„Právě pro kvalifikaci je rozdělení turnaje do dvou různých míst vhodným řešením. Když u nás v Prostějově hráli souběžně kluci i holky, znamenalo to během neděle strašně moc utkání a tím při nepříznivém počasí značné riziko časových komplikací. Teď můžeme být díky přesunutí ženské části do Přerova přece jen víc v klidu,“ uvedla ředitelka UniCredit Czech Open Petra Píchalová.

Ačkoliv zítra půjde teprve o průnik do hlavní soutěže, fanoušci bílého sportu už se mohou těšit na kvalitní tenis. „Na antuce je hlavně mezi chlapy světová špička hodně široká a vyrovnaná, takže muži ze druhé i třetí stovky žebříčku ATP Tour dokáží zahrát dost dobře. Nehledě k tomu, že diváci mohou fandit celé řadě českých borců,“ nadhodila Píchalová, bývalá tenistka .

Přesto je většina pozornosti logicky upřena na hlavní soutěž hanáckého challengeru, jež začne v pondělí za účasti minimálně jedenácti členů elitní stovky světového pořadí. „Dlouhodobě se nám daří udržet turnaj na velmi vysoké úrovni a letos to dokonce vypadá, že bude nejkvalitnější v historii,“ konstatovala šéfka Czech Open spokojeně.

K vyšperkování účastnického pavouka lanaří organizátoři z marketinkové společnosti TK Plus špičkové tenisty, kteří vypadli či vypadnou z grandslamového Roland Garros v Paříži. „Divoké karty už dostali náš Dušan Lojda, Slovák Dominik Hrbatý a Němec Florian Mayer, poslední místo ještě není obsazeno. V úvahu připadají například olympijský vítěz Nicolas Massu nebo jiný skvělý antukář Gaston Gaudio,“ prozradil šéf TK Plus Miroslav Černošek.

Největšími hvězdami letošního ročníku však nesporně budou Češi: s hráčskou kariérou se loučící Jiří Novák a v současnosti nejlepší muž ČR Tomáš Berdych, který se zapojí do čtyřhry právě po Novákově boku.