Družstvo SKC Prostějov U23 se závodu účastnilo v sestavě: Tomáš Salaj, Martin Cetkovský, Jiří Matoušek, Viktor Vrážel, David Babiánek a Jakub Filip. Chyběli pouze Dominik Hynek, Michal Mráček a Ondřej Tkadlec.

Nedlouho po startu měl nepříjemný pád Matoušek, pro kterého závod skončil se zlomenou vidlicí a zničeným předním kolem. Krom karbonu se však nelámalo nic dalšího a prostějovský talent z pádu vyšel bez zdravotních následků.

Do cíle před hlavním polem dospurtovala dvojice Zoidl a Furdi, přičemž druhý jmenovaný se radoval z vítězství. Následoval hromadný spurt zhruba sedmdesátihlavého zbytku pelotonu. Jakub Filip pomyslnou cílovou pásku protnul na deváté pozici. „Jsem trochu zklamán, měl jsem na víc. V závěru jsem se cítil opravdu velmi dobře. V spurtu jsem byl zavřen a nešlo s tím nic dělat, ale s tím se občas musí počítat," řekl Filip.

Viktor Vrážel dospurtoval na 21. místě, Tom Salaj se umístil na 61. místě. Martin Cetkovský a David Babiánek závod nedokončili.

V Laßnitzhöhe zazářil Vrážel

Týden po závodu v Poysdorfu pokračoval seriál rakouského poháru dalším závodem, tentokrát nedaleko Grazu v městečku Laßnitzhöhe. Na start se postavilo téměř sto osmdesát závodníků a ti z České republiky tvořili nezanedbatelnou část startovního pole. SKC Prostějov do boje vyslal úplně stejnou sestavu jako v minulém závodě.

Trať tvořil jeden 95 km dlouhý okruh, který na závěr doplnily čtyři menší, každý o délce 17 km. Od startu byla v úniku čtveřice závodníků a teprve po sto kilometrech se hlavnímu poli podařilo dostihnout posledního z této čtveřice, kterým byl Michael Gaubitzer.

Po nájezdu do závěrečných okruhů se očekávaly prudké nástupy a nebylo tomu jinak. Hlavní pole se roztrhalo a výsledkem bylo odvolání více jak poloviny závodníků ze závodu. To se dotklo i Babiánka, Cetkovského a Matouška. V závěrečném stoupání do Laßnitzhöhe nastoupil suverén rakouského poháru letošního ročníku a vítěz Brno-Velká Bíteš-Brno, Riccardo Zoidl (RC ARBÖ Wels Gourmetfein) a nikdo jeho nástup nezachytil.

Nejlepším z českých závodníků, čtvrtým v celkovém pořadí a především pak vítězem kategorie U23 se stal Viktor Vrážel. Tomáš Salaj závod dokončil na 34. místě a Jakub Filip na 67. místě. Posledně jmenovaného v letošní sezoně doprovází i smůla, v závěrečném okruhu mu spadnul řetěz a vrátit se do boje o přední místa bylo již nemožné.

Výborné výsledky prostějovských cyklistů nezůstaly bez povšimnutí a Filip s Vráželem dostali pozvánku do silničního družstva ČR v kategorii U23. Už tento týden by oba měli startovat v národním dresu na prestižním etapovém závodě Tour de Berlin, který je zařazen do kalendáře UCI v kategorii 2.2. ⋌(skc)