Už ve středu začne prostějovským basketbalistům rozhodující fáze letošní sezony. Do play off Mattoni NBL mužů Hanáci odstartují prvním duelem čtvrtfinálové série v Pardubicích a my před tímto veledůležitým utkáním důkladně vyzpovídali kapitána Orlů Petra Czudka (35 let).

V základní části jste obsadili třetí místo. Jak ji zpětně hodnotíte?
V novém systému byla hodně dlouhá, čtyřiačtyřicet zápasů je opravdu náročná porce. K tomu jsme ještě hráli evropský Pohár Challenge, kterému se dost podřizoval celý úvod sezony. Vyplatilo se postupem ze základní skupiny, škoda následného vypadnutí ve čtvrtfinále s hratelným Keravnosem Nikósie. Poměrně úspěšné bylo také naše vystoupení v Českém poháru, kde nás vyřadil v semifinále suverénní Nymburk. Konečou třetí pozici proto beru jako dobrý výsledek. A co liga? V té jsme až příliš často prohrávali, což zapříčinilo řadu změn v hráčském kádru a nakonec i výměnu hlavního trenéra. Po těchto korekturách jsme šli herně i výsledkově nahoru, přesto je třetí příčka po základní fázi trochu zklamáním. Ještě víc mrzí vysoký počet porážek, z nichž nejvíce nepříjemné byly ty domácí s Libercem a hned dvakrát s Pardubicemi.

V předchozích letech jste šli do play off z druhého místa a finále nevybojovali. Třeba to letos bude naopak, ne?
Takové uvažování je čistě spekulativní a do toho se já nehodlám pouštět. Rozhodně jsme chtěli jít do vyřazovacích bojů z co nejvyšší pozice a tím pádem narazit na papírově slabšího soupeře. To se úplně nepovedlo, Pardubice jsou o poznání nepříjemnější protivník než Ostrava nebo Liberec. Navíc v play off se mažou veškeré předchozí výsledky a začíná se znovu od nuly, jde o úplně jinou soutěž.

Co očekáváte od čtvrtfinále s východočeským celkem?
Těžký boj. V tomto ligovém ročníku s nimi máme nepříznivou bilanci jednoho vítězství a tří proher, určitě si na nás věří. Dokonce bych řekl, že si nás pro play off vybrali, napovídá tomu jejich série porážek v závěru dlouhodobé části. Pro nás bude tahle série tím složitější, že se hraje pouze na dva vítězné zápasy a začíná se na půdě hůře postaveného týmu. Takový model mi připadá hodně nešťastný až nespravedlivý. Přesto jej musíme zvládnout a postupem do semifinále udělat první krok k vysněnému finále.

Jak už jste zmínil, Pardubice v poslední době – na rozdíl od předchozího průběhu soutěže – často prohrávaly. Víte proč?
Možná měly nějaké problémy nebo se šetřili, ale to je teď všechno pryč. Po skončení základní části mají týden na důkladnou přípravu a protože disponují dost zkušeným kolektivem, nepochybuji o tom, že budou maximálně silní a ve formě. Loni ve čtvrtfinále trápili na pět utkání Kunín, tentokrát se chystají na nás.

Musíme v play off prodat vše, co v nás je

Vy jste soudě čistě podle výsledků v pohodě, z posledních čtrnácti střetnutí skončilo plných třináct vaším triumfem. Cítíte formu?
To se teprve uvidí. Aktuální výkonnost totiž spolehlivě odhalí právě až vyřazovací bitvy, v nichž zdánlivou pohodu naruší pár nepovedených momentů a najednou je všechno úplně jinak. Já pevně doufám, že letos máme dostatečně playoffové mužstvo, které nezopakuje výpadky ze základní části a dá zapomenout na minulé sezony, kdy pro nás bylo konečnou stanicí semifinále Mattoni NBL. Jednoduše už musíme prodat vše, co v nás je. Dosud se nám to nepovedlo, týmová chemie v klíčových chvílích zatím nefungovala tak, jak by měla. Je nutné všechno správně načasovat a nezpochybnitelné individuální schopnosti dát ve prospěch kolektivu. Jedině tak se dá v tvrdé ligové konkurenci uspět.

Věříte v postup do finále?
Samozřejmě, víra je základem úspěchu. Na druhou stranu připouštím, že letošní play off může dopadnout jakkoliv. Vyřazení hned ve čtvrtfinále by pochopitelně bylo velkým zklamáním a takovým černým vyvrcholením nepříliš vydařeného ročníku. Naopak boj o zlato by znamenal, že sezona bude konečně hodnocena jako úspěšná.

Jak by současný tým Prostějova obstál při porovnání svých kvalit s celky BK z minulých dvou let?
To je podobné, jako s odhadováním momentální formy. Můžete být přesvědčený, že aktuální výběr je ten nejsilnější a že v rozhodující fázi soutěže obstojí, ale definitivní odpověď dá až samotné play off. Pokud bychom jako mančaft byli delší dobu v řádu několika let pohromadě, znali bychom se líp a přesně věděli, co jeden od druhého může čekat. U nás se však kádr dost mění a tahle výhoda odpadá. Těžit z ní mohou například v Děčíně či Pardubicích, kde už mají celky poměrně dlouho bez výraznějších změn. Logicky tak tahají za stejný konec provazu, navíc jedním směrem. My zase máme navrch v individuálních kvalitách, dost rozhodovat bude psychická odolnost pod vzrůstajícím tlakem.

Myslíte, že čtvrtfinálovou sérii může rozetnout hned středeční úvodní duel na pardubické palubovce?
Jeho výsledek určitě hodně napoví, ale rozhodující být v žádném případě nemusí. Získat postupové vítězství je pokaždé moc těžké, kromě toho Pardubice letos dvakrát vyhrály u nás a my jednou u nich. Takže odhadovat cokoliv dopředu nelze.

Na závěr pojďme k vaší osobní výkonnosti. Zkraje sezony nebyla příliš dobrá, pak se postupně lepšila. Souhlasíte?
Do vánoc to z mé strany byla katastrofa, z tehdejšího období si musím vzít ponaučení. Proč se mi nedařilo? To si nechám pro sebe, nerad bych úplně všechno ventiloval přes média. Ale rozhodně šlo pouze o problém můj a mé hlavy. Od nového roku naštěstí došlo ke zlepšení, avšak celkově jsem pořád odehrál víc slabších zápasů než těch povedených. Tím větší mám motivaci pro play off, rád bych v něm napravil dojem z nepříliš vydařeného roku.

A máte už jasno o své další hráčské budoucnosti ve smyslu toho, jestli budete pokračovat dál nebo ukončíte kariéru?
Teď se tím nechci rozptylovat, rozhodnutí nechávám až po skončení sezony.