Czech Cycling Tour opět začne týmovou časovkou mezi Uničovem a Šternberkem a vyvrcholí čtvrtou etapou s dojezdem na olomouckém Horním náměstí.

„Královská etapa z Jeseníku do Šternberka měří skoro 200 kilometrů a má převýšení 4600 metrů, což je trochu extrém,“ řekl ředitel závodu René Andrle.

Organizátoři chtějí zeštíhlit startovní pole.

„Vloni startovalo 186 lidí a byl to pátý největší závod na světě. Ze začátku byly problémy s hromadnými pády. Letos bychom počet závodníků chtěli snížit na 160,“ poznamenal Andrle.

Česká Tour získává na prestiži a pořadatelé budou mít z čeho vybírat.

„Přicházejí nové žádosti i ze zemí, jako je Nový Zéland, Sýrie, Izrael nebo USA. Budeme mít příjemné problémy na limitovaný počet míst vybrat stáje,“ avizoval prezident závodu Ivan Langer.

Závod se již zabydlel v kalendáři mezinárodní federace.

„Druhým rokem je závod zařazen v kategorii UCI 2.2, která je určena především pro jezdce do 23 let a veterány, kteří se vracejí do mateřských oddílů. Chtěli bychom o kategorii výš, kde už startují větší profesionální týmy,“ plánuje Andrle.

Vítěz Tour de France přijel do Olomouce pomoci

Lesk letošní Czech Cyling Tour dodává vítěz Tour de France z roku 2008 Carlos Sastre, který se stal ambasadorem závodu.

„Chtěl jsem Renému pomoci prezentovat závod. Je to sice čtyřdenní podnik, ale těžký a různorodý. Časovka není nijak krátká. První etapa vede nahoru dolů a královská etapa je náročná,“ okomentoval Sastre závod.

Na počest Sastreho návštěvy na Hané byla vyrobena limitovaná série hodinek. Jedny dostal samotný španělský závodník a druhé s jeho podpisem půjdou do dražby.

„Výtěžek chceme věnovat organizaci starající se o postižené děti,“ prozradil olomoucký primátor Martin Novotný.

Olomoucko se stává centrem špičkové silniční cyklistiky. Mimo Czech Cycling Tour bude v roce 2013 hostit mistrovství Evropy do 23 let.

„Cyklistika v okolí Olomouce získává své pevné místo. Vrcholem rozvoje tohoto sportu bude právě mistrovství Evropy,“ zmínil primátor Novotný.

Czech Cycling Tour 2012

1.etapa (25,9 km, převýšení 76 m): časovka družstev: Uničov – Šternberk – Uničov.

2. etapa (148 km, převýšení 1567 m): Olomouc – Vrbátky – Prostějov – Smržice – Olšany – Drahanovice – Laškov – Budětsko – Přemyslovice – Suchdol – Lipová – Protivanov – Drahany – Plumlov – 3 okruhy okolo Prostějova – Prostějov.

3. etapa (194 km, převýšení 4560 m): Jeseník – Rejvíz – Jeseník – Ramzová – Přemyslov – Červenohorské sedlo – Vidly – Bruntál – Razová – Moravský Beroun – 2 okruhy na Ecce Homo – Šternberk.

4. etapa (179 km, převýšení 1886 m): Olomouc – Bělkovice – Jívová – Domašov nad Bystřicí – Šternberk – Pňovice – Chomoutov – Olomouc – 4 okruhy přes Svatý Kopeček – Olomouc.