„V časovce bych chtěl obhájit medaili," nastínil, jakým směrem se budou ubírat jeho ambice po loňském třetím místě.

Už tento týden na vás čeká silniční mistrák, dalo by se říct, že jde o první z vrcholů letošní sezony?
Určitě, silniční mistrák je jeden vrcholů, na který se připravujeme. Hned týden po něm navíc odlétám do Portugalska na Mistrovství Evropy v dráhové cyklistice, tak věřím, že forma bude dobrá.

Poslední víkend před mistráky jste nezávodili, měli jste nějakou speciální přípravu?
Je to takové dolaďování formy před závody a spíše odpočinek.

Dolaďování před závody, co to znamená?
Trénujeme intenzivněji a kratší objemové dávky s ohledem na časovku. Třeba v sobotu to byly intenzity nebo 120 km za autem. Já jsem si teda zvolil jízdu za autem.

Zmínil jste časovku. Na programu je časovka jednotlivců a silniční závod jednotlivců. V které z těchto dvou disciplín si věříte víc?
Na časovku, je to moje oblíbená disciplína a věřím si v ní. Navíc silniční závod jednotlivců pojedou všechny hvězdy česko-slovenské cyklistiky jako Peter Sagan, Velitsové, Kreuziger, Bárta, Štybar, to bude hodně těžké.

Když jsme u konkurence, bude vetší než v loňském roce?
Přibyli mladí „prvoročáci", kteří budou hodně nehecovaní, zatímco z kategorie U23 neodešel žádný z favoritů. konkurence tak bude určitě větší a kvalitnější než vloni. A to jak pro časovku, tak pro silnici.

Budete obhajovat třetí místo v kategorii U23, myslíte, že obhájit bude těžší než když jste bronz v loňském roce získal?
Trať závodu mi sedí určitě víc než vloni, ale jak jsem říkal přibyli mladší závodnici. Nesmíme zapomínat, že v minulém ročníku nedojel do cíle největší favorit v kategorii U23, kvůli špatně označené trati závodu, takže to opravdu nebude lehké.

Koho tipujete za největší favority na vítězství v časovce jednotlivců v kategorii U23?
Jak jsem už zmínil, největší favorit je Jakub Novák (závodí v Itálii za Trevigiani Dynamon Bortili, pozn. aut.), pak to bude otevřené, je tady Dan Turek, Petr Vakoč, a další adepti z Dukly Praha.

Účast na závodě jednotlivců je podle nominačních kritérií ČSC jedna z podmínek pro start na OH. Předpokládám, že účast největších hvězd česko-slovenské cyklistické scény výrazně zkvalitní závod samotný.
Vím o tom, bezpochyby to bude velmi těžký závod.

Váš tip na vítězství?
Sagan, je v neskutečné formě a profil by mu mohl sedět.

A v kategorii U23? Předpokládám, že vyhraje ten, komu se podaří neodpadnout z některé skupinky, která bude v úniku?
Pravděpodobně to tak bude, je to těžko odhadnutelné. Závod není těžký profilem, ale svoji délkou a pravděpodobně i velkým vedrem. Z „třiadvacítkářů" má asi největší formu Hirt, ale profil trati není úplně pro něj ideální, bude to určitě hodně otevřené, těžko odhadovat.

Vraťme se k SKC, v poslední době se zdravotními problémy laboruje Viktor Vrážel a Michal Mráček. Budou startovat?
Michal nebude a Viktor zřejmě ano.

A na závěr k vašim osobním ambicím. V časovce i závodu jednotlivců?
V časovce bych chtěl obhájit medaili. V silničním závodě si netroufám říct, ale zase bych chtěl vylepšit výsledek z loňska, tuším, že jsem byl osmý.

(skc)