Prostějov v elitní soutěži debutoval v minulé sezoně, premiéra však skončila pro výběr Miroslava Čady hodně smolně.

„Od postupu ze základní skupiny nás dělil poměr míčů,“ zavzpomínal Čada.

Hanačky sice porazily v závěrečném zápase skupin španělskou Murcii 3:0, ale o postup je připravila těsná výhra ruského Odincova v nizozemském Amstelveenu. Právě Odincovo pak postoupilo na úkor českého týmu.

Nyní vstupuje prostějovský celek do nevyzpytatelných vod Champions League podruhé.

„Po dohodě s našimi partnery a společností TK Plus jsme se rozhodli loňský kádr ještě posílit, takže naším cílem pro letošek bude přiblížení se postupu ze skupiny, což by byl obrovský úspěch,“ plánuje předseda správní rady VK Prostějov Petr Chytil.

Úkol je to však možná ještě náročnější než v loňské sezoně. Hanačky totiž vyfasovaly nejtěžší skupinu ze všech možných.

„Všechny naše plány se samozřejmě odehrály předtím, než ve Vídni proběhl los, který k nám byl poměrně krutý. Naše skupina smrti je velice těžká a každé vítězství tam by bylo velkým úspěchem. Ale my se chceme porvat o to, abychom přece jenom překvapili a ze skupiny, kde je Fenerbahce Istanbul, Dynamo Moskva a Bielsko-Biala, postoupili,“ nechce slevit ze svých nároků Chytil.

Fenerbahce Istanbul se netají svými plány celou Ligu mistryň vyhrát, čemuž přizpůsobil i svoji finanční a přestupovou politiku. Dynamo Moskva je loňským poraženým finalistou a Bielsko-Biala jasně nejlepším polským týmem. Jelikož ze čtyřčlenné skupiny postupují letos tři týmy, největší šance pro Češky by se měla ukrývat právě v souboji s Polkami.

Kapitánka: Můžeme překvapit

Trenér Čada ale takto přemýšlet nehodlá.

„My nechceme spekulovat, přes koho bychom chtěli jít. Čekáme na šanci. Může nás podcenit Moskva, můžeme chytit nějakou slabší chvilku Fenerbahce. Neviděl bych to tak, že budeme hrát vyloženě o život s Polkami. Díky příchodu amerických smečařek, příchodu Soňy Novákové, příchodu Coriny Ssuschke je naše složení takové, že se může stát cokoli s kýmkoliv.“

S tím souhlasí i kapitánka prostějovského týmu Milada Spalová.

„Já si myslím, že v této situaci se nemáme čeho bát. Podle mě se náš tým posílil a můžeme něco dokázat. Stále ještě máme nějaký čas na sehrání, tam jsme na velice dobré cestě. Máme dvě Američanky, které nám mohou hodně pomoci. Opravdu bych to neviděla černě, my můžeme překvapit a s tím do toho jdeme,“ říká.

Američanky? Skromné a komunikativní

Výčet prostějovských posil mluví za vše. Hanáckému velkoklubu se podařilo během léta přivést do klubu Brazilku Julianu Valente, německou reprezentantku Corinu Ssuschke, velezkušenou českou nahrávačku Soňu Novákovou, nejlepší slovenskou volejbalistku Petronelu Biksadskou, držitelku stříbrné medaile z Pekingu, Američanku Nnamani a čerstvě také její kolegyni z reprezentace USA Kim Glass.

„Shodou okolností obě dvě hrály v Turecku. Myslím si, že jde o hráčky maximálně skromné a komunikativní. I když já mluvím špatně anglicky, s oběma se bez problémů domluvím. Mají tady touhu dokázat, že jsou velkými hráčkami,“ slibuje si Čada od dvou Američanek.

Hvězdy jsou i u soupeřů

Hvězdné složení však nemá jen Prostějov.

„Fenerbahce Istanbul je už roky pravidelným účastníkem Champions League. Disponuje vynikajícími zahraničními hráčkami. Dovolí si dokonce i takový luxus, že platí čtyři cizinky, přitom v domácí soutěži mohou nastupovat jen tři. To znamená, že to všechno dělají kvůli Champions League,“ připomíná Čada.

„Z těch hvězd, které tam přišly, je nejzářivější Jekaterina Gamová z Moskvy, dále holandská reprezentantka Alice Blom, nejlepší evropská nahrávačka Frauke Dirickx a nejlepší smečařka loňské italské soutěže Natasha Osmokrovic. Už podle tohoto složení je jasné, že toto družstvo patří k největším favoritům celé Champions League,“ zamýšlí se nad sílou Fenerbahce.

„Podobné je to s Dynamem Moskva. Loni tento tým skončil na druhém místě a letos jdou do Ligy mistryň znovu s těmi největšími ambicemi. Z těch největších hvězd, které tam hrají, je to především nejlepší současná italská hráčka a blokařka Simona Gioli. Je tam Yelena Parkhomenko, nahrávačka Ázerbájdžánu, která zářila na posledním mistrovství Evropy v Polsku. To je druhý velký favorit,“ myslí si Čada.

„Bielsko-Biala má ve svém středu pět polských reprezentantek a jednu českou, kterou je Helena Horká. Takže všechny tyto týmy jsou proti nám favority, ale my do soutěže jdeme s tím, že se o svoji šanci chceme porvat a postoupit dál. K tomu nám ale nestačí jen náš výborný výkon, ale chceme využít momentální slabosti některého z favoritů,“ doplňuje.