O vítězství Portugalců rozhodlo čtvrté bodované kolo, které bylo jediným, v němž česká dvojice nebodovala.

„Po prvním spurtu jsme si mysleli, že o první místo můžeme bojovat. Od třetího spurtu jsme ale viděli, že si Portugalci jezdí pro první místa a že budeme potřebovat štěstí. Pak už nám to moc nevycházelo, ale myslím, že jsme předvedli maximum našich sil,“ řekl zkušenější z prostějovského dua Luděk Lichnovský.

Čekání na vítězství českého páru v madisonu tak v Prostějově trvá dál, přestože i druhé místo Lichnovského s Baborem znamená úspěch.

„Jsme moc spokojení. Už dlouho chyběla prostějovská dvojice na stupních. Jsem rád kvůli domácímu publiku. Konečně jsme se po delší době blýskli,“ těšilo třiadvacetiletého Lichnovského, který by rád spolu s o čtyři roky mladším Baborem vrátit česká jména na první místo Malečkova memoriálu. „Příští rok to určitě klapne,“ nepochybuje Lichnovský.

Na letošní Grand Prix Prostějova, která patří mezi jedničkové závody UCI, si odbyl premiéru i madison žen. Historicky prvními vítězkami tohoto závodu se na Memoriálu Otmara Malečka staly Australanky Kristina Clonanová a Alexandra Manlyová.

Oba dny prostějovské Grand Prix ovlivnily nezmary počasí. Během prvního dne musel být kvůli dešti přerušen vyřazovací závod v rámci omnia mužů, druhý den pak museli organizátoři velkou část programu upravit tak, aby se stihly odjet nejdůležitější disciplíny. To se nakonec povedlo, byť sobotní program musel být ukončen předčasně.

I tak si ale diváci užili špičkovou cyklistiku. První den nabídly parádní podívanou například mužské sprinty. Do dvoučlenného finále se v nich probojoval český dráhař Pavel Kelemen, který změřil síly s Australanem Patrickem Constablem.

Český závodník z Dukly Brno vyhrál první duel a vedl 1:0. V další jízdě ale Constable srovnal a o vítězi se rozhodovalo až ve třetí jízdě, ve které byl znovu lepší Australan. Druhý Kelemen však druhé místo bral s povděkem.

„Tréninků moc nebylo, ale jelo se mi super. Kdyby mi někdo řekl, že budu druhý, tak bych to bral. I když prohrát 1:2 trochu naštve,“ usmíval se sedmadvacetiletý sprinter.

Rychlostně byli oba účastníci finále vyrovnaní a tak podle Kelemena rozhodovala především taktika.

„Ve druhé jízdě na mě furt čekal, kdy pojedu. Čekal jsem, že s nervy nevydrží, ale nakonec vydržel a už jsem ho nestačil předjet. V rozhodující jízdě jsem se ho snažil překvapit nástupem kolo před cílem, ale on dostatečně včas zareagoval a v poslední zatáčce se dostal na vnitřní stranu, což rozhodlo,“ komentoval strhující finále Kelemen.

Účastník dvou olympiád si velmi pochvaloval kulisu závodu, kterou ozvláštňuje umělé osvětlení. „Prostějov mám rád. Večer tady bývá taková speciální atmosféra. Jezdit tady mě baví, není to žádný pouťák a má to fakt náboj,“ cítil Kelemen, který obsadil druhé místo i v sobotu, když v keirinu nestačil pouze na Bělorusa Novika.

Výsledky Grand Prix Prostějov 2018

Madison muži (Memoriál Otmara Malečka):
1. Rui Oliveira, Ivo Oliveira (Por.) – 34 bodů
2. Babor, Lichnovský (ČR) – 21 bodů
3. Manakov, Kulikov (Rus.) – 15 bodů
Madison ženy:
1. Clonanová, Manlyová (Aus.) – 34 bodů
2. Hochmann, Kohoutková (ČR) – 22 bodů
3. Pivovarová, Savenková (Ukr.) – 18 bodů
Sprint muži:
1. Constable (Aus.), 2. Kelemen (ČR), 3. Schmid (Aus.)
Keirin muži:
1. Novik (Běl.), 2. Kelemen (ČR), 3. Schmid (Aus.)
Omnium junioři:
1. Voneš (ČR), 2. Rojáček (ČR), 3. Smetanjuk (Ukr.)
Omnium ženy:
1. Clonanová (Aus.), 2. Beleisyteová (Lit.), 3. Savenková (Ukr.)
Omnium muži:
1. Ivo Oliveira (Por.), 2. Gladysh (Ukr.), 3. Stash (Rus.)
Scratch muži:
1. Manakov (Rus.), 2. Kulikov (Rus.), 3. Jiří Hochmann (ČR)
Scratch ženy:
1. Lucie Hochman (ČR), 2. Kohoutková (ČR), 3. Bačíková (SR)
Scratch junioři:
1. Smékal (ČR), 2. Voneš (ČR), 3. Smetanjuk (Ukr.)