„Byl to těžký zápas. Ráno jsme měli trénink a už tam bylo vidět, že méně zkušené hráčky se rvou s nervozitou, přeci jen to byl zápas o všechno. Jsem rád, že jsme to zvládli,“ oddechl si trenér VK Prostějov Lubomír Petráš.

Přerov si hned na začátku zápasu vybudoval náskok. Přestože Prostějov při podání Bezhandolske otočil až na 14:17, Zubřice poté hlavně díky dobré obraně na síti šly opět do vedení. Dramatický závěr zakončila blokem a povedenou smečí přerovská kapitánka Eva Svobodová.

„Bylo vidět, že Přerov udělal hodně pro to, aby dnes hrál důstojně, vyplatilo se mu to. Nastoupil na nás velice dobře připraven, vycházelo mu skoro všechno. My jsme měli v prvním setu obrovský problém ubránit Svobodovou,“ přiznal Lubomír Petráš.

K obrovské radosti snad pětistovky přerovských fanoušků byl outsider ve vedení. „První set jsme hráli dobře, udělali méně blbostí, dřív se vypořádali s přihrávkou,“ byl spokojen kouč Přerova Radim Vlček.

DEVĚT ODVRÁCENÝCH SETBOLŮ

Naprosto vyrovnaná bitva pokračovala ve druhém setu až do stavu 18:18. Poté se favorit dostal díky přerovským chybám až do vedení 18:24. Jenže Zubřice se nevzdaly, odvrátily čtyři mečboly, to ale bylo vše.

Takřka stejná situace nastala ve třetí sadě. Prostějov v ní byl tentokrát od začátku dominantní, jenže Přerovanky nenápadně ukrajovaly z náskoku. I tak měl favorit opět k dispozici šest setbolů. Zubřice neuvěřitelně odvrátily dokonce pět z nich. Ke srovnání na 24:24 už se ale nedostaly.

„Mohli jsme si zkomplikovat život. Jasně jsme vedli, ale z nervozity jsme nevěděli, co s balonem. Naštěstí jsme to zvládli, to byl možná zlomový bod,“ myslí si prostějovský trenér Petráš.

„Chybí nám na tyto týmy ještě kousíček. Ukazuje se to v momentech, kdy soupeře skoro máme, pak mu ale nějak pomůžeme a on to už dokáže využít. To byla dnes největší škoda. Asi se to zlomilo ve druhém setu,“ přemítal zase Radim Vlček.

Ve čtvrté sadě mohl Přerovanky mrzet nezachycený úvod. Poté opět hrály s Prostějovem vyrovnanou partii, kterou však o poznání klidnější favorit dovedl k vítěznému konci.

„Chybí tomu zkušenosti a klid. Možná i to, kdybychom byli déle pohromadě. Šapi (blokařka Shapaval, pozn. red.) tady měsíc nebyla, nebyl to její optimální výkon. Megan mohla jen dozadu pomoct na přihrávku, útočit a blokovat nemůže, protože má špatný palec. Tohle vše stačí jen na to, abychom hráli dobrý volejbal, ještě musíme pracovat na tom, abychom i vyhrávali,“ shrnul Vlček semifinále.

Nespokojen však po úvodním duelu Final Four nebyl ani jeden tým. Prostějov splnil cíl a postoupil do nedělního finále, Přerov před 750 fanoušky v prakticky domácí atmosféře předvedl dobrý volejbal.

„Pochvala Brňákům, jak to nachystali. Ještě větší pochvala patří lidem z Přerova, co tady předvedli za atmosféru,“ vzkázal Radim Vlček.

„Samozřejmě mě mrzí, že jsme nepostoupili do finále, mohli jsme si to prožít ještě jednou. Ale pokud by takový volejbal byl vždy v takové atmosféře, tak super. Jsem považován za věčného kritika rozhodčích, ale dnes to bylo až na jeden moment naprosto skvěle odpískané utkání,“ uzavřel trenér Přerova.

VK Prostějov – Volejbal Přerov 3:1 (-22, 22, 23, 20)

Rozhodčí: Fink a Velinov. Čas: 121 minut. Diváků: 750.
Prostějov: Nová 16, Bezhandolska 12, Horká 19, Kojdová 14, Kozmík 7, M. Zatloukalová 1, libero Slavíková. Střídaly: Toufarová 1, Rutarová, Weidenthalerová. Trenér: Lubomír Petráš.
Přerov: Personová 16, Shapavalová 5, Měrková 18, Svobodová 15, Jehlářová 12, L. Zatloukalová, libero Vaňková. Střídaly: Kohoutová, Vander Meerová, Jurášová. Trenér: Radim Vlček.