Veselý v semifinále proti Američanovi Sandgrenovi předváděl zatím svůj nejlepší tenis na turnaji.

Český tenista se opíral hlavně o svůj servis, když nasázel osm es a po prvním podání měl úspěšnost 88 %.

Hned ve třetí hře prvního setu Veselý sebral soupeři podání a vyhrál 6:2. Druhá sada měla podobný scénář. Za stavu 2:2 Veselý prolomil Američanovo podání a čtyřmi vítěznými gemy v řadě dovedl set opět k výhře 6:2.

Stejně jako přechozí soupeři, ani Sandgren Veselého moc nepotrápil.

„Hodně jsem si pomáhal servisem a neudělal jsem tolik nevynucených chyb. Byl to zápas o dlouhých výměnách, ale myslím, že jsem měl vždy navrch. Bylo vždy důležité získat ten brejk a on už potom trochu povolil,“ komentoval jasnou výhru český tenista.

Veselý cítí, že jeho výkony mají vzestupnou tendenci.

„Jde to nahoru. Můj semifinálový výkon byl oproti minulým daleko lepší. Cíl dojít do závěrečného zápasu je splněný a doufám, že ve finále mě to pustí zase o krok dál,“ uvedl třiadvacetiletý tenista TK AGROFERT Prostějov.

Jeho soupeřem bude Argenitnec Federico Delbonis, jenž si poradil s kvalifikantem Erikssonem ze Švédska ve dvou setech. 139. hráč světa vždy rozhodl v koncovkách obou setů a vyhrál dvakrát 7:5.

Šestadvacetiletého Argentince, který se loni v žebříčku ATP dostal až na 33. místo, se Veselý nebojí.

„Bude to s ním složitější, než by bylo s Erikssonem, ale už jsem s ním dvakrát hrál a vždy vyhrál, takže ho znám,“ uvedla nasazená dvojka turnaje.

Finálové utkání je na programu v sobotu od 11 hodin. O hodinu dříve se na centrálním dvorci bude konat zajímavá exhibice za účasti olympijských vítězů Mečíře, Krpálka, Železného a Valenty.

Skvěle obsazený debl vyhráli Argentinci

Nejen dvouhry, ale i turnaj v deblu na prostějovském Czech Open nabídl skvělou podívanou.

Z Hané si nakonec triumf odváží argentinský pár Duran-Molteni, který ve finále porazili Roman Jebavého s Chilanem Hansem Podlipnikem-Castillem.

Turnaj v deblu měl skvělé obsazení v čele s čtrnáctinásobným grandslamovým vítězem Leandrem Paesem, který v páru se Španělem Marrerem skončil v semifinále. Do finále místo nich postoupil česko chilská dvojice Jebavý a Podlipnik-Castillo. Jejich soupeři byli Argentinci Duran s Moltenim a finále nabídlo velmi dramatickou bitvu.

V prvních dvou setech rozhodoval vždy tie break. Ten první zvládli lépe Argentinci, druhý naopak česko-chilská dvojice a zápas tak dospěl k super tie breaku. V něm byli ze začátku lepší Jebavý a Podlipnik-Castillo, kteří vedli o tři míčky. V závěru ale argentinský pár vývoj otočil a vyhrál 10:6.

Jebavého ve finále limitovalo zranění a před zápasem dokonce zvažoval, jestli bude moci hrát.

„Nemohl jsem servírovat stoprocentně kvůli problémům s kolenem. I tak jsme ale mohli vyhrát. Měli jsme v prvním setu vedení 3:0 a dva brejky, to by se prohrát nemělo. Druhý set jsme otočili a byli nahoře i v super tie breaku. Vedli jsme 3:0 a nakonec z toho bylo 3:6. To by se nemělo stávat," litoval po prohraném finále Roman Jebavý.

Výsledky

Dvouhry, semifinále: Veselý (2-ČR) - Sandgren (Švé.) 6:2, 6:2, Eriksson (Švé) - Delbonis (Arg) 5:7, 5:7.
Čtyřhra, finále: Duran; Molteni (2-Arg.) - Podlipník-Castillo (3-Chi) 7:6, 6:7, 10:6.

Autor: Ondřej Kašlík