Nejvyrovnanější a nejdelší zápas celého druhého hracího dne, ale domácí tenisté vybojovali ve svůj prospěch.

České tenistky mohou letos myslet vysoko. Po pondělní hladké výhře nad Brazílií se střetly s Kanadou, od které kapitán českého družstva Daniel Filjo čekal největší nebezpečí, ale ani tým javorového listu Češky nezastavil. V úvodní dvouhře nastoupila Aneta Dvořáková proti Kanaďance Carol Zhaové.

„Zápas se pro nás nevyvíjel příliš dobře. Aneta byla trošku nervózní a prohrála první set 1:6. Pak se dostala trošku do hry, druhý set otočila a zvítězila v něm 6:2,“ vyprávěl kapitán českého týmu o průběhu prvního singla. Třetí set Dvořáková otočila z 2:3 na 6:4 a zvítězila.

Druhý bod zařídila hráčka ČLTK Praha Petra Rohanová. Ta porazila kanadskou hráčku číslo jedna Franancoise Abandaovou ve dvou setech, když ztratila jen šest her.

„Ten zápas si kontrolovala a zaslouženě zvítězila,“ konstatoval Filjo. Čtyřhra byla již pouze formalitou. Za rozhodnutého stavu do ní nastoupily Rohanová spolu s hráčkou prostějovského klubu Gabrielou Pantůčkovou.

„Chtěli jsme vyhrát i čtyřhru, abychom měli nejlepší skóre,“ upozornil trenér.

Po jasném průběhu se ze třetího body radovaly opět české hráčky. Ty bude ve středu čekat rozhodující zápas. O postup ze skupiny do semifinále si to rozdají s Číňankami.

„Myslím, že Číňanky na tom budou podobně jako Kanaďanky, je to určitě v našich silách,“ věří kapitán dívčího družstva, který chce atakovat ty nejvyšší mety.

„Chceme postoupit do semifinále a hrát o medaile. Tam už jsou ty týmy vyrovnané, bude záležet na momentální formě,“ dodal Filjo.

Tenisté se na druhou výhru pořádně nadřeli. Po těsném skalpu Austrálie se střetli se silným Ruskem. Do první dvouhry nastoupil prostějovský Daniel Filo.

Ovšem na ruského soka Alexandra Mozgoyoje nestačil a prohrál 6:4 ve třetím setu. Ve druhé dvouhře Marek Routa prohrál první set s Alexandrem Vasilenkem 2:6, ale v dalších dvou setech zabojoval a vydřel vyrovnávací bod.

Do rozhodující čtyřhry nastoupili oba čeští aktéři dvouhry. První set vyhráli čeští hráči, druhý set se ale vymkl kontrole zejména Routovi, který nemohl trefit kurt, a Češi dostali od ruských hráčů kanára.

Ve třetím setu se ale ukázala síla domácích hráčů, kteří zvítězili 6:2 a připsali rozhodující druhý bod. Po dvou výhrách mají i tenisté nakročeno do semifinále. Posledním soupeřem ve skupině bude tým Peru.

Výsledky ČR:

Chlapci: ČR – RUS 2:1

Filo – Mozgoyoy 3:6, 7:6 (6) 4:6
Routa – Vasilenko 2:6, 6:4, 6:0
Filo, Routa – Desyatnik, Mozgoyoj 6:4, 0:6, 6:2

Dívky: ČR – CAN 3:0

Dvořáková – Zhaová 1:6, 6:2, 6:4
Rohanová – Abandaová 6:4, 6:2
Pantůčková, Rohanová – Zhaová, Jeyaseelanová 6:2, 6:3

Miroslav Mazal