Pomýšleli na horní polovinu tabulky, místo toho spadli na místa znamenající boj o záchranu 1. ligy mužů. Házenkářům TJ Sokol II Prostějov se zkrátka podzimní část druhé nejvyšší soutěže ČR příliš nepovedla. V rozhovoru s naším listem to přiznal i trenér Jiří Grepl.

Před začátkem sezony jste věřil v umístění v lepší části tabulky, realita je o poznání horší. Proč?
Opravdu jsem věřil tomu, že se po podzimu budeme pohybovat v horních patrech soutěže. Na otázku proč tomu tak není je poměrně jednoduchá odpověď. Nevyhráli jsme utkání, která jsme vyhrát měli. Především v domácím prostředí jsme ztratili celkem pět bodů. A kdybychom doma bodovali stoprocentně, dnes jsem na tuto otázku nemusel hledat odpověď.

Start do soutěže jste měli solidní, pak se však výsledky zhoršily. V čem vězely hlavní problémy?
V prvním mistrovském utkání na půdě Napajedel jsme podali velmi dobrý výkon. Doma s Jičínem jsme pak zvítězili, následně dovezli bod z Chomutova. V okresním derby se nám podařilo zdolat Kostelec a v dalším kole v Sokolnicích jsme získali další dva body. Potom jsme hostili doma celek Litovle a zde jsme poprvé zaváhali, i když nakonec s ohledem na vývoj utkání jsme remízu brali. Následovalo střetnutí v Přerově a tam se objevily nedostatky v naší hře, především problémy v obranné činnosti a v množství technických chyb, které jsme byli najednou schopni vyprodukovat. Tyto skutečnosti nás potom provázely i v dalších zápasech v Náchodě, kde nám nevyšel první poločas, stejně tak můžu hovořit o vývoji utkání v Plzni. Zlepšený výkon jsme podali až v posledním kole doma proti Dvoru Králové. Problémy přišly v době, kdy hráčům nastaly studijní povinnosti. Z toho důvodu neměli možnost absolvovat potřebný počet tréninkových jednotek, což byla hlavní příčina toho, že výkonnost některých kluků šla dolů. Trápilo nás především velké množství technických chyb v jednotlivých zápasech a samozřejmě i nesehranost. Další skutečností je i to, že v Prostějově se sešel poměrně mladý kolektiv a tomu zákonitě chybí zkušenosti tolik potřebné v rozhodujících momentech.

Které duely vás uspokojily a které naopak zklamaly?
Zápasy odehrané do šestého kola mne uspokojily z hlediska získaných bodů. Výkonnostně jsem byl spokojen se zápasem v Napajedlech, přestože jsme tam prohráli, dále potom s utkáním v Sokolnicích a samozřejmě i doma proti Kostelci na Hané. Které zápasy mne zklamaly? Nemohu říci, že bychom vyloženě takové utkání odehráli. Byly zápasy, kdy jsme nezvládli první poločas a naopak ve druhé půli jsme předváděli velmi dobré výkony. Bohužel na zisk bodů to nikde nestačilo.

Jaké byly silné stránky a slabiny týmu?
V úvodních zápasech se ukazovalo, že máme vhodné hráče na rychlý přechod do útoku, takže budeme schopni hrát moderní atraktivní házenou, která bude bavit i diváky. Jenže projevilo se, že pokud chcete tento moderní prvek uplatňovat, musíte mít obranu postavenou na pevných základech. A zde se ukázalo, že my ji nemáme. Byli jsme schopni vstřelit i venku víc než třicet branek, ale ve stejném utkání jsme ještě větší počet gólů inkasovali a prohráli. Takže se ukázalo, že na tento způsob hry budeme muset mužstvo připravovat delší dobu. Kde jsou slabiny týmu vím moc dobře, ale byl bych špatný trenér, kdybych o nich mluvil veřejně.Věřím, že budeme v zimním období pracovat tak, abychom je odstranili a na jaře se budeme bavit jen o silných stránkách celku.

