„Jsem hrdý na kluky, jak to zvládli po tom tlaku, kdy jsme prohrávali 2:1 a odvrátili jsme mečbol v Pardubicích. Byli jsme úplně na dně, ale v pátém rozhodujícím zápase jsme převedli znovu vrcholný výkon," pochvaloval si trenér Orlů Zbyněk Choleva.

Jeho svěřenci nasázeli v první čtvrtině úctyhodných 36 bodů a jedním z nejlépe střílejících hráčů večera byl Jaromír Bohačík.

„Věděli jsme, že Pardubice jsou psychicky dole, poté, co prohrály domácí zápas. Tam cítily naději a věděly, že tady to bude těžké. My jsme byli koncentrovaní a myslím, že nám tam v první čtvrtině spadlo snad všechno, co jsme zvedli," usmíval se křídelník, který v utkání zaznamenal 21 bodů, když se mu podařilo trefit pět trojek ze sedmi pokusů.

A střelecky se dařilo celému Prostějovu. Vždyť Orli konto soupeře v rozhodujícím zápase zatížili 103 body. Jak obrovský rozdíl oproti nevydařenému domácímu semifinále číslo tři, ve kterém Hanáci nasázeli jen 57 bodů a po zásluze prohráli.

„Je to super, že to přišlo aspoň v tom pátém zápase, když už jsme se trápili celou sérii," prohlásil Jaromír Bohačík.

Kromě výjimečně přesné střelby se Orli mohli v úterý večer spolehnout na podporu tribun. „Dneska to bylo super, lidi fandili a přišli nás podpořit v ten nejdůležitější zápas," děkoval Jaromír Bohačík publiku.

Prostějov si znovu po roce zahraje finále Mattoni NBL. Soupeřem nebude nikdo jiný než Nymburk. Loni zdecimovaní Orli ve finále vydrželi pouze tři zápasy, plánovaný čtvrtý souboj se nakonec ani nekonal.

„Letos to ale vidím jinak. Tým máme v pořádku, nemáme žádná zranění, ani nás nepotkaly žádné finanční problémy. Jsme naprosto koncentrovaní na finále, které bylo naším cílem. Celou sezonu jsme si za tím šli, bojovali jsme pro to, abychom finále hráli, a v něm předvedeme to nejlepší, co umíme," plánuje Jaromír Bohačík.

Stačil by úterní výkon i na velikány z Nymburku? „Nevím, jestli se to dá srovnávat. Nymburk hraje úplně jinou obranu než Pardubice. Kdyby nám to ale padlo jako dnes, tak doufám, že to bude zajímavé," kalkulovala prostějovská opora. „Půjdeme do toho na sto procent. Budeme se snažit předvést kvalitní basket a konkurovat jim," dodal Jaromír Bohačík.

Finálová série začne ve středu 21. května v Nymburce a bude se hrát na čtyři vítězství.

Orli budou chtít zopakovat výkon z pátého zápasu proti Pardubicím. „Nymburk je velký soupeř, ale pokud bychom si přenesli energii, entuziazmus a vysoké procento střelby, tak si myslím, že i Nymburk by se dnes musel bát o výsledek," prohlásil prostějovský trenér Zbyněk Choleva.