Další nepříjemností bylo nevyřízené vízum pro ruskou hvězdu Igora Andrejeva, který tak své místo nasazené trojky turnaje musel nechtěně přenechat poraženému z kvalifikace Pablo Santosovi.

Štěpánek nedohrál pro zranění

Úterní program na UniCredit Czech Open začal obrovským šokem. V úvodním zápase v Agrofert Aréně nastoupila turnajová jednička prostějovského challengeru Radek Štěpánek proti Pablo Cuevasovi z Uruguaje a zápas od samého začátku směřoval k jasnému vítězství domácího hráče.

Štěpánek hrál uvolněně a bavil dobře zaplněné prostějovské tribuny, první set zaslouženě vyhrál 6:2. Na začátku druhé sady ale celá Agrofert Arena prožila velký šok. Štpěánek se v bolestech složil k zemi a zápas okamžitě skrečoval.

„Odrazil jsem se od levé nohy a ta se mi podvrtla. Ucítil jsem strašnou bolest a už jsem věděl, že je zle,“ líčil Štěpánek, jak ke zranění došlo.

„Teď mám tenisový míček bohužel ne v kapse, ale na kotníku,“ dodal a litoval, že musel výborně rozehraný zápas skrečovat. „Chtěl jsem se doma ukázat a udělat pořádný výsledek,“ prohlásila zraněná česká jednička. Podle turnajového lékaře naštěstí nedošlo k přetrhání vazů a léčení by mělo trvat dva až tři týdny.

Berdych se nevzdal a zápas otočil

Také druhý nasazený hráč prostějovského Czech Open měl namále. Tomáš Berdych ztratil první sadu s běhavým, jen sto sedmašedesát centimetrů vysokým Belgičanem Olivierem Rochusem 4:6, když mu nevyšel samotný začátek, kdy ztratil vlastní servis.

„Je to nepříjemný soupeř, který dokáže hrát opravdu šikovně. Kdyby mi neutekl na 3:0, mohlo to být jednodušší, řekl prostějovský miláček publika.

Zápas se zlomil za stavu 3:3 ve druhém setu, od té doby Berdych nepovolil soupeři ani game, takže po posledním setu nad centrkurt vzlétl tenisový kanár. Ve druhém kole čeká na Berdycha Brazilec Thomaz Bellucci, který byl pro českého hráče v loňském roce na prostějovském turnaji nepřekonatelnou překážkou.

„Rád bych mu oplatil tu porážku z loňska, teď by se to tak hodilo, jít dál. Ale on se bude snažit o to samé a myslím, že to bude těžké, vyrovnané utkání,“ předpovídá třiadvacetile­tý hráč.

Jaké budou brazilcovy nejsilnější zbraně? „Má výborný agresivní servis. Je to levák, což mi rozhodně nesedí a bude to jeho výhoda, protože si dokáže otevřít kurt přes bekhendovou stranu, která je u mě trošku slabší,“ prozrazuje rodák z Valašského Meziříčí.

Nejdřív prožil kolaps, pak Hájek úřadoval

V souboji prvního kola se střetli dva úspěšní kvalifikanti. Jan Minář měl do utkání lepší start a uzmul Janu Hájkovi, hrajícímu na domácích kurtech rychle servis. Za stavu 5:4 ale starší z bratrské dvojice Minářů doservírovat set nedokázal. To samé se mu nepovedlo i díky dvěma dvojchybám za stavu 6:5 a na řadu přišel tiebreak.

V něm vedl olomoucký rodák Jan Hájek už 6:1, ale ze zisku první sady se stejně radoval jeho soupeř poměrem 8:6. „Já jsem to za stavu 6:1 podcenil a dal jsem zbytečnou dvojchybu, pak to během půl minuty bylo 6:5 a já jsem znervózněl,“ popsal sled událostí Hájek. „Ten tiebreak byla strašná chyba, zbytečně jsem si to zkomplikoval,“ do­dal.

Od druhého setu ale Hájek přitvrdil a Minář hledal protizbraň marně. Hráč TK Prostějov se do druhého kola probojoval po vyhraných setech 6:2 a 6:1 a těšit se může na Španěla Gimeno- Travera.

