Fanoušci prostějovských Orlů se v letošní sezoně mají na co těšit.

Jejich oblíbený basketbalový tým totiž bude čekat spanilá jízda českou Mattoni NBL završená útokem na dříve neporazitelný Nymburk, postup do finále Českého poháru a také úspěšné představení v EuroChallenge Cupu.

To jsou alespoň ambice vedení BK Prostějov, které byly zveřejněny na páteční tiskové konferenci.

Letošní základní část Mattoni NBL se bude muset obejít bez týmu Nymburka. Obhájce ligového vítězství startuje v Adriatické lize a největší prostějovský rival se ke pěti nejlepším týmům domácí ligy přidá až v nadstavbové čás­ti.

„Základní část se tím podle mého trochu znehodnotila. Nám nezbývá než zaujmout pozici, kterou měl Nymburk, a základní část vyhrát. V play off chceme jít do finále a útočit na titul,“ říká předseda správní rady prostějovského klubu Milan Matzenauer.

„V evropském poháru budeme usilovat o co nejlepší výsledek, abychom se mohli měřit s kluby, které nám ukáží objektivní sílu našeho týmu. A pak je to Český pohár, ve kterém chceme hrát finále,“ pokračoval v odtajňování cílů Matzenauer.

„Ekonomicky máme nadcházející sezonu z devadesáti procent zajištěnou, což považuji s ohledem na současnou situaci za úspěch,“ prohlásil Matzenauer.

„Tým je dobře poskládaný a my určitě můžeme Nymburku konkurovat. Cíle jsou nejvyšší a my uděláme všechno proto, abychom je splnili,“ říká hlavní trenér prostějovského celku Peter Bálint, který se domnívá, že start Nymburku v Adriatické lize může východočeský klub znevýhodnit.

„Tolik cestování a zápasů je určitě unaví. V závěru sezony to pro nás při play off může být výhoda.“

Jádro týmu Orlů zůstalo zachováno, velké změny se v kádru Prostějova neudály.

Tým posílil americký pivot Yemi Gadri Nicholson, který na Hanou přišel jako náhrada za Aleše Chána, dále do týmu přišel osmnáctiletý Jaromír Bohačík a reprezentační rozehrávač David Marek, který se vysoko postavených cílů rozhodně nebojí.

„Když jsem uvažoval jít do Prostějova, tak pro mě ani jiné cíle nebyly. Chci hrát evropské poháry a já věřím, že se to příští týden podaří a kvalifikujeme se,“ říká hráč, který do Prostějova přestoupil ze španělského klubu Rosalia.

Orlí bitva o EuroChallenge bude v televizi

Orli první kvalifikační zápas o EuroChallenge na palubovce slovinského Domžale vyhráli 70:62 a jsou na nejlepší cestě do skupiny, kde je bude čekat Krka Novo Mesto, Telekom Bonn a poražený z dvojice o Eurocup Gran Canaria – KK Záhřeb.

„Byla by škoda nepoustoupit už kvůli potenciálu, které to mužstvo má. Chceme jej předvést na evropské scéně,“ říká prostějovský rozehrávač Marek.

První zápas Mattoni NBL odehrají Orli v sobotu 9. října v Děčíně. Doma se poprvé představí 13. října v zápase s Brnem.

„V domácí soutěži budou asi největší protivníci Nový Jičín, Děčín a Pardubice. S těmito třemi týmy bychom měli nejvíce čeřit vodu,“ předpovídá Bálint.

Nejbližší zápas čeká Orly již tuto středu od 18 hodin. Před kamerami ČT4 Sport odehrají domácí odvetný zápas kvalifikace o pohár EuroChallenge proti Domžale.

„Budeme potřebovat podporu fanoušků. Věřím, že přijdou v hojném počtu,“ říká na závěr generální manažer BK Prostějov Petr Fridrich.

Miroslav Mazal