Rozložila psychickou pohodu prostějovských volejbalistek jednoznačná prohra v derby s Olomoucí? Pokud ano, ne v příliš vhodnou dobu. Ve čtvrtek se Hanačky pokusí potrápit ve 4. kole Ligy mistryň Dynamo Moskva. „Jedeme do Moskvy v pozici, v jaké byla Olomouc. Nemáme co ztratit, nikdo od nás nečeká, že vyhrajeme,“ tvrdí slovenská univerzálka VK Daniela Gönciová.

Utkání začíná v ruské metropoli v 16 hodin středoevropského času.

Proti Olomouci jste hrály nejhorší zápas v sezoně. Čím to?
Myslím, že Olomouc hraje proti nám vždy svůj nejlepší volejbal. Jednoduše nejsme asi zvyklé na to, že se družstvo tolik brání. Oni vlastně těží z toho, že ubrání strašně těžké míče a potom to, neříkám že se štěstím, uhrají o bloky. Pak přijde nějaká zlomová situace, kdy se jim tyhle míče podaří a jdou nahoru. V laufu se těžko zastavují. Je mi jasné, že družstvo našich kvalit, by je k tomu nemělo ani pustit, ale prostě balon je kulatý a stane se to. Já to zažila i v minulé sezoně, takže umím ocenit to, že hrají dobrý volejbal. Oni proti nám nemají co ztratit.

Jste jedna ze tří hráček, které pamatují loňské vyřazení v semifinále play-off od Olomouce. To asi nebude váš oblíbený soupeř, že?
Tak zase že bych z nich nespala, se říct nedá. Volejbal hraji dlouho a vím, že takové věci si člověk nemůže tolik brát. Je třeba se zaměřit na to, co jsme dělaly zle a odstranit to. Ale abychom se v tom psychicky deptaly? To určitě ne!

Na druhou stranu prohra 0:3 není jen o štěstí nebo o tom, že byl soupeř namotivovanější.
Ne že namotivovanější, ale jednoduše hrály líp. To že máme kvalitnější individuality, je jedna věc. Na druhé straně ony hrály proti nám jakoby o život. To se jim vrátilo, když nás dokázaly zlomit v každém setu.

Asi se ale nedalo čekat, že extraligou projedete bez porážky, ne?
Nikdy není dobré lehce vyhrávat. To se říkalo i minulý rok. Je třeba se prostě z chyb poučit, aby už nepřišly.

Prohrály jste dva zápasy za sebou. Ovlivní to psychiku hráček?
Tak první byla s Dynamem Moskva! Je třeba říct, že je úplně jiné prohrát s Dynamem. Proti němu jsme hrály dobrý volejbal. Uhrát s nimi prohru 1:3, by podle mě mohlo být pro nás vhodné výhry. To nás vůbec nepoložilo. Ale určitě kdybychom zahrály takový volejbal jako doma i v Moskvě, to by nás trošku po porážce v Olomouci zvedlo.

Odcestovat do Moskvy s debaklem v derby asi není optimální, že?
No, ale my jedeme do Moskvy v pozici, v jaké byla Olomouc. Nemáme co ztratit, nikdo od nás nečeká, že vyhrajeme. To je potřeba si povědět. Ale každý od nás čeká, že budeme hrát dobře. S tím se musíme vypořádat a zapomenout na to, že se prohrálo. Musíme začít znovu.

Doposud jste v kabině poznávaly jen atmosféru po vyhraném zápase. Vytrácí se pohoda po porážce?
Minulý rok nás to stihlo na konci sezony. Tenhle rok je kolektiv úplně jiný, takže nevím, jak to bude vypadat, když budeme prohrávat. Ale nemyslím si, že by z toho někdo dělal nějaké nervy. Určitě padne pár tvrdých slov od trenéra, ale my baby to moc řešit nebudeme.

Naopak síla kolektivu by se měla projevit právě až po porážkách.
Určitě.

Ještě k Lize mistryň, konkrétně k vaší skupině A. Rijeka ve 3. kole zdolala lehce Murcii. Je to pro vás komplikace?
Tak Murcia má finanční potíže. Proti Rijece nehrála ani jejich první nahrávačka. Musíme se hlavně soustředit na naše zápasy. Když vyhrajeme doma s Murcií a podaří se to i v Rijece, tak se nemusíme vůbec o druhé místo bát.