Znovu byli vysokými favority duelu, ale pozor! Poděbradští ještě nevzdali naději na dosažení osmého místa tabulky základní části Mattoni NBL a účast v závěrečné vyřazovací části soutěže.

Už začátek utkání byl velmi rušný. Útok hostí byl neúspěšný, domácí Dokoupil dal na 2:0, následující střela na prostějovský koš také prostor uvnitř obroučky nenalezla, ale Castleberry úspěšně doskočil a srovnal na 2:2. Dokoupil v dresu Orlů fauloval v 1. i 2. minutě a ve 4. měl na triku dva fauly už i Šležas, který ale proměnil oba trestné hody na 4:2. Soupeř otočil na 4:6, ale Šležas přidal i trojku na 7:6.

To už ale Orli opakovaně ztráceli při útočných akcích míče pro chyby v rozehrávce, Poděbradští totiž velmi dobře sledovali pohyb míče. Hostující Vyoral odpověděl také tříbodovým zásahem na 7:9, ale to bylo v průběhu celého utkání druhé a poslední vedení Poděbrad. Tříbodové trefy Dokoupila i Prášila pak přispěly k stavu 15:9, dvakrát v řadě zasáhl koš za dva body poprvé i Chán a první čtvrtinu vyhrál Prostějov o osm bodů.

Druhá část hry byla střelecky slabější, v útoční fázi pokulhávaly oba celky. Přesto navýšil tým z Hané své vedení až na třináctibodové a stejné manko pak měli Poděbradští i po polovině střetnutí.

Kvalita hry Prostějova potom začala upadat a Středočeši trestali. Náskok Orlů začali snižovat, chvíli už byl pouze sedmibodový, 44:37. Když vypršel čas třetí čtvrtiny, ze stavu utkání vyplývalo, že ji Prostějovští prohráli 19:23.

V závěreční části hry bylo domácím plejerům i jejich příznivcům v hledišti ještě hůř. Poděbradští Stria i Harčár trefili za tři body a když už vedli Orli jen 64:60 a útočné akce kazili, promarnili hosté pod prostějovským košem dvě střelecké tutovky a navíc ještě po jejich pokusu o tříbodový zásah poskakoval míč na obroučce domácího koše a pak přepadl mimo otvor… Středočeši pak trefili dokonce na kontaktních 64:62, ale do té doby hazardující Orli pak přece jen vzlétli do bezpečné výše, závěrečný klid pojistili Veikalas a trojkou Landry.

„Z pohledu našeho výkonu první polovinu utkání beru, druhou brát nemohu,“ vystihl trenér domácích Orlů Peter Bálint přesně to, co bylo před chvílí v hale k vidění. „V obraně jsme špatní nebyli, počet obdržených bodů to vyjadřuje, ale v útoku jsme se trápili. Jen čtrnáct zaznamenaných bodů v závěrečné čtvrtině hovoří za vše, navíc zbytečně ztrácíme ve hře míče. O důvodech musíme přemýšlet a zajistit, aby se to v play-off už v takové míře nevyskytovalo. Nehrál Radoslaw Hyzy, v Opavě si podvrtl kotník, ale ve čtvrtek by měl být pro naše čtvrtfinálové utkání Českého poháru v Klatovech s Plzní v pořádku. Příležitost dostali zejména Pavels Veselovs a Jakub Krakovič.“

„Gratuluji Peterovi a jeho týmu k vítězství,“ zahájil hodnocení zápasu trenér Poděbrad Michal Franěk. „Věděli jsme, že v Prostějově musíme hrát dobře v obraně, stejně jako na půdě všech silnějších soupeřů. Proto to už nejméně dva měsíce na trénincích pilujeme a když jsme dnes inkasovali jen 73 bodů, je vidět, že naše snažení není marné. Nasadili jsme do hry jen devět hráčů, domácí o dva víc a přece jsme v jedné chvíli dokázali stáhnout jejich už vysoké vedení na pouhé dva body. Svou prohru s námi však Prostějovští podruhé v řadě nepřipustili. Hodně nám chyběl nemocný Kevin Thomas. Diváci dnes viděli ne moc pohledné, ale bojovné utkání.“

BK Orli Prostějov – Karma Basket Poděbrady 73:64

Čtvrtiny: 24:16, 16:11, 19:23, 14:14. Rozhodčí: Paulík, Kurz, Kapl. Fauly: 17:21. Trestné hody: 22/17:15/13. Trojky: 6:5. Doskoky: 39:36. Diváků: 950. Nejlepší hráč: Kyle Marc Landry.

BK Prostějov: Lawrence 2, Šležas 13, Veikalas 16, Tóth, Chán 9 (10 doskoků), Skibniewski 4, Dokoupil 5, Veselovs 2, Krakovič 2, Landry 17 (10 doskoků), Prášil 3. Trenér: Peter Bálint.

Karma Basket Poděbrady: Vyoral 13, Kučera 2, Špička 3, Horák 12, Páleník 8 (12 doskoků), Harčár 6, Sýkora, Stria 9, Castleberry 11 (14 doskoků). Trenér: Michal Franěk.

Další výsledky 36. kola Mattoni NBL:

Pardubice – Opava 85:66 (18:10, 42:28, 66:42)

Nejvíce bodů: Arnold 18, Miloš 17, Bohačík 14 – Blažek a Šiřina po 14, Novák 10. Rozhodčí: Vrážel, Kapaňa, L. Lukeš. Trestné hody: 26/21 – 20/16. Fauly: 17:27. Trojky: 6:4. Diváci: 960. Nejlepší hráč: Bohačík.

Vyšehrad – Nový Jičín 66:101 (9:19, 24:47, 46:79)

Nejvíce bodů: Lipold 13, Klimánek 12, Kysela 10 – Jurečka 19, Hájek 16, Šteffel 15, Gavlák 14, Pandula 11, Walker 10. Rozhodčí: V. Lukeš, Karásek, Kec. Trestné hody: 10/8 – 19/13. Fauly: 19:14. Trojky: 6:12. Diváci: 250. Nejlepší hráč: Kysela.

Brno – Děčín 64:73 (22:25, 34:47, 46:58)

Nejvíce bodů: Meno 14, Reinberger 13, Gajdošík 9 – P. Houška 18, Hatcher 14, Mulligan 13, Alič 12, Červenka 10. Rozhodčí: Dolinek, Holubek, Nejezchleb. Trestné hody: 12/9 – 12/9. Fauly: 14:16. Trojky: 7:6. Diváci: 120.

Nymburk – Ostrava 93:80 (22:17, 45:42, 72:55)

Nejvíce bodů: Lewis 19, Slezák 17, Benda 16 – Hood 31, Mitchell a Stuchlý po 17, Burke 13. Rozhodčí: Hruša, Znamínko, Baloun. Trestné hody: 14/11 – 31/28. Fauly: 23:15. Trojky: 6:6. Diváci: 400. Nejlepší hráč: Lewis.

USK Praha – Kolín 75:93 (22:26, 38:43, 56:73)

Nejvíce bodů: McKay 24, Kotas 13, Ford 12 – Jones 21, Machač 19, Pavlík 19, Smith 18, Platt 14. Rozhodčí: Vyklický, M. Kučera, S. Kučera. Trestné hody: 22/17 – 21/15. Fauly: 21:19. Pět chyb: 38. Vocetka (USK). Technická chyba: 39. Platt (Kolín). Trojky: 6:12. Diváci: 300.