Letošní pokračování největšího prostějovského atletického mítinku bude ve svém hlavním závodě postrádat jak držitele rekordu (13,61 s) Petra Svobodu, tak loňského vítěze Martina Mazáče.

„Petr Svoboda se v pátek ženil, navíc už se na Zadově připravuje na novou sezonu, stejně jako Mazáč, který je navíc po zranění," vysvětluje šéf Atletického klubu Prostějov Milan Čečman.

I tak ale bude mít Velká cena kvalitní obsazení, zúčastnit by se mělo šest finalistů 
z posledního mistrovství republiky včetně vítězného Petra Peňáze z pražského Olympu.

„Přijede i Stanislav Sajdok, který u nás vyhrál už šestkrát," připomíná Čečman s tím, že celkem by do hlavního závodu mělo nastoupit deset překážkářů.

Největším lákadlem posledních ročníku ale byl oštěpař Vítězslav Veselý, účastník olympijských her v Londýně a vítěz letošní Diamantové ligy. Ani jeho účast však není jistá.

„Masér Železného skupiny, kde Veselý trénuje, se žení, a tak jde celá skupina v sobotu na svatbu. Když to zvládne, slíbil, že přijede. Ale zatím je to skutečně těžké odhadovat," podotkl ředitel závodu Čečman.

Ten věří, že pokud Veselý dorazí, padne letitý rekord Patricka Landmessera v hodnotě 78,98 metru.

Kromě hlavních závodů 
v překážkách a hodu oštěpem je tradiční součástí prostějovského mítinku i celá řada závodů pro mládež.

„Děti dorazí z celé republiky," řekl Čečman, pětinásobný vítěz prostějovského závodu z let 1961, 1965, 1966, 1968 a 1969. 

Historicky prvním vítězem se v roce 1947 časem 15,7 sekundy stala domácí atletická legenda Jan Mrázek. S celkovým počtem sedmi prvenství je rekordmanem.

V letech 1987 a 1992 se z vítězství radoval desetibojař Robert Změlík, 
v roce 1993 i Tomáš Dvořák.