„Určitě jsem spokojený s tím, že jsem tady vyhrál. S časem už tak spokojený nejsem. Je konec sezony, která byla letos hodně dlouhá a bez přestávky. Teď jsem navíc byl po finále extraligy nachlazený, takže jsem rád, že jsem vůbec nestoupil,“ komentoval svůj výkon závodník klubu PSK Olymp Praha, který tak výrazně zaostal za svým letošním maximem 13,62 sekundy. Rekord prostějovského mítinku vytvořil v minulém ročníku právě Petr Svoboda časem 13,61. Letos jeho účast zhatilo zranění, které jej vyřadilo z celé sezony.

A bez svého tréninkového parťáka se necítí dobře ani Mazáč. „Vždycky mě vytáhne. Letos to právě bylo složité, protože se svým zraněním odpadl už v přípravě. V tréninku mi strašně pomáhá. Je to divné takhle říct, ale jedu z velké části díky němu. Když běháme spolu, chytnu jeho rytmus a učím se od něj. Tento rok mi to chybí,“ vyjádřil se na adresu držitele českého rekordu, která má hodnotu 13,27 sekundy a Svoboda jej zaběhl v minulém roce v Praze.

Jen pro zajímovast – světový rekord se zrodil v roce 2008 na mítinku Zlatá tretra v Ostravě a vytvořil ho časem 12,87 s kubánský překážkář a olympijský vítěz z roku 2008 Dayron Robles.

Oštěpařský rekord opět odolal

Už dvaadvacet let patří k Velké ceně města Prostějova i soutěž oštěpařů pod názvem Memoriál dr. Eduarda Rozbořila. Na své loňské vítězství v ní navázal Vítězslav Veselý, čtvrtý z letošního mistrovství světa v korejském Tegu. Ani on však se svým výkonem v Prostějov nemohl být spokojen. Jeho oštěp totiž dolétl téměř dva a půl metru před osmdesátimetrovou hranici. Znovu tak nepřekonal letitý rekord Velké ceny, který vytvořil už v roce 1996 Patrick Landmessera výkonem 78,98 metru.

„Škoda, že začal foukat ten protivítr,“ poukázal ředitel prostějovských závodů Milan Čečman na drobnou změnu povětrnostních podmínek.

„Víťa Veselý se na rekord cítil, ještě včera házel v Domažlicích přes osmdesát metrů. Má ale za sebou dva náročné přesuny, což mu taky nepřidalo,“ přemítal Čečman, který sám hlavní překážkový závod vyhrál celkem pětkrát.

Sám ale měl zcela jistě velkou radost, že do Prostějova dorazila i velká jména české překážkové historie.

„Přijel pan Alois Krul z Vrchlabí, pan Milan Tošnar, který mě kdysi trénoval v Dukle, nechyběl Honza Mrázek, místní rodák a vítěz první Velké ceny. Byl tu i můj největší soupeř Jirka Černošek, kterému jsme říkali Čára,“ vypočítával Čečman osobnosti, jež dorazili na závod do nepříliš atraktivního prostředí atletického oválu RG a ZŠ města Prostějov.

Šatny? Tribuna? Voda? Nic takového

V něm nemají atleti praktické žádné zázemí, hvězdy prostějovského mítinku se musely převlékat na lavečkách či na zemi. K dispozici je jen jedno mobilní WC, závodníci ani návštěvníci si neměli kde umýt ruce, natožpak osprchovat. O absenci jakékoliv tribunky nemluvě.

„Nemáme ani základní hygienické podmínky,“ pokrčil rameny Čečman, který je zároveň předsedou místního atletického klubu.

Přímo na místě si o tom mohl pohovořit s přítomným starostou Prostějova Miroslavem Pišťákem.

„Slíbil, že se tím budou zabývat. Uvidíme, jak se k tomu postaví Rada města Prostějova. Chceme ale bojovat o to, aby měla atletika v Prostějově zázemí hodné tohoto tisíciletí,“ doplnil Milan Čečman.