Slabší účast, ale parádní útoky. Čtvrtý závod letošní Velké ceny Prostějovska hostily Bílovice a bylo se na co dívat. Dosavadní hegemonii potvrdili Sychotínští, kteří práskli dvě šestnáctky a slavili druhou výhru. Domácím favoritkám vyfoukly prvenství holky z Pěnčína.

Pouhých třináct mužských družstev dorazilo do krásného areálu v Bílovicích.

"Situace jaká je, chlapů přijelo méně, u děvčat jsme ten počet čekali," komentoval jeden z organizátorů Stanislav Režný.

Ženských družstev přijelo jedenáct.

Boj o celkové prvenství v mužské kategorii zatím nejúspěšněji zvládají borci ze Sychotína, tedy sousedního blanenského okresu. Ze čtyř závodů dva vyhráli, jednou byli druzí, jednou třetí. V čele průběžného pořadí luxusní patnáctibodový náskok.

"Prostějovskou velkou cenu jsme už jezdili v roce 2007. Tenkrát, když se zadařilo, tak jsme byli maximálně druzí," říkal jeden z členů úspěšného týmu Libor Sedlák a dodal: "Kluci se letos rozhodli, že to v rámci tréninku vyzkoušejí a já z té staré gardy s nimi jezdím taky."

Sychotínští si nemohou na špatné výsledky stěžovat. Čtyři starty, čtyřikrát bedna a jasné vedení.

"Snažíme se chodit na jistotu, bereme to jako trénink. Nejsme tolik nervózní jako na Blanensku. Snažíme se dávat co umíme a vychází to zatím," usmíval se další člen Jaroslav Válek.

Tajemstvím úspěchu pohodářů z Blanenska může být i taktika.

"Bereme si úmyslně nízké startovní pořadí. Zaběhneme a pak čekáme," poodkryl pokličku Válek, jenž dodal: "Nemyslím, že by tu byla slabší konkurence. Soupeři jsou dobří, ale roli hraje i nervozita. Nám nejde o tolik jako domácím týmům, pro ně je to daleko větší prestiž. Z přemíry snahy dělají chyby."

Doposud stoprocentní účast na stupních vítězů, to je unikát.

"Byli bychom rádi, kdybychom to dotáhli do konce. Může se ale stát, že čtyřikrát dáme enko a je po nadějích. Výzvou ale pro nás je, zkusit být pokaždé na bedně," uzavřel Jaroslav Válek.

Z odstupem zatím na Sychotín pohlížejí druhý Ludéřov a třetí Čelechovice na Hané. V Bílovicích mírně ztratily Dětkovice.

Mezi ženami je situace mnohem vyrovnanější. V Bílovicích se nejlépe dařilo Pěnčínu, který se vítězstvím přiblížil vedoucí Náměšti na Hané na čtyři body.

Domácího prostředí naopak nevyužily Oranžády, které srazil prostřik na pravém terči až na šestou příčku. První bednu sezony naopak slavily druhým místem Soběsuky.

Velká cena Prostějovska, jejímž mediálním partnerem je Prostějovský deník pokračuje v sobotu 10. srpna závodem v Nivě.