Velká zásluha na tomto florbalovém počinu patří prostějovskému klubu SK K2 Sportcentrum.

„Fanoušci florbalu budou mít možnost vidět zápasy té nejvyšší domácí kvality, hlavně v podání žen jde o dva absolutně nejlepší celky u nás,“ zve diváky do sportovní haly předseda prostějovského florbalového klubu a hlavní organizátor Jiří Kroupa.

Jak se zrodilo pořádání poháru právě v Prostějově?
Florbalová unie se snaží v rámci výběrových řízení dát přednost městům, kde florbal ještě nemá takové místo. Hodně rozhodovalo to, jaké je zázemí na prostějovské hale Sportcentrum. Když to viděli lidé z unie, tak řekli, že to je paráda.

Neměli jste potíže s rezervací haly, nebo vše probíhalo hladce?
Nebyl problém. Museli jsme jen posunout termíny některých zápasů basketbalové mládeže. Hodně nám vyšel vstříc ředitel Sportcentra pan Nedvěd, který nám i hodně pomáhal s organizací.

Finále florbalového poháru jistě přinese skvělou podívanou. Věříte, že se bude hrát v bouřlivé kulise a že budou zaplněné tribuny?
Jsme nohama na zemi. Florbal pořád nehraje tak velkou roli jako třeba basketbal nebo volejbal, který se tady hraje na profesionální úrovni. Můj osobní odhad je, že přijde určitě pět set lidí. Kdybychom se ale dostali někam k tisícovce, tak to budu považovat za velký úspěch. Florbal je stále amatérský sport a v Prostějově a v Olomouckém kraji ještě takové jméno nemá a podle mého ani dlouho mít nebude.

Na co byste florbalové fanoušky přilákal v neděli do ochozů nejvíce?
Budou mít možnost vidět florbal té nejvyšší domácí kvality, hlavně třeba v podání žen jde o dva absolutně nejlepší celky u nás. Lidé se budou moci podívat na florbal, který ti hráči hrají zadarmo a přesto se jejich výkony blíží profesionální úrovni. Florbal je strašně dynamický. Vedení 4:0 tam nic neznamená. Padá hodně branek a tím je to atraktivní. V televizi to nevypadá moc dobře, ale v reálu je to krásná dynamická hra.

Takže vzkazujete fanouškům, ať nesedí doma u televize a dorazí do haly?
Ano. Sice to bude Česká televize snímat, ale nebude to v přímém přenosu. Důvod je jasný. Nedávno skončilo mistrovství světa a florbalu bylo v televizi opravdu dost. A jak už jsem řekl na začátku, florbal nedosahuje takové úrovně ani v celostátním měřítku. Každopádně to bude první záznam z finálového dne, vždycky z toho byly jen takové šoty. Teď to bude v televizi poprvé komplet.

Berou podle vás elitní kluby český pohár vážně a na sto procent?
Určitě. Sice s tím není spojeno žádné prize money, ale jasným důkazem je Tatran, který ligu válcuje již několik let po sobě a v poháru vždycky najde sebevědomí a dokáže se soustředit i na tuto soutěž.

To samé platí u žen?
V případě žen si myslím, že Bohemians se bude chtít vytáhnout na Herbadent Praha. Jim se teď v extralize podařilo Herbadent poprvé porazit, takže si myslím, že to ženské finále bude hodně vyrovnané.

Miroslav Mazal