Prostějovskému Aeroklubu Falcon Air, řádnému členu Aeroklubu České republiky, se dostalo mimořádné pocty. Byl pověřen Mezinárodní leteckou federací FAI uspořádat 1. Mistrovství Evropy a zároveň i Světový pohár v parašutistických artistických disciplínách a současně Mistrovství Evropy a Světový pohár ve skupinové akrobacii čtyřčlenných a osmičlenných družstev.

Spolupořadatelem je marketingová společnost TK Plus. Jedná se o premiérovou akci tohoto druhu, v Prostějově se představí na 500 parašutistů v moderních disciplínách, senioři i junioři. Dvojici pořadatelů podpoří město Prostějov, Olomoucký kraj, Aerokluby ČR, Armáda ČR, různé firmy i další partneři.

V roce 2005 se konalo v Prostějově 4. ME seniorů a 1. ME juniorů, ale to v klasických parašutistických disciplínách, v přesnosti přistání na cíl a individuální akrobacii za volného pádu. Stejní pořadatelé byli tehdy na evropské úrovni vysoce hodnoceni a to mělo vliv na přidělení i této další, velmi přitažlivé události do Prostějova.

Těšit se můžete i na akrobaty

Vše bude probíhat na prostějovském letišti od pondělí 31. srpna do soboty 5. září, k výběru nejvhodnějšího termínu dospěli pořadatelé po studiu dlouhodobých statistických údajů letištní meteorologické stanice. Začátkem září bývá počasí obvykle nejstálejší.

Diváci uvidí nejlepší světové parašutistické akrobaty a bezesporu si budou odnášet vynikající zážitky. Vstupné se platit nebude, veřejnost bude moci přijít nebo přijet na letiště ze směru od Žešova. Kamery zajistí možnost sledování výkonů parašutistů i na velkoplošné obrazovce, k dispozici budou i dalekohledy.

Zahájení proběhne na náměstí

Slavnostně bude ME zahájeno 31. srpna před večerem na prostějovském Masarykově náměstí a dějištěm slavnostního ukončení s vyhlášením výsledků bude 5. září večer areál TK Plus za Kosteleckou ulicí. V průběhu dvou posledních dnů se budou moci zájemci z řad diváků zúčastnit vyhlídkových letů nad Prostějovem a okolím i tandemových seskoků.

Vlastimil Kadlec