Filip se dá bez větších rozpaků označit za kometu posledního ročníku. Mladý prostějovský závodník v něm dokázal sbírat úspěchy na dráze i na silnici. „Nejvíc si cením čtvrtého místa na mistrovství Evropy,“ vzpomíná na svůj doposud největší cyklistický počin, kterého dosáhl v Portugalsku v disciplíně scratch.

„Taky mě potěšila bronzová medaile v časovce jednotlivců na mistrovství republiky a šesté místo na světovém poháru v Astaně,“ pokračuje ve výčtu akcí, na kterých na sebe výrazně upozornil.

Filip dokázal zazářit i před domácím publikem na Grand Prix Prostějov, která bude letos poprvé v kateogrii UCI 1. Po sedmém místu v Memoriálu Otmara Malečka si vyjel bronz v bodovacím závodě jednotlivců.

„Bylo to pro mě velké povzbuzení. Ani jsem to nečekal, bylo to překvapující. Měli jsme sice stanovený nějaký cíl, ale já jsem tomu upřímně moc nevěřil. Doufal jsem, že skončím do pátého místa, takže konečná třetí příčka byla opravdu příjemná.“

Svůj výkonnostní nárůst vysvětloval změnou trenéra a zvýšením tréninkových dávek. V tomto trendu se nesla i poslední zimní příprava. „Musíme je stále ještě navyšovat. Největší skok to byl loni, letos už by měl být menší. Zhruba o nějaké dva tisíce kilometrů,“ počítá Filip.

Pozorní fanoušci cyklistiky jej mohou často potkávat i na silnicích v okolí Prostějova. „To nejbližší mám už projeté a okoukané. Asi nejraději jezdím směrem na Boskovice a Blansko,“ říká s úsměvem. Ten jej ale přechází při zmínce o řidičích, kteří pro trénující cyklisty často nemají sebemenší pochopení. „Hlavně když je větší skupina, tak je to takové smutné, když na nás troubí,“ vypráví.

Jeho talent samozřejmě neunikl pozornosti ostatních klubů, žádné laso ale zatím nedostal. „Moc nabídek na letošní sezonu jsem neměl, ale hlavně jsem chtěl dodělat střední školu. Uvidíme, jaký bude tento ročník, pak se asi budu rozhodovat,“ odpovídá na otázku, jestli bude následovat řadu svých předchůdců, kteří poté, co na sebe upozornili v prostějovském dresu, zamířili do věhlasnějších oddílů z Prahy nebo Brna.

Podle mnohých dělá dobře. Mezi nejlepšími českými cyklisty by vzhledem ke svému věku dělal spíš nosiče vody, v Prostějově je za hlavní hvězdu a celý tým pracuje pro něj. Tento rok bude navíc téměř dvakrát tak početný, než loňský. „Je to velká výhoda, můžeme si během závodu pomoct s čímkoliv,“ pochvaluje si Filip.

A jaké jsou jeho cíle pro tento ročník?

„Zopakovat nominaci na mistrovství Evropy a pokusit se na něm i o medaili. Pak bych chtěl znovu uspět na časovce jednotlivců. Trať by pro mě měla být ještě příznivější než v minulém roce, víc rovinatá. Takže bych chtěl svůj výsledek ještě vylepšit,“ doplňuje talentovaný prostějovský cyklista.

SOUVISEJÍCÍ: SKC Prostějov představil nový tým U23 pro letošní sezonu. PODÍVEJTE SE