„Vítězství se neomrzí,“ směje se prostějovské libero Markéta Chlumská, která za tři roky na Hané získala již sedm titulů.

Při Final Four Středoevropské ligy ale trochu bojovala i se zraněným stehenním svalem. „Myslím, že to i trochu poškodilo můj výkon. Nemohla jsem do toho jít tak naplno,“ domnívá se zkušená volejbalistka.

Můžete specifikovat vaše zranění?
Mám dlouhodobě problémy se stehnem. V semifinálovém zápase proti Doprastavu jsem se to snažila co nejvíce šetřit, hrála jsem na poloviční výkon. Bohužel to pořád není dobré a s tím nataženým svalem mám stále problémy. Čeká mě ještě nějaké vyšetření, ale pro mě je jedině dobře, že teď je nějaký čas na zotavení. Doufám, že to teď konečně doléčím a brzo budu zase v pořádku.

Ve finálovém zápase se Schwechatem jste asi na půl plynu hrát nemohla, že?
To ne, ale jsem ráda, že jsme dneska hrály jako kolektiv a že to holky zvládly, i když jsem je v některých chvílích moc nepodržela.

Z tribuny váš výkon nevypadal vůbec špatně.
Ono to navenek možná tak nevypadalo a nebylo to poznat. Já jsem se to snažila co nejvíce skrýt, ale opravdu jsem se necítila stoprocentně.

Schwechat jste dokázaly porazit po nevydařeném úvodu nakonec docela snadno. Byly jste rády, že jste se vyhnuly vypjatým koncovkám setů?
Když se nehrají koncovky, tak tým je takový klidnější, nedělají se nevynucené chyby. V koncovkách setů každý tým znervózní, už je to víc o psychice o taktice. To jsme podstoupit nemusely a to je jedině dobře.

Dostanete od trenéra Čady za odměnu pár dnů volna?
Máme volnou středu a pak ještě volný víkend. Takže tři dny volna během jednoho týdne. To je úplně perfektní zpráva, protože na to nejsme zvyklé.

Po dvou národních pohárech, Středoevropské lize i Champions League už před vámi stojí pouze česká extraliga. Dokážete se ještě na zbytek sezony důkladně namotivovat?
Motivace zůstává pořád stejná, protože my ještě jeden cíl před sebou stále máme. Teď bude pauza, než začneme, ale pak se musíme znova připravit. Vůbec Brno nepodceňujeme, protože oni hráli v poháru výborně.

Takže počítáte, že by právě Brno mělo být vaším soupeřem ve finále play off extraligy?
Podle jejich výkonů v evropském poháru předpokládám, že by to mělo být Brno, ale vůbec nepodceňujeme ani ostatní týmy. Moc jsme proti nim zatím nehrály, některé holky je neznají, takže v žádném případě českou ligu nepodceňujeme.

Vy jako bývalá hráčka Králova Pole byste si tohoto soupeře nejvíce přála?
Věřím, že to bude někdo z trojice Brno, Olomouc, Olymp. A já bych si přála, aby to byla Olomouc nebo Brno, protože tato města jsou k Prostějovu nejblíže a tak by nám to vyhovovalo i vzhledem k cestování.

Je to špatně, že jsme tak silný tým

S přechodem do české ligy souvisí i změna míčů. Už nebudete hrát s mikasami, ale pro změnu s galovkami. Bude to problém se přizpůsobit?
Určitě to je velký rozdíl, ale my teď máme hodně času si na jiné míče zvyknout. Není to třeba tak, že bychom na to měly dva dny, takže myslím, že to bude v pohodě.

V české lize totiž budete patřit mezi absolutní favoritky. Budou ty zápasy náročnější na koncentraci?
Asi to tak bude. Já osobně mám ráda zápasy, jako byl ten dnešní, kdy je ta úroveň vyšší. To se člověk nemusí moc nutit ke koncentraci, ale s lehčími soupeři si musí člověk v hlavě pořád připomínat, že ještě není konec a je to celé takové nucené. Já osobně bych strašně ráda hrála celou soutěž mnohem těžší utkání a doufám, že třeba příští rok budou soupeři kvalitnější.

Splnilo vaše působení ve Středoevropské lize očekávání, nebo jste od mezinárodní soutěže čekala trochu více?
Někteří soupeři z vrchní části tabulky by bojovali s týmy z horní poloviny tabulky české ligy. Myslím, že jediná Vídeň je silnější, ta má tým postavený na ligu mistryň, ale ty další celky už takových kvalit nedosahují. Tak je to aspoň z našeho pohledu. Kdybych hrála třeba v Olomouci nebo v Brně, tak by ti soupeři pro mě byli zase někde jinde. Pro nás to je v tomto případě paradoxně špatně, že jsme tak silný tým.

Polská liga by mě lákala

Takže by to chtělo přestoupit ještě do nějaké kvalitnější soutěže?
Já myslím, že asi jiná liga v úvahu nepřipadá. Když hrajeme Středoevropskou, tak asi nepřipadá v úvahu, abychom během sezony jezdily na nějakou světovou. (směje se)

Například polská liga by vás nelákala?
To by bylo úplně úžasné. Polská liga je opravdu na vysoké úrovni, ale vůbec nevím, jestli by to bylo technicky možné. To už musejí řešit lidé z vedení a není to otázka pro nás.

V letošní sezoně jste vyhrály již třetí trofej, nebude po sezoně v těch pohárech trochu zmatek?
Myslím, že trofejí by mohlo být opravdu dost. Letos jsme vyhrály ještě o jednu trofej navíc ve Středoevropské lize, takže já doufám, že si po sezoně právě všechny trofeje užijeme. Zatím jsme vůbec neměly čas žádné trofeje oslavovat, takže to oslavíme až všechno dohromady a já doufám, že si to hodně užijeme.

Miroslav Mazal