Pouze Radek Štěpánek a Jan Hájek měli ve své sbírce tři trofeje z prostějovského challengeru. Až do loňska. To se k nim přiřadil další český tenista – Jiří Veselý.

„Je to pro mě mimořádný den. Jsem rád, že se mi podařilo vyrovnat jejich rekord,“ vyprávěl s dojetím hráč místního klubu.

Po roce je Veselý v Prostějově znovu a coby pátý nasazený hráč podniku s názvem Moneta Czech Open touží obhájit titul, čímž by vylepšil dosud nevýraznou sezonu. Finálová účast na challengeru v Heilbronnu a dvě čtvrtfinále na podnicích ATP jsou pro českou mužskou tenisovou dvojku zkrátka málo.

Na grandslamovém French Open se čtyřiadvacetiletý borec poroučel už v prvním kole, jenže slíbil: „V Prostějově rozhodně zabojuju!“

Na úvod jej čeká přijatelný soupeř, italský kvalifikant Gianluca Mager. Veselý je však nalosován v dolní polovině pavouka a ve čtvrtfinále hrozí střet s turnajovou dvojkou Pablem Cuevasem – pokud ovšem Uruguayec zvládne šlágr úterního dne, bitvu s nažhaveným Adamem Pavláskem.

NEJVĚTŠÍ FAVORITÉ CZECH OPEN PODLE DENÍKU

Jiří Veselý (ATP, 80)
Šampion prostějovského turnaje z let 2014, 2015 a 2017 sice na první výrazný úspěch v utrápené sezoně stále čeká, přesto patří mezi největší favority Czech Open. Kde jinde nastartovat vítěznou šňůru, než na domácím podniku? Za posledních pět ročníků turnaje Veselý v Prostějově prohrál pouze s Radkem Štěpánkem a Michailem Kukuškinem.

Pablo Cuevas (Uru., 75)
Dvaatřicetiletý Uruguayec je zvyklý hrát jen ty největší turnaje, na challengeru letos ještě nestartoval. V Prostějově je ale se svým mladším bratrem, se kterým hraje čtyřhru, a o motivaci by tak měl mít postaráno. Hned v prvním kole dvouhry čeká držitele divoké karty domácí naděje Adam Pavlásek.

Michail Kukuškin (Kaz., 83)
Šampion Czech Open z roku 2016 už má postup do 2. kola v kapse. S Francouzem Hoangem ztratil jen čtyři gemy a ukázal, že je ve formě. Tenista, který má na kontě jeden letošní turnajový triumf, ve druhém kole narazí na Argentince Renza Oliva, nebo Srba Lasla Djereho, zdejšího finalistu z roku 2015.

Guillermo García-López (Šp., 67)
Jednička turnaje. O kvalitách pětatřicetiletého Španěla hovoří fakt, že na French Open zdolal Švýcara Wawrinku. V Prostějově startuje už počtvrté a dosud vyhrál jen jediný zápas, před šesti lety proti Veselému. Dnes jej čeká Sakharov z Francie, dál se rýsuje atraktivní souboj s Brazilcem Belluccim.

Finále kvalifikace a zápasy 1. kola Czech open. (Jan Šátral)
Kvalifikací Czech Open prošel z Čechů jen Šátral

Úterní program Czech Open

Centr
11.00: Šafránek (ČR) – Carballes Baena (3-Šp.), Pavlásek (ČR) – P. Cuevas (2- Uru.), Veselý (5-ČR) – Mager (It.), Pella (4-Arg.) – Gombos (SR).

Kurt 1
11.00: M. Cuevas (Uru.) – Bellucci (Bra.), García-López (1-Šp.) – Sakharov (Fra.), Šátral (ČR) – E. Ymer (Švéd.), Domingues (Port.) – Horanský (SR).

Kurt 2
11.00: Olivo (Arg.) – Djere (Srb.), Gaio (It.) – Bašić (6-Bosna), Albot (8-Mold.) – Gulbis (Lot.), Gengel, Kellovský (ČR) – Begemann, Reyes-Varela (2-Něm., Mex.).

Kurt 6
11.00: Bury, Peng (4-Běl., Tchaj-wan) – Hsieh, Margaroli (Tchaj-wan, Švýc.), Lestienne (Fra.) – G. Melzer (Rak.), Millot (Fra.) – Munar (Šp.), Bonzi (Fra.) – Caruso (It.).