role těch největších favoritů na primát v celé Champions League. Komu osobně dáváte větší šance?

Mě se víc líbilo Fenerbahce. Měly na všech postech vynikající hráčky a navíc dokázaly servisem opravdu zahrát takticky, ale přitom velice dobře. Od podání se právě celá hra odvíjí. Co se týká mezihry, organizace, systému v obraně, tak si myslím, že je na tom lépe právě Fenerbahce.

Váš další soupeř ze základní skupiny Dynamo Moskva stejně jako vy vypadl hned v prvním kole play-off s rovněž ruským Odintsovem. Překvapilo vás to?

Překvapilo nás to, protože v ruském poháru naopak Dynamo vyhrálo nad Odintsovem 3:0. Takže to určitě překvapení bylo. Nevím, co se tam stalo, ale v ženském volejbalu se může stát cokoliv.

Když se na závěr vrátím k tomu náročnému programu – jak se naučila Milada Spalová odpočívat?

(smích) Podle mě je hodně důležité dostatečně a dobře jíst, dostatečně pít a hodně spát.

Kdo je Milada Spalová

Narozena: 16. listopadu 1979 v Přerově

Výška: 190 cm

Váha: 75 kg

Pozice: blokařka

Kariéra: Přerov (1987 – 1995), Olomouc (1995 – 2003), Mulhouse Volley/Francie (2003 – 2004), Villebon/Francie, Eczacibasi/Turecko (2005 – 2006), Kalisz/Polsko (2006 – 2008), VK Prostějov (2008 – ?)

Úspěchy: mistryně České republiky (2009), 2× vítězka Českého poháru (2009, 2010), vítězka česko-slovenského poháru (2009), vicemistryně Francie (2005), mistryně Turecka (2006), mistryně Polska(2007), vítězka polského poháru i superpoháru (2007). V letech 2004, 2007 a 2008 vyhlášena nejlepší volejbalistkou České republiky