Honosí se přízviskem „nový Berdych“, daviscupový kapitán o něm prohlásil, že je talentem, který v Česku dlouho nebyl a v patnácti letech už startoval na všech grandslamových turnajích mezi juniory. Nyní tenista Dalibor Svrčina touží po medaili z olympiády mládeže v Argentině.

„Těším se. Bude to pro mě nová zkušenost,“ vyhlížel Dalibor Svrčina svoji premiérovou účast na letních olympijských hrách. Zatím pochopitelně mládežnických.

Tenista prostějovského klubu má však předpoklady ke skvělé kariéře.

Vždyť letos na jaře se vyhoupl na osmé místo světového žebříčku mezi juniory. Tahle vysoko v jeho věku nebyl ani Tomáš Berdych.

„Je super, že jsem byl v desítce. Sám jsem nečekal, že bych takhle mohl zahrát,“ říká skromně ostravský rodák.

Loni dovedl český tým k zisku Davisova poháru hráčů do 16 let, za což si vysloužil ocenění Talent roku v anketě Zlatý kanár.

GRANDSLAMOVÉ ZKUŠENOSTI

A následovala právě spanilá jízda na turnajích v Thajsku a Malajsii, kde triumfoval. Přidal i finálovou účast v Bulharsku.

„První polovina sezony byla dobrá,“ spokojeně hlásil talent.

Svrčina si letos připsal premiéry na všech čtyřech grandslamových turnajích, kde v pavouku juniorské dvouhry narážel na o několik let starší soupeře.

Na Australian Open, ve Wimbledonu i na US Open vždy uhrál jedno kolo.

„Byla to pro mě nová zkušenost a něco jsem i uhrál, takže to pro mě bylo dobré. Klidně jsem ale mohl vyhrát víc zápasů,“ upozornil tenisový talent.

„Ve Wimbledonu jsem hrál docela dobře první kolo a ve druhém jsem prohrál s Číňanem, který se dostal až do semifinále,“ ohlédl se za svojí premiérou na slavném travnatém turnaji.

Posledním podnikem zatím byl newyorský grandslam.

„Na US Open jsem se zranil. Kdybych byl v pohodě, tak jsem mohl zápas druhého kola vyhrát, jenže to bylo opravdu těžké,“ hodnotil utkání Svrčina.

SETKÁNÍ S HVĚZDAMI

Na turnajích velké čtyřky se snažil odkoukat to nejlepší od světových tenisových hvězd. „V Austrálii jsem trénoval vedle Dimitrova. Na Wimbledonu jsme vedle sebe viděli trénovat Djokoviče a Nadala s Federerem, což se stalo snad poprvé,“ usmíval se při vzpomínce na unikátní zážitek.

Právě fenomenálního Srba a španělskou antukovou legendu má za své největší vzory.

„S Nadalem mám společnou fotku. Byl to zážitek,“ prozradil tenista, který v úterý 2. října slavil šestnácté narozeniny.

NOHAMA NA ZEMI

Po grandslamových zážitcích jej čeká olympijská výzva v Buenos Aires.

„Startují tam nejlepší soupeři z celého světa, takže to bude určitě těžké. Chtěl bych si ale přivézt nějakou medaili,“ prohlásil svěřenec Jaroslava Navrátila.

Právě kapitán českého daviscupového týmu jej označil za tenisový talent, který Česko dlouho nemělo.

„Je to super, že se o mě píše, že jsem nový Berdych, ale nechci do toho nějak spadnout. Soustředím se sám na sebe, snažím se makat a posouvat se dál,“ zůstává nohama na zemi. Přiveze Svrčina z Jižní Ameriky vytouženou placku? Olympiáda mládeže startuje v argentinské metropoli už v sobotu.

Chcete mít doma také úspěšného sportovce? Najděte si nejbližší sportovní klub na Sportvokoli.cz a přihlaste své dítě na sport, který ho bude bavit.