Na prostranství před občerstvenímU Abrahámka se k šachovým stolům sjelo celkem 30 registrovaných i neregistrovaných šachistů z Prostějova a okolí.

„Favority jsou bezesporu hráči klubu A64 Grygov Jaroslav Bureš a Petr Zatloukal. Dále pak šachisté SK Prostějov Roman Závůrka a Petr Matoušek. Ti všichni mají ELO přes 2000, “ tipoval přední příčky před začátkem turnaje Pavel Vaculka, člen pořádajícího oddílu SK Rošáda Prostějov.

„Hraje se švýcarským systémem na sedm kol, kdy každý z šachistů má na partii k dispozici 15 minut,“ dodal Vaculka.

Favorité nezaváhali

V samotném turnaji se záhy předpovědi o umístěních na stupních vítězů začaly potvrzovat. Nakonec turnaj ovládl největší favorit, šestnáctiletý šachový harcovník, Jaroslav Bureš. Se soupeři si pohrával jako kočka s myší a se ziskem 6 bodů je všechny nechal za sebou.

„Je to prostě talent od Pána Boha,“ reagoval na jeho hru jeden z přihlížejících.

Na druhém místě se ziskem pěti a půl bodu se umístil prostějovský Roman Závůrka a na bronzové příčce pak s pěti body grygovský Petr Zatloukal.

Pavel Vaculka z Rošády si odnesl brambory

Bramborovou medaili ukořistil první z členů pořádajícího SK Rošáda Prostějov Pavel Vaculka. Právě jeho souboj s Pavlem Bráchou ze Sokola Vrahovice přinesl zdánlivě se šachy nesouvisející situaci. Díky větrnému počasívrahovickému šachistovitěsně za zádaspadla větev z blízké lípy.

„Úplně mě to vyvedlo z koncetrace,“ komentoval Brácha své následné zaváhání v partii.

Mládí vpřed

Při oznamování výsledků a předávání cen vyzdvihl ředitel turnaje Jiří Novák z pořádajícího oddílu SK Rošáda Prostějov především nadějné šachové mládí.

„Chtěl bych ocenit zejména naše malé šachisty a popřát jim mnoho úspěchů do budoucna. Věřím, že právě díky nim zůstanou šachy dál živé,“ uvedl v proslovu při vyhlašování.

Nejmladšími účastníky byli teprve desetiletí Michal Kment a Tomáš Zajíček z domácího oddílu SK Rošáda Prostějov. Oba si odnesli zajímavé věcné ceny.

Šachové odpoledne uzavřela Karanténa

Samotným šachovým turnajem však program u Hloučely nekončil. Odpoledne se účastníkům i kolemjdoucím představila folková kapela Karanténa s nadějnou šachistkou Veronikou Vičarovou jako zpěvačkou a šachisté i výletníci tak měli jedinečnou příležitost zazpívat si pecky svého mládí.

Na závěr se zrodil i nápad, aby se skupina pokusila složit šachovou hymnu. Tak snad se brzy dočkáme toho, že se šachisté nebudou zdravit pouze podáním ruky, ale také písničkou na rtech.

SK Rošáda hraje a podniká všechny své sportovní akce za finanční podpory města Prostějova. (rok)

Pořadí na prvních pěti místech
1. Jaroslav Bureš 6 b. (ELO 2270, A64 Grygov)
2. Roman Závůrka 5“ b. (ELO 2165, SK Prostějov)
3. Petr Zatloukal 5 b. (ELO 2089, A64 Grygov)
4. Pavel Vaculka 5 b. (ELO 1866, SK Rošáda)
5. Miroslav Tichý 5 b. (ELO 1879, SK Rošáda)