Podnik nesoucí název MONETA Czech Open bude mít oproti minulým ročníkům v hlavní soutěži dvouhry 48 hráčů, 16 z nich bude mít v prvním kole volný los.

Kvalifikaci budou hrát naopak jenom čtyři tenisté a dva z nich postoupí do hlavní soutěže. Taková jsou nová pravidla turnajů kategorie challenger.

„Jsem zvědava, jak to zvládneme, protože je to větší porce zápasů a hrát se smí jenom na kurtech se živými přenosy, takže budeme využívat jen centr, jedničku a dvojku. Máme ale výhodu krytého centrkurtu,“ řekla na tiskové konferenci v Praze ředitelka turnaje Petra Černošková.

Czech Open tedy odstartuje naplno v neděli a finálovými zápasy vyvrcholí v sobotu 8. června.

Na seznamu přihlášených hráčů figuruje jméno trojnásobného šampiona Jiřího Veselého, který si bude chtít napravit reputaci po brzkém vyřazení na French Open.

„Každý rok se těším, je to můj nejoblíbenější turnaj, navíc v domácím prostředí. Snad najdu formu a turnaj se povede nejen mně, ale i všem českým tenistům. Je důležité, aby se na něm ukázali i mladí čeští hráči,“ nechal se slyšet Veselý, který by se ziskem titulu stal nejúspěšnějším hráčem historie prostějovského turnaje.

„Byl bych šťastný, kdyby se mi povedlo vyhrát počtvrté. Bylo by to neskutečné,“ zasnil se nejlepší český hráč, který bude v Prostějově startovat.

KDO PŘIJEDE Z PAŘÍŽE?

Z elitní stovky světového žebříčku jsou přihlášeni Španělé Pablo Andujar a Albert Ramos-Vinolas, srbský talent Miomir Kecmanovič a norská vycházející hvězda Casper Ruud, kteří už dohráli v grandslamové Paříži.

Naopak dvojice Argentinců Juan Ignacio Londero a Federico Delbonis, Slovák Martin Kližan a v neposlední řadě Robin Haase z Nizozemska stále pokračují na Roland Garros buď ve dvouhře nebo čtyřhře.

Z českých zástupců by měli na domácí půdě bojovat zkušení Lukáš Rosol a Adam Pavlásek. Divokou kartu obdrží sedmnáctiletý talent Jiří Lehečka. „Chceme tímto turnajem podpořit hlavně naše mladé hráče,“ řekla Petra Černošková.

EXHIBICE SE ŠTĚPÁNKEM

Každoročně se před finále turnaje koná tradiční exhibice.

V průběhu let se na centrálním tenisovém dvorci prostějovského areálu vystřídala řada známých a hvězdných jmen, letos se diváci mohou těšit na pár Radek Štěpánek – Jiří Novák. Prvně jmenovaný se v souboji proti Petru Pálovi s Pavlem Víznerem oficiálně rozloučí se svým domácím turnajem.

Vstup na všechna utkání MONETA Czech Open 2019 je zdarma.

Program MONETA Czech Open:

Neděle 2. 6. (10.00) – finále kvalifikace a 1. kolo dvouhry

Pondělí 3. 6. (10.00) – 1. kolo dvouhry a čtyřhry

Úterý 4. 6. (10.00) – 2. kolo dvouhry, 1. kolo čtyřhry

Středa 5. 6. (10.00) – 2. a 3. kolo dvouhry, čtvrtfinále čtyřhry

Čtvrtek 6. 6. (11.00) – čtvrtfinále dvouhry, semifinále čtyřhry

Pátek 7. 6. (11.00) – semifinále dvouhry, finále čtyřhry

Sobota 8. 6. (11.00) – finále dvouhry