Hlavními strůjci tohoto úspěchu byli tenisté z TK Agrofert Prostějov Radek Štěpánek a Tomáš Berdych.

První bodík získal Berdych

O první bod pro české barvy se v úvodním zápase série postaral Tomáš Berdych, když dokázal přehrát francouzskou jedničku Simona poměrem 3:1 na sety. V druhém utkání podlehl pozdější hrdina Štěpánek Tsongovi, který těžil především ze svého dělového servisu.

Chleba se lámal až následující den. V něm nejprve prostějovské duo zabodovalo v deblu, když přehrálo dvojici Gasquet Llodra poměrem 3:1, a o třetí, a tím pádem i rozhodující bod pro české barvy se postaral v duelu týmových jedniček Radek Štěpánek.

Sérii rozhodl Štěpánek

Štěpánek hrál proti Simonovi pozorně, zbytečně nechyboval. Když si to situace žádala, pomohl si dělovým servisem.

Soupeř se začal až v průběhu utkání zbavovat nervozity, která ho provázela. Ani zlepšená nebyla ale osmému hráči světa nic platná.

V prvním setu si oba tenisté drželi podání, a tak se muselo rozhodnout o jeho vítězi ve zkrácené hře. V té měl pevnější nervy a přesnější ruku český hráč, který ji získal poměrem 7:2.

Rozhozený Francouz poté ztratil hned v úvodu druhé sady svoje podání, a zkušený Štěpánek kráčel za třetím bodem. Simon se mohl vrátit do zápasu za stavu 4:3 pro Štěpánka, kdy si vypracoval v utkání první brejkbol. Ten však nevyužil, následně sám neudržel podání a prohrál i druhou sadu poměrem 3:6.

Tie–breaky Štěpánkovi svědčily

Ve třetím setu se Simon zlepšil na servisu, nepouštěl Štěpánka do šancí a sám čím dál více trápil svého soupeře na příjmu. Za stavu 4:4 vedl Štěpánek při svém podání 40:15, ale situaci neustál. Simon po pěti nezdarech konečně využil brejkbol a šel podávat na zisk třetí sady. Štěpánek ale zabojoval, vzal si podání zpět a dotáhl set do druhého tie-breaku v zápase.

V tom, stejně jako v úvodu, nedal Simonovi žádnou šanci a vybojoval Čechům postupový třetí bod. Francouz ve zkrácené hře neuhrál dokonce ani míček.

„Chtěl jsem útočit, tlačit se k síti, občas jsem se s ním dal do výměny, aby se trochu unavil… Dařilo se mi měnit rytmus. Byl to úplně jiný zápas než s Tsongou. Věděl jsem, co na Simona platí, a zahrál jsem to fantasticky,“ prohlásil po utkání Štěpánek.

Osmifinále světové skupiny Davis Cupu: Berdych – Simon 7:6, 4:6, 7:6, 6:3. Štěpánek - Tsonga 5:7, 2:6, 6:7. Berdych /Štěpánek – Gasquet/ Llodra 6:3, 1:6, 6:4, 6:2. Štěpánek – Simon 7:6, 6:3, 7:6. Hernych – Tsonga 2:6, 7:6, 6:7.

Výběr kapitána Jaroslava Navrátila si tak čtvrtfinále Světové skupiny zahraje podruhé za sebou. Minulý rok nedokázal uspět v Moskvě proti domácím Rusům.

Tentokrát změří své síly s Argentinou, která dokázala i bez Del Potra a Nalbandiana postoupit přes Nizozemsko. Svého soupeře přejela poměrem 5:0 na zápasy.

Je vysoce pravděpodobné, že v příštím kole se již Argentina představí v plné síle. Duel je na programu v červnu, a to opět v domácím prostředí vítkovické haly.