Můžete ve stručnosti zhodnotit jednotlivé hráče?
Činím to velice nerad, ale přece jenom se pokusím na tuto otázku odpovědět. Více jsem očekával od brankářů. Rášo jako jednička si nedokázal udržet potřebnou formu a Kamený ho nenahradil tak, jak by družstvo potřebovalo. Z křídelních hráčů se ukázal v lepším světle Závodský, bohužel nebylo tomu tak ve všech utkáních. Stejnou výkonnost na tomto postu prokazovali Nevrlý a Javůrek, ale nezářili. Jsem přesvědčen o tom, že oba mají předpoklady k tomu, aby se zlepšili, především se chytili střelecky. Na místě pivota má Prostějov nejlepší dvojici v celé soutěži. Bechný odvedl velice poctivé výkony a dařilo se mu i střelecky, mladý Šíra odváděl velmi dobrou práci především v obraně. Od spojek jsem očekával mnohem více. Hra celku stojí i padá právě na hře spojek a Prostějov je má kvalitní, jenže ne vždy dokázaly plnit úlohu střelců. Tomáš Mičola tuto roli splnil jen v některých utkáních, o Pišťákovi platí to samé. Střelecky zazářil v zápasech, kde se naopak nedařilo Mičolovi, což se dělo i obráceně. Černíček má všechny předpoklady k tomu, aby byl kanonýrem, prozatím je ale nenaplňuje. Janošík je hráč, kterému činí potíže nácvik střeleckých kombinací a individuálně se proti obranám soupeře prosazoval jen zřídka. Flajsar na střední spojce měl za úkol především tvořit hru. S tím se snažil vyrovnat dle svých možností, ale přece jenom tento post není jemu vlastní. Jurik se ukazoval na stejném místě v přípravě velmi dobře, ale v mistrovských zápasech již své výkony nedokázal zopakovat. V některých utkáních se v sestavě objevili i Ordelt, Bůžek a Jirka Mičola. Na hřišti toho však moc neodehráli a tak s jejich hodnocením počkám až po skončení celého ročníku.

Nelitujete svého návratu do vrcholové házené po delší pauze?
Svého návratu v žádném případě nelituji. Když přišla nabídka a já se rozhodl přijmout ji, věděl jsem moc dobře, do čeho jdu a co mne čeká. Ta pauza zase nebyla tak dlouhá, navíc na mé straně byly zkušenosti, které ani zapomenout nelze. Spíše šlo o výzvu. Přijal jsem nabídku velmi ambiciózního oddílu a věřím, že svou prací přispěji ke splnění představ nejen funkcionářů, ale i fanoušků a příznivců prostějovské házené.

Jaký cíl budete mít pro jarní část? Věříte, že půjdete v tabulce nahoru, nebo máte obavy ze sestupových starostí?
Já jsem i nadále přesvědčen, že kolektiv prostějovských házenkářů má na to, aby se pohyboval v konečném účtování na předních místech. Bodová ztráta se bude na jaře dohánět velice těžce, ale máme v domácím prostředí k dobru šest utkání.Čistě teoreticky můžeme získat dvanáct bodů a pokud nebude na záchranu stačit bodů dvacet, musíme nějaké dovézt z venku. Jiná cesta není a my se na ni musíme kvalitně připravit.

Popište prosím aktuální a nejbližší program mužstva v přípravě. Dojde ke změnám v hráčském kádru?
Přípravné období pro nás již začalo 4. ledna a v první části se rozhodně budeme věnovat dobíjení baterek. Ve druhé fázi pak přejdeme na herní činnosti a také zde nás čeká spousta práce. Po celé přípravné období bude pozornost zaměřena na zlepšení herního projevu mužstva a z toho důvodu máme v plánu zúčastnit se dvou turnajů, když jeden z nich uspořádá TJ Sokol II Prostějov. Zimní příprava proběhne výhradně v domácím prostředí a já jsem přesvědčen o tom, že splní svůj hlavní úkol.