Program přípravy dvaadvacetileté tenistky je podobný jako před rokem. Aktuálně čtvrtá hráčka světového žebříčku příští týden absolvuje turnaj v Eastbourne a pak už zamíří do slavného All England Clubu, kde se koná nejslavnější turnaj světa. Letošní sezona má však ale jedno specifikum. Zhruba tři týdny po skončení Wimbledonu se tenisté do Londýna vrátí, aby se utkali o cenné kovy v rámci olympijského turnaje.

„Díky tomu si tu travnatou sezonou trošku prodloužím. Je to fajn, že na ní budu moci být o měsíc déle," prohlásila Kvitová na tiskové konferenci v Prostějově.

Jak se s odstupem necelého týdne díváte na vaše vystoupení na antukovém grandslamu French Open, kde jste došla až do semifinále a skončila na raketě pozdější vítězky Marie Šarapovové?

Zápasy, které jsem na Roland Garros hrála, nebyly ideální. Nebyla jsem úplně stoprocentně připravená. To semifinále, které jsem hrála s Mariou ale bylo, doufám, na úrovni. Myslím, že si Maria zasloužila vyhrát. Když jsem s ní hrála v Austrálii, tak po tom prohraném semifinálovém zápase jsem byla smutnější než teď v Paříži, protože v Melbourne ty šance byly rozhodně větší.

Jak vypadají vaše dny po grandslamové Paříži? Vše směřujete už ke startu na trávě?

Potom, co jsem vypadala, jsem ještě zůstávala v Paříži s Adamem (Pavláskem). Od pondělí trénuji tady v Prostějově v hale. Počasí mi bohužel neumožňuje, abych mohla trénovat na umělé trávě tady poblíž.

V posledních týdnech vás trochu trápily břišní svaly i rameno. Nyní už je všechno v pořádku?

Já myslím, že bez nějaké té bolístky bych to ani nebyla já (směje se). Co se týká břišního svalu, tak po Římě jsem měla trochu volno a dalo se to do pořádku. V Paříži mě trochu trápilo rameno, musela jsem hrát pod prášky, ale víceméně to už je dobré.

Jak se těšíte na návrat do All England Clubu, kde budete obhajovat wimbledonský titul? Tlak médií, fanoušků i sponzorů bude zřejmě velký.

Já doufám, že ten tlak nebude až takový. Těším se na to, že tam přijedu v úplně jiné pozici než loni. Doufám, že letos budu hrát podobně nebo stejně dobře jako před rokem. Mám prakticky stejnou přípravu, pojedu i na turnaj do Eastbourne, takže jenom doufám, že počasí v Anglii vyjde tak, aby se ten turnaj stihl odehrát a abych předvedla ten nejlepší tenis.

Obhájit wimbledonský titul bude asi hodně těžké. Je to váš prvořadý cíl, se kterým do Londýna pojedete?

Nic není nemožné, ale myslím, že to bude hodně tvrdý oříšek. Nejedu tam s tím, abych to celé vyhrála, ale spíš s cílem předvést co nejlepší výkon a hrát dobrý tenis.

Vaše velká soupeřka, první hráčka světa Maria Šarapovová je nyní ve skvělé formě a brousí si zuby na wimbledonskou odvetu. Troufnete si ji porazit znovu po roce?

Troufám! Uvidíme, jak vyjde pavouk, který rozhodne o tom, kdy bychom na sebe narazily. Na trávě jsem ji loni porazila, takže brousit zuby si může, ale já bych si je nabrousila taky (smích).

Těšíte se do Londýna i z důvodu, že Wimbledon je považován za ten nejprestižnější grandslamový turnaj?

Já si to úplně nemyslím. Wimbledon není víc než ostatní grandslamy. Myslím, že je to na stejné úrovni. Wimbledon je akorát známější a každý hráč jej chce samozřejmě vyhrát. Já jsem o to šťastnější, že jsem svůj první grandslam vyhrála právě tam.

Bude to už rok, kdy jste dokázala nad hlavu zvednout vítěznou trofej na nejslavnějším tenisovém turnaji světa. Teď se vracíte na místo činu. Uteklo to jako voda?

Od té doby se toho stalo tolik, že to hodně rychle uteklo. Dny utíkaly rychleji než před Wimbledonem. S panem Černoškem jsme zažili hodně cestování a plnění si různých povinností třeba vůči médiím a sponzorům. Uteklo to rychle a jsem ráda, že se na stejném místě bude konat i olympiáda. Díky tomu si tu travnatou sezonou trošku prodloužím. Je to fajn, že na ní budu moci být o měsíc déle.

V čem bude olympiáda odlišná od Wimbledonu?

Nebude se hrát jenom v bílém oblečení, všude kolem budou i jiné barvy. Navíc budu hrát mix s Radkem Štěpánkem, takže to bude něco docela jiného. Taky bude menší draw, než na který jsme zvyklí na grandslamu. Ve hře bude méně hráčů.

Vy jste olympijskou atmosféru okusila již před čtyřmi lety v Pekingu. Tentokrát však budete v roli favoritky. Cítíte sama ten rozdíl?

V Pekingu jsem hrála jenom čtyřhru a navíc ne úplně dobře (směje se). Od té doby jsem se změnila po tenisové i po kondiční stránce. Získala jsem mnoho zkušeností, které jsou vždycky k nezaplacení.

Je pro vás výhoda, že se olympijský turnaj bude hrát chvíli po Wimbledonu a rovněž na travnatém povrchu?

Neřekla bych, že je to vyloženě výhoda. Olympiáda nám do programu trochu zasáhla, přece jen to je jedna velká akce navíc. Ta příprava je trochu těžší, je to nabitější, takže se tomu musíme trochu přizpůsobit a naplánovat si i více volna. Na druhou stranu je to lepší, než kdyby se olympijský turnaj hrál třeba půl roku po Wimbledonu.

Po loňském triumfu považujete trávu za svůj nejoblíbenější povrch?

Tráva mi sedí asi nejlépe. Samozřejmě se snažím zlepšovat i na těch ostatních površích, ale zelený povrch je mým nejoblíbenějším.

Na olympijských hrách budete kromě dvouhry startovat i v mixu. Jak probíhaly domluvy s vaším parťákem Radkem Štěpánkem a jak moc si věříte na medaili?

Třeba na Hopman Cupu jsem hrála mix s Tomášem Berdychem, ale tam to úplně nebylo ono. Tomáš si místo mixu na olympiádě radši vybral debla. Radkovi se v poslední době ve čtyřhře docela daří, takže si myslím, že je na olympiádu hodně natěšený. Já jsem ráda, že s ním budu hrát, protože má hodně zkušeností. S Radkem jme si řekli, že šance na medaili jsou. Jelikož je jenom šestnáct párů, tak je to hratelné. Doufám, že mě na kurtě bude vést.

Budete bydlet v olympijské vesnici?

Ne, rozhodli jsme se, že budeme bydlet v domě, podobně jako při Wimbledonu. Olympijská vesnice je totiž docela daleko.

Chystáte se navštívit i jiná olympijská sportoviště?

Vše bude záviset na to, jak to vyjde časově. Přece jenom ten tenisový areál je trochu jinde a cestování bude v nabitém programu těžší. Pokud ale bude čas, tak budu ráda, když něco navštívím.