„Tým je v letošní sezoně nejsilnější, jaký tady kdy byl, a vysoká jsou i očekávání," říká Tomáš Konečný, který hanácký tým posílil na pozici sportovního ředitele, kterou bude vykonávat společně s Michalem Mráčkem.

Jste rodákem z Olomouce a s cyklistikou jste začínal v Lošticích. Jaký máte vztah k Prostějovu?

K němu mám samozřejmě také blízko. Tady v okolí v podstatě můžu jezdit se zavřenýma očima (usmívá se). Dokonale to tady znám, protože jsem celou svoji sportovní kariéru na Olomoucku potažmo Prostějovsku trénoval. K tomuto kraji mám samozřejmě hodně blízko, mám ho rád a Prostějov je tedy taková domácí stáj.

Jak se postupně rodila vaše spolupráce s SKC TUFO Prostějov?

Tím, že byl tým celkově posílen závodníky, se očekávají i kvalitní výsledky, takže jsme se domluvili na spolupráci v tom smyslu, že z části budu zastávat funkci trenéra reprezentace a ve zbytku budu pracovat pro prostějovskou cyklistiku.

Půjde dobře skloubit práce u reprezentace a klubu?

Ano. Jako nároďák máme přihlášeno asi pět etapových závodů a mám tam napsané i kluky z Prostějova. Zbytek sezony budu tady v klubu a sezonu si rozdělíme s Michalem Mráčkem. Jednou pojede na závody on, podruhé já a občas pojedeme i dohromady. Tím, že tým je větší a silnější, jsou i větší očekávání, a tím, že budeme dva, to bude jenom lepší.

Ambice má tedy prostějovský klub ty nejvyšší?

Tak by to mělo být, protože tým i sportovci by k tomu tak měli nahlížet a snažit se být vždycky co nejúspěšnější. Vždycky, když člověk stojí na startovní lajně, tak se snaží závod vyhrát. Jak prostějovský tým sleduju už nějakou dobu, kdy tady začalo družstvo mužů, tak v letošní sezoně je tým rozhodně nejsilnější, jaký tady kdy byl.

Můžete říct něco k jednotlivým závodníkům?

Všech devět závodníků je docela dobrých, jsou tam někteří dráhaři, ale když se budu bavit o silnici, tak Tomáš Koudela jakožto úřadující mistr republiky do třiadvaceti let, i když teď už do té kategorie nespadá, je excelentní vrchař. Na něj budeme sázet v těžkých závodech, kde se bude rozhodovat v kopcích. Petr Lechner je zase typ závodníka do dojezdů, takže i tam máme želízko v ohni, a pokud bude závod po rovině, tak zbytek týmu bude pomáhat jemu, aby se prosadil. Černým koněm je Radovan Doležel, který je excelentní tempař a výborný časovkář, takže by v těžkých závodech měl být v popředí.

Co mladé naděje?

Marek Šipoš je prvním rokem muž a jak jsme první závody absolvovali v Chorvatsku, tak tam na mě zapůsobil hodně dobře. S tím skokem od juniorů mezi muže se popasoval výborně a bylo na něm vidět, že i na něj se člověk může spolehnout a bude platný člen týmu. Adam Kožušník se rovněž projevoval jako jeden z těch, kteří do týmu zapadnou. Zbytek jsou víceméně dráhaři, třeba Luděk Lichovský, který je rovněž skvělý spurter.

Cyklisté za sebou mají i zahraniční soustředění. Jak jste spokojen s přípravou?

V tomhle nevidím rozdíl mezi týmem World Tour. V přístupu závodníků je to stejné, samozřejmě rozdíl je v penězích, protože v těch lepších stájích je víc lidí a víc závodníků. Tím přístupem mě ale závodníci přesvědčili, že se chtějí posunout dál a ve sportu něco dokázat. Potenciální lídři týmu jsou stále mladí závodníci a mají šanci se posunout do nějakého většího týmu World Tour. Když se nám v podmínkách, které v České republice jsou, podaří posunout nějakého závodníka dál, tak je to pro nás s Michalem Mráčkem ta nejlepší odměna.

V čem je největší potenciál týmu?

Družstvo není založené na jednom závodníkovi, ale může pokrývat všechny závody, ať už jsou těžké, kde to bude jenom o závodnících, nebo závody po rovině, na které máme dva sprintery. Můžeme tedy bojovat o přední příčky ve všech typech závodů.

Které závody by měly být v sezoně prioritou?

Prioritou je Český pohár a vyvrcholením by mělo být mistrovství republiky. Od mistráku se vždy odvíjí úspěch týmu. Pokud se jezdec stane mistrem republiky, tak nosí mistrovský dres. Když jsem závodil já, tak to byl pro mě vždycky jeden z nejvýznamnějších závodů v sezoně, byť člověk třeba startoval na Tour de France. Mistrovství republiky je zkrátka jeden závod. Mladí závodníci pak se mnou budou absolvovat starty v rámci reprezentace. Silný tým bychom chtěli postavit na Závod míru do třiadvaceti let, kde by třeba mohli startovat dva lidi z týmu a udělat nějaký výsledek.

V Olomouckém kraji se pořádá největší etapový závod Czech Cycling Tour. Kdo by se ho z Prostějova mohl zúčastnit?

Pojedeme tam pod hlavičkou národního týmu. Mám přislíbeno od Lea Königa, že by chtěl startovat v reprezentaci, protože on bude pravděpodobně absolvovat Giro a Tour. Uvidí se, jak na tom potom bude. K němu by se mělo poskládat nějakých šest lidí a z Prostějova by to měli být minimálně dva jezdci. Určitě Tomáš Koudela a jako excelentní tempař by se do týmu hodil i Radovan Doležel. Uvidíme, jaká bude výkonnost závodníků, protože Czech Cycling Tour je významná akce pro celou Českou republiku a je to největší závod, který u nás máme. Bude tam víc zahraničních týmů než v minulosti, protože se to zase posunulo o kategorii výš, což už nebude úplně jednoduché absolvovat. Konkurence i závodní nasazení bude zase o krok dál, než bylo třeba v minulosti.