Dnes po sérii zranění se dává do kupy znova a pořád. V žebříčku mu patří konec třetí stovky. Přesto s raketou nikam neháže. Podaří se Janu Hájkovi změnit svůj osud hráče a člověka, kterého doprovází celou kariérou zdravotní patálie včetně nemocného srdce? „Musím se nějak poprat s kvalifikacemi a znovu se vydrápat nahoru,“ odmítá se podřídit.

Před rokem jsme si na tomto místě povídali o cestě vzhůru. Byl jste ve 3. kole Roland Garros, vyhrával turnaje. Dnes se budeme bavit o strmém pádu. Co se všechno stalo za těch 365 dní?
No, stalo se toho poměrně dost. Samozřejmě se mi opět vrátila zranění. Měl jsem zdravotní problémy. Nehrál jsem tři měsíce, protože jsem měl natržené kolenní vazy. Nějak jsem se z toho dostal. Hrál jsem teď turnaj v Praze, v Pörtschachu. Už jsem se zase dostával do formy, ale minulý týden v Itálii jsem si trošku pohnul se zády, takže na kvalifikaci do Prostějova jsem nebyl připravený. Teď už je to lepší. Chystám se trénovat, ale tento turnaj jsem nemohl odehrát.

V Rakousku jste uhrál set na Ljubičiče. Cítil jste se ve formě?
No, na to jak jsem těch turnajů moc neodehrál, tak jsem nehrál úplně špatně. Byl jsem překvapený, že i po fyzické stránce, kdy jsem během jednoho dne odehrál dva zápasy v kvalifikaci, jsem to vydržel v pohodě. S Ljubičičem jsem letos odehrál asi nejlepší zápas, i když jsem prohrál. Měl jsem z toho dobrý pocit. S Ljubičičem jsme nikdy nehráli, tak jsem ho možná překvapil. Po druhém setu si mě okoukal a začal hrát výborně.

Následovala Itálie a Galvani. Tam už se ozvala záda?
Vedl jsem v prvním setu 3:0 a cítil píchnutí v zádech. Samozřejmě jsem to zkoušel, ale do deseti minut mi ta záda ztuhla. Zápas jsem dohrál, jelikož jsem už letos pár utkání skrečoval a to jsem nechtěl. Dohrál jsem s bolestí, ale vyhrát jsem nemohl. Záda mě strašně limitovala.

Zranění vás provází celou kariéru. Jak snášíte tento osud?
Nechci nad tím brečet. Někdo má zranění víc, někdo míň. Třeba dělám něco špatně. Musím asi v přípravě něco změnit. Tenis je při jeho vyrovnanosti hlavně o zdraví.

Měl jste vážné problémy se srdcem. Vyřešila je definitivně operace?
To už je, doufám, minulost. Chodím jednou za rok na kontrolu. Myslím, že je to v pořádku.

Jaký je tedy váš nejbližší program?
Pokud budu na tréninku v pohodě a záda budou dobré, tak v sobotu jedu na challenger do Košic a další týden je ještě jeden challenger v Polsku. Teď mi padají body z loňského Roland Garros, kde jsem byl ve 3. kole. Takže ten žebříček bude ještě horší než je. Musím se nějak poprat s kvalifikacemi a znovu se vydrápat nahoru.

O kvalifikaci na Wimbledon neuvažujete?
Do Wimbledonu nakonec nepojedu. Místo toho jsem zvolil raději antukové turnaje, protože nechci v sezoně kvůli jednomu turnaji přecházet na jiný povrch.

Vzpomínáte na loňské Roland Garros s nostalgií?
No, samozřejmě že jo. Když se na to dívám v televizi, tak to ve mně vyvolává vzpomínky. Pochopitelně mě to mrzí, ale to je tenis. Už jsem toho trochu odehrál, takže na to, že je člověk jednou nahoře a jednou dole, jsem si zvykl. Kdo ví, třeba příští rok tam zase budu. Uvidíme.

V současnosti lemujete třístovku světového žebříčku. Jste připravený na cestu vzhůru?
No, momentálně jsem tři sta, ale v pondělí mě padá 3. kolo z Roland Garros, takže já budu na hranici páté stovky. Ale de facto, jestli je člověk čtyři sta, nebo pět set, je v této pozici úplně jedno. Pokud nejste do dvoustovky, kde hrajete kvalifikace na grandslamy, tak na tom tolik nezáleží. Musím začít od znova, jezdit zase kvalifikace a prodrat se do dvoustovky.

Propad o dvě stě míst přičítáte hlavně zranění?
Nechci to svádět na zranění. Samozřejmě jsem nehrál dobře a možná udělal pár chyb v přípravě. Prostě se to takhle bohužel sešlo a je z toho ten propad. Žebříček není ideální.

Máte teď alespoň čas zkontrolovat, jak pokračují v Olomouci práce na stavbě tenisové akademie Hájek-Bedáňová?
Byl jsem se tam teď podívat. Hnulo se to strašně moc, ale nebyl jsem uvnitř. Z venku už hala vypadala moc pěkně a podle informací se to má do dvou měsíců otevírat. Jsem moc zvědavý, jestli se to stihne.

Kdo je podle vás favorit prostějovského Czech Open?
Jestliže Tomáš Berdych bude chtít hrát dokonce a neodjede na turnaj do Halle, kde obhajuje, tak si myslím, že vyhraje. Ale nevím, jestli tady chce zůstat celý týden.

Jan Dočkal, Miroslav Mazal