Prostějovské utkání zahájili první útočnou akcí domácí házenkáři, první dvě střely ke gólu nevedly, Jurečkova už ano. Jednobranková vedení Prostějovanů pak srovnávali Ivančičtí až do stavu 4:4 a když ještě nekončila ani první desetiminutovka střetnutí, viděl červenou kartu v ruce rozhodčího domácí Kozlovský. Mimochodem, i když oba rozhodčí mají s házenou jako olomoučtí hráči jistě hodně zkušeností, ve svěřeném utkání jich v mnoha případech rozhodně nevyužívali…

Domácí gólman Mach pak vychytal Kremláčka, Kosina dal na 5:4 a když poslal Mach ideálně do brejku Jurečku, vedl Prostějov 6:4. Další trhák po Kosinově přihrávce se ale Jurečkovi nepovedl a Schwarz snížil na 6:5. Černíčkovi se pak nezdařil sedmimetrový hod a Březina vyrovnal na 6:6. Ještě jednou šel Sokol II do vedení, ale Vrabec zajistil hostům první první náskok 7:8 a když Steinoch zmařil střelu Kosiny, dosáhli hosté až na vedení 9:12. Navzdory několika zákrokům Macha v brance domácích pak vedli Ivančičtí i 11:15. Před přestávkou dal Černíček tři slepené branky, jednu ze sedmičky, ale o poločase svítilo na ukazateli skóre třígólové domácí manko.

Po přestávce trvalo téměř tři minuty než snížil Kosina na 14:16, ale hosté pak navýšili své vedení až na hrozivých 14:20, i když Prostějovští hráli přesilovky. Bojovali ale sympaticky i nadále, navzdory tomu, že pro zranění ztratili i dalšího hráče, Tomáše Juríka. Když dal Černíček ze sedmičky kontaktní branku na 20:21 a Jurečka na 21:22, svitla prostějovskému kolektivu ještě naděje. V 57. minutě dokonce Šestořád stav zápasu srovnal, ale to byl už poslední domácí gól. Dvě smolné technické chyby Prostějovanů pak umožnily Vrabcovi a Březinovi rozhodnout utkání ve prospěch Ivančických.

„I když jsme museli hrát bez brankáře Jirky Hrubého," zmínil trenér prostějovského celku Josef Zedníček, „podali naši dva gólmani, až na začátek střetnutí, dobrý výkon. Horší je, že se stále potýkáme se střeleckou neúspěšností. Když doma obdržíme jen čtyřiadvacet branek tak bychom rozhodně neměli prohrát. Snahu klukům upřít nemohu, bojovali, nasazení bylo evidentní, ale nepadalo nám to tam. Zahodili jsme dvě sedmičky, za stavu 22:22 zastavily náš útok Kosinovy kroky a za stavu 22:23 Jurečkova ztráta míče. A v takovém utkání rozhodují maličkosti. Soupeř byl kvalitní, měl nebezpečné spojky. To jsme věděli a proto jsme hráli vytaženou obranu. Prohospodařili jsme to ale už v prvním poločase a ve druhém jsme pustili hosty v jedné chvíli dokonce až do šestigólového náskoku. V tom úseku hry jsme dali za jedenáct minut hry jen jeden gól! Potom do toho dali kluci vše a srovnali jsme to. Následovaly však dvě naše už zmíněné technické chyby, kterých Ivančičtí využili k vítězství. Dvaadvacet branek na vítězství stačit nemůže, snad na antuce, ale v hale rozhodně ne. Před půlrokem jsme dali Ivančickým doma o deset gólů víc. K tomu všemu viděl brzy po začátku zápasu Kozlovský červenou kartu a pak dohráli předčasně pro zranění i Münster a Tomáš Jurík. Když dávají branky pouze tři hráči z mužstva, to nestačí. V derby s Kosteleckými nás snad marodka neomezí. Budeme muset konečně zabrat," pohlížel už vpřed trenér Zedníček.

TJ Sokol II Prostějov – HK Ivančice 22:24 (13:16)

Rozhodčí: Damek a Kaufman. Vyloučení: 5 – 10. ŽK: 1 – 1. ČK: 8. Kozlovský – 18. Kvasnička. 7m hody: 5/3 – 0. Diváků: 60.
TJ Sokol II Prostějov: Kamený, Mach – Černíček 6, Kozlovský, Burget, Tomáš Jurík, Juráček, Ordelt, Šestořád 1, Münster, Gazdík 2, Raška, Kosina 7, Jurečka 6. Trenér: Josef Zedníček.
HK Ivančice: Steinoch, Leitner – Oulehla 4, Kvasnička 1, Večeřa 2, Klíma, Březina 3, Schwarz 2, Vrabec 8, Lukeš, Kremláček 1, Obršlík, Nečas 3. Trenér: Stanislav Večeřa.

