„Budeme to hodně prožívat,“ říká za celou sportovní rodinu bratr olomoucké tenistky, fotbalový brankář Filip Mucha (na snímku v textu).

Loni v červenci se člen kádru 1. SK Prostějov Filip Mucha se svým otcem, fotbalovým trenérem a legendou Sigmy Josefem, tísnili na tribunce u olomouckého kurtu. Karolína Muchová bojovala ve finále lokálního ITS Cupu. Během dalších jedenácti měsíců si šikovná hráčka proklestila cestu mezi tenisovou smetánku.Filip Mucha

„Strašně moc jí pomohlo loňské US Open. Od té doby se už drží mezi elitou a teď už je dokonce okolo světové padesátky. Hlavně, aby se jí tam povedlo držet co nejdéle,“ přeje si starší bratr tenistky.

Pestrá hra na trávě

Při své premiéře v hlavní soutěži Wimbledonu vyhrála tři zápasy bez ztráty jediného setu – podobně jako třeba dvojnásobná šampionka turnaje Petra Kvitová.

„To, že je Kája ve druhém týdnu grandslamu, je pro všechny trochu překvapení, ale je to zasloužené. Že to půjde takhle, nečekal asi nikdo. Na druhou stranu se už o ní začalo říkat, že patří mezi černé koně turnaje. Na trávě předvádí svoji pestrou hru – náběhy k síti, voleje, tak trochu chlapský tenis,“ uvažuje Filip Mucha.

V bitvě o čtvrtfinále se pokusí zastavit favorizovanou krajanku a svoji jmenovkyni Plíškovou. Celá rodina Muchových bude pochopitelně na nohou. „Prožíváme to hodně. Rodiče by chtěli v pondělí letět do Londýna, já samozřejmě taky, ale asi se tam nedostanu. I u televize to rozhodně budou velké nervy,“ ví sedmadvacetiletý strážce prostějovské fotbalové svatyně.

Psychická odolnost a nervozita

Jeho o pět let mladší sestra působí ohromně klidným a vyrovnaným dojmem. Bývá olomoucká tenistka vlastně nervózní, dokáže ji vůbec něco vykolejit?

„Kdybych ukázal nějakou naši konverzaci, co si píšeme, tak by se asi všichni divili,“ směje se Filip Mucha.

Se sestrou je denně v kontaktu. „Voláme si, píšeme si a přes WhatsApp. Před každým zápasem Kája určitě bývá nervózní, ono to vypadá trošičku jinak, než tomu ve skutečnosti je. My se ji ale snažíme vždycky držet,“ prozrazuje bratr tenistky.

Přesto považuje klidnější povahu sestry za její výhodu na okruhu WTA. „V ženském tenise je psychika hodně důležitá a ona je hodně odolná. Ale někdy to ale působí víc, než jak to je doopravdy,“ připouští.

O psychické odolnosti by ovšem mohla dlouhé hodiny vyprávět také Karolína Plíšková. Kdo tedy vyjde vítězně z českého derby? „Myslím, že to bude vyrovnané. Kája svojí pestrou hrou dokáže Plíškovou rozběhat a může překvapit, i když jí moc lidí nevěří,“ očekává Filip Mucha, který má dobře nastudovaného pavouka ženské wimbledonské dvouhry. Ví, že se jeho sestra nachází v jiné polovině než Serena Williamsová, Petra Kvitová nebo Ashleigh Bartyová.

„Na jednu stranu Kája nemá co ztratil, ale na druhou stranu cítí, že by mohla jít dál. Zatím měla celkem hratelné soupeřky. Kdyby přes Plíškovou přešla, tak by bylo hratelné dojít hodně daleko. Dřív to štěstí na los nemívala, proto možná prorazila později. Teď se to snad otáčí v její prospěch,“ dodává Filip Mucha.

Protáhne jeho sestra své tažení a napodobí fantastickou jízdu Markéty Vondroušové nedávným French Open?