„Jednou jsme spolu už hráli, před třemi roky jsem ho v Barlettě porazil. Moje taktika bude hrát přes jeho bekhend,“ prozradil český hráč.

Andrejev nedostal víza na nedorazil

Nasazená trojka Rus Igor Andrejev na Czech Open oproti všem předpokladům nepřijede. V Paříži, kde vypadnul ve třetím kole French Open s Argentincem Del Potrem, se nedočkal víza.

„Andrejev požádal o vízum v řádném termínu, měl ho dostat v pátek, nedostal ho a bylo mu řečeno, ať přijde v pondělí. To byl ale svátek, a tak na vízum čekal v úterý ráno od půl osmé s tím, že by bez problémů měl stihnout letadlo, které mělo z Paříže vyletět v půl jedenácté,“ líčí ředitelka Czech Open Petra Píchalová-Langrová na oficiálních stránkách turnaje pařížské peripetie sedmadvacátého hráče světového žebříčku ATP.

„Vše bylo zařízeno tak, že by se v úterní podvečer Andrej objevil na dvorci v duelu proti Ukrajinci Sergejevovi.“

Jenže pověstná francouzská liknavost dostála své pověsti. „Dnes v půl jedenácté jsem s ním mluvila, říkal, že stále čeká. V tom okamžiku bylo jasné, že zápas prvního kola stihnout nemůže,“ lituje Píchalová – Langrová.

Středa přinese zápasy druhého kola

Tři Češi zasáhnou do zápasů druhého kola dvouhry můžu na Czech Open. Tomáš Berdych se na centrálním dvorci od 16. hodin pokusí odčinit loňskou porážku s Thomazem Belluccim, Jan Hájek na kurtu číslo 1 bude bojovat o postup do čtvrtfinále se Španělem Gimeno- Traverem a Ivo Minář bude na tom samém dvorci v roli jasného favorita s mladým Slovákem Martinem Kližanem.

Výsledky: 1. kolo, dvouhra:

Pablo Cuevas (Uru.) – Radek Štěpánek (1-ČR) 2:6, 1:1 skreč

Potito Starace (It.) – Horacio Zeballos (Arg.) 6:2, 6:4

Nicolas Massu (Chil.) – Flavio Cipolla (It.) 6:2, 6:0

Ivan Ljubičic (4-Chorv.) – Brian Dabul (Arg.) 6:3, 6:4

Blaž Kavčič (Slo.) – Jerzy Janowicz (Pol.) 6:4, 6:7 (4), 7:5

Jan Hájek (ČR) – Jan Minář (ČR) 6:7 (6), 6:2, 6:1

Daniel Gimeno- Traver (Šp.) – Frederico Gil (5-Por.) 6:3, 6:3

Ivo Minář (6-ČR) – Sergio Roitman (Arg.) 7:6 (0), 3:1 skreč

Martin Kližan (SK) – Pavel Šnobel (ČR) 6:3, 6:3

Tomáš Berdych (2-ČR) – Olivier Rochus (Bel.) 4:6, 6:3, 6:0

Program středa:

Agrofert Aréna:

11:00

Nicolas Massu (Chil.) – Alberto Martin (Šp.)

následuje:

Ivan Ljubičic (4-Chorv.) – Blaž Kavčič (Slo.)

16:00

Tomáš Berdych (2-ČR) – Thomaz Bellucci (Bra.)

následuje:

Čermák/ Mertinák (1-ČR/SK) – Martin/ Poch- Gradin (Šp./Šp.)

Kurt 1:

11:00

Pablo Cuevas (Uru.) – Potito Starace (It.)

následuje:

Jan Hájek (ČR) – Daniel Gimeno- Traver (Šp.)

Ivo Minář (6-ČR) – Martin Kližan (SK)

Freidl/ Škoch (ČR/ČR) – Calleri/ Massu (Arg./ Chil.)

Kurt 2:

Prieto/ Roitman (Arg./ Arg.) – Burnstrom Rojer (Švé./ Aho.)

následuje:

Ivan Navarro (Šp.) – Marcel Granollers (Šp.)

Steve Darcis (Bel) – Ivan Sergejev (Ukr.) nebo Pablo Santos (Šp.)

Cuevas/ Hrbatý (Uru./SK) – Golubev/ Starace (Kaz./It.)