Kostelečtí prohráli podobně

Skóre zápasu otevřel hostující hrající trenér Jahoda střelou pod úrovní bránících domácích hráčů a trefil i ze sedmimetrového hodu na 0:2. Kostelečtí srovnali zásluhou Grulicha a Rikana, avšak Hustopečští šli následně do vedení 3:7. Varhalík snížil náskok hostí na tříbrankový, ale Rikanovi se nepodařilo přehodit technickou střelou gólmana Zapletala po svém trháku. Když potom Jahoda svou další sedmičku zahodil, blýskl se dvakrát domácí Grulich. Dal na 6:8 a za chvíli vybojoval míč, přihrál rychle Rikanovi a hosté už vedli jen 7:8. Šli ale znovu do třígólového vedení. To už byl místo Varhy v domácí brance Navrátil a Kostelečtí znovu snížili své gólové manko na 9:10. Grulich pak ze sedmíčky srovnal na 11:11, ale Kostelečtí znovu inkasovali a přestože kouč Jurík využil možnosti oddechového času, o přestávce prohrávali o čtyři branky.

Po změně stran zasáhl do hry několikrát velmi úspěšně brankář domácích Navrátil, Varhalík dosáhl na kontaktní gól a Ševčík srovnal na 18:18. Jahoda pak využil výhody sedmimetrového hodu a když pak vystřelil Blažek, nemohl Navrátil tečovaný míč krýt. Hosté vedli opět o dvě branky. Při jejich brejku ale Varhalík vybojoval míč a dal znovu důležitý kontaktní gól na 20:21, Grulich na 21:22 a Rikan vyrovnal na 22:22. V brance hostí se objevil Fekete, vychytal Grulichovu střelu, Suchomel trefil po rychlém protiútoku na 22:23, ale Varhalík pak ještě znovu vykřesal domácím naději střelou na 23:23. Závěr se ale Kosteleckým nevyvedl. Navzdory některým ještě dalším Navrátilovým dobrým zásahům zaznamenali zbývající tři branky utkání hostující házenkáři, Suchomel, Jahoda a znovu Suchomel.

„Prohráli jsme zaslouženě, protože jsme neplnili dané úkoly," zlobil se po utkání trenér Kostelce na Hané Alois Jurík. „A když chyběli Smékal, Vasyliev a ještě se zranili Vymětal i Říčař, bez spojek se hrát nedá. V první části utkání jsme byli velmi špatní v obraně a při střelbě jsme se na rozdíl od hostů trápili. Neúspěšný střelecký stereotyp jsme nezměnili. Znovu říkám, netrénuje se a tak máme ze tří zápasů jediný bod. Hustopeče dnes byly jednoznačně k poražení, mají v porovnání s minulou sezonou citelně oslabený tým. Vyhrály díky disciplině a dodržení pojetí z hlediska taktiky. My jsme se několikrát dostali znovu do zápasu srovnáním skóre, ale nedokázali jsme to zvednout, znovu nám utekli. Jak jsem řekl, chyběly spojky a vysoké postavy, hráli jsme to pak na dva pivoty. Marně uvažuji, jak dál. Tak zbytečně pouštět body nemůžeme. Máme před sebou derby Prostějov – Kostelec. S prostějovským kolegou Zedníčkem řešíme ve svých kolektivech, řekl bych, stejné dilema. Vyhraje, kdo bude za současné situace v lepší psychické pohodě. Jak se to vyvrbí, to se uvidí až v sobotu," počká si i kostelecký lodivod.

TJ Sokol Kostelec na Hané – Házená Legata Hustopeče 23:26 (12:16)

Rozhodčí: Kummerová a Smékal. Vyloučení: 3 – 3. ŽK: 3 – 3. 7m hody: 1/1 – 3/2. Diváků: 50.
TJ Sokol Kostelec na Hané: Varha, Navrátil – Beneš, Kopečný, Grulich 10, Rikan 4, Ševčík 2, Vymětal 3, Marek Grepl, Chalupecký, Jan Grepl 1, Hochvald, Varhalík 6, Říčař 4. Trenér: Alois Jurík.
Házená Legata Hustopeče: Zapletal, Fekete – Semerát 2, Suchomel 8, Strach 1, Myslík, Blažek 6, Jahoda 6, Strouhal 4. Hrající trenér: Marek Jahoda

V sobotu 13. října svede druholigové 4. kolo do haly RG a ZŠ města Prostějova ve Studentské ulici k hanáckému derby celky TJ Sokol II Prostějov a TJ Sokol Kostelec na Hané. Utkání zahájí rozhodčí v 15 hodin.

Autor článku: VLASTIMIL KADLEC