„Pro boxery jsou olympijské hry absolutně nejvyšší metou. Po mistrovství světa budou už jen dva kvalifikační turnaje. Dostat se do Londýna? To bude nejtěžší v historii. Letenku na hry si v Ázerbájdžánu zajistí jen osm nejlepších v každé váze, což v praxi znamená vyhrát v Baku tři, spíše čtyři zápasy. Bude tam celý svět, každá kategorie našlapaná, nabitá,“ řekl na tiskové konferenci v Ústí nad Labem místopředseda České boxerské asociace Stanislav Škoda.

Před novináře předstoupili ve slušivých bílých soupravách čtyři z pěti borců, kteří se na MS představí.

Českou vlajkovou lodí je teprve 21letý stříbrný medailista z juniorského světového šampionátu 2008, borec ústeckého SKP Sever Ústí nad Labem a slavný rodák z Krupky Zdeněk Chládek. Atmosféru mistrovství světa poznal už v Chicagu i Miláně.

„Není jednoduché být v roli, kdy od vás každý očekává úspěch, ale snažím si to nepřipouštět. Věřím, že bych v top 8 mohl být, ale bude to strašně těžké a uvidíme, jak to dopadne. Udělám pro to vše,“ prohlásil 24 hodin před odletem Chládek, jenž se představí ve váze do 64 kg.

Dalšími českými nadějemi jsou Miroslav Šerban (do 60 kg), Robert Bilík (do 69 kg), Luboš Velecký (do 91 kg) a Dominik Musil (nad 91 kg).

Prostějovský Dominik Musil (vpravo)

Borci působili na tiskové konferenci klidným dojmem. Možná i proto, že vedle Chládka mohou jen překvapit.

„Chládek by to zvládnout měl. Je v evropské topce, v žebříčku hodně vysoko, má už zkušenosti. Ostatní mohou zazářit, ale pochopitelně bude záležet na losu,“ uvedl Škoda. O medailích mluvit nechtěl: „To je hrozně těžký…“

Tříměsíční finální příprava se podle slov samotných reprezentantů vydařila náramně.

„Vše je v pohodě. Po boxerské i fyzické stránce jsem připraven. Pomohlo mi vítězství na turnaji v Maďarsku, jsem rád, že můžu reprezentovat a že jedu na mistrovství,“ řekl borec těžké váhy Luboš Velecký, který se po roční pauze do národního týmu vrací: „Potřeboval jsem skloubit finance, box a zaměstnání, což není jednoduché. Nechodil jsem do ringu, ale každý den jsem něco dělal. Pauza znát nebude, o to těžší byla příprava.“

„Kluci jsou narvaní, měli jsme výborné kondiční soustředění, pak skvělý kemp tady v Ústí, kde byli i boxeři z Běloruska, Estonska, Slovenska a Litvy. Podobně kvalitní sparingy jsme nikdy předtím nezažili. Ideální by bylo, kdyby do 8. místa skončili všichni kluci, ale budeme rádi za každou olympijskou účast,“ řekl hlavní reprezentační trenér Miroslav Vrba.

Po příletu do Baku budou mít reprezentanti ještě tři dny. Vyladí formu, upraví váhu a jde se na to. Ring volný, 1. kolo…