Mezi nimi i domácí Adam Pavlásek, který ve šlágru dne porazil Uruguayce Pabla Cuevase.

O překvapení se pak postaral Václav Šafránek, který vyřadil turnajovou trojku Carballese Baenu.

Bez problémů postoupil i obhájce Jiří Veselý a už v pondělí prošel do druhého kola Zdeněk Kolář.

Adam Pavlásek měl při losu smůlu a vyfasoval zkušeného Pabla Cuevase, který v Prostějově startuje i se svým bratrem Martinem. Ze singlového pavouka už ale oba bratři vypadli a v Prostějově budou pokračovat jen ve čtyřhře.

Pablo Cuevas měl sice v prvním setu duelu proti Pavláskovi mírně navrch, ale český tenista dotáhl sadu až do tiebreaku a v něm už byl lepší Pavlásek.

„Los nebyl podle oka příznivý, ale myslím, že takového hráče je lepší dostat v první kole, než rozjetého třeba v semifinále. Jsou tady jiné podmínky než v Paříži a byla pro mě výhoda hrát s ním teď,“ nedělal si z kvalitního soupeře hlavu Pavlásek.

Ten zvládl i druhý tiebreak, byť v jednu chvíli domácím fanouškům lehce zatrnulo, když Pavlásek téměř ztratil vedení 5:0.

„Tiebreak je vždy o pár míčcích. Ten stav 5:0 vypadá krásně, ale je to jen pět míčku v řadě, což se v tenise může zlomit kdykoli. Člověk se za stavu 0:5 trochu uvolní, on navíc zlomil raketu a trochu upustil emoce. Za stavu 5:4 jsem měl štěstí, ale to k tomu patří,“ vrátil se k závěru druhé sady tenista domácího Prostějova.

ŠAFRÁNKŮV OBRAT

O překvapení se postaral Václav Šafránek, který vyřadil třetího nasazeného Carballese Baenu ze Španělska. Ten měl na začátku utkání pevně ve své moci a ve druhé sadě servíroval na vítězství, ale Šafránek se z kritické situace nakonec dostal.

„Měl 30:15 a nahranou seč. Já jsem tipnul stranu a zázračně jsem to vychytal. To se povede tak dvakrát za sezonu. Mohl vést 40:15 a místo toho to najednou bylo po třiceti,“ okomentoval klíčový moment utkání Šafránek.

Český tenista pak vyhrál tiebreak druhé sady a zvýšené sebevědomí si přenesl i do třetí rozhodující sady. Naopak favorizovaný Španěl závěr zápasu neunesl a zlost si vybil na reklamním panelu.

„Španělé holt bývají horkokrevní,“ usmíval se po zápase Šafránek, který se letos probojoval do hlavní soutěže Australian Open a zahrál si i Davis Cup.

Šafránek měl ve třetím setu mírně navrch a po výhře 6:4 nakonec dokonal překvapivý obrat. „Mnohokrát jsme se brejkli a bylo to nahoru dolů. Ze začátku jsem hrál jeho tempo, ale cítil jsem, že jsem horší. Takže jsem začal hrát trochu víc na riziko,“ podotkl Šafránek, kterého ve druhém kole čeká Rakušan Melzer.

Úterní výsledky:

Šafránek (ČR) - Carballes Baena (3-Šp.) 3:6, 7:6 (2), 6:4, Pavlásek (2-ČR) - P. Cuevas (Uru.) 7:6 (3), 7:6 (4), Veselý (5-ČR) - Mager (It.) 6:3, 6:3, M. Cuevas (Uru.) - Belucci (Bra.) 4:6, 3:6, Garcia-Lopez (1-Šp.) - Sakharov (Fra.) 6:4, 6:4, Šátral (ČR) - Ymer (Švéd.) 5:7, 6:4, 5:7, Olivo (Arg.) - Djere (Srb.) 1:6, 3:6, Gaio (It.) - Bašić (6-Bosna) 6:2, 7:6 (1), Albot (8-Mold.) - Gulbis (Lot.) 6:3, 6:3, Jaloviec (ČR) - Melzer (Rak.) 3:6, 0:6, Millot (Fra.) - Munar (Šp.) 2:6, 2:3 skreč., Bonzi (Fra.) - Caruso (It.) 3:6, 2:6. Pella (4-Arg.) - Gombos (SR) 6:3, 6:2, Domingues (Por.) - Horanský (SR) 6:1, 6:3.

Středeční program:

Centr:
11.00: Melzer (Rak.) - Šafránek (ČR), Munar (Šp.) - Pavlásek (ČR), Veselý (5-ČR) - Ymer (Švéd.). 16.00: Garcia-Lopez (1-Šp.) - Bellucci (Bra.).
Kurt 1:
12.00: Kolář (ČR) - Gaio (It.), Pella (4-Arg.) - Domingues (Port.), Karlovskiy, Olivo (Rus., Arg.) - Gengel, Kelovský (2-ČR), Hsieh, Margaroli (Tchaj-pej, Švýc.) - Kolář, Pavlásek (oba ČR).
Kurt 2:
12.00: Albot (8-Mold.) - Caruso (It.), Blancaneaux, Hoang (Fra.) – Molčanov, Zelenay (3-Ukr., SR), Albot, Bašić (Mold., Bosna) - M. Cuevas, P. Cuevas (Uru.).