Trenér prostějovských boxerů Radoslav Křížek své borce skvěle připravil na první finálový duel extraligy v zaplněném sále Společenského domu. Dobré rozdělení vah a chytrý výkon domácích nedovolil favorizovanému Ústí nad Labem ani náznak naděje. „Kluci odvedli dobrej výkon. Jsem spokojený. Ten výsledek si zasloužili,“ byl Křížek oprávněně hrdý po debaklu 16:2.

Jako klíčovou bitvu hodnotil už první zápas, kdy v kategorii do 57 kg porazil ve vyrovnaném boji prostějovský Dunka na body Dydiho. „Bylo to vyrovnané, ale myslím si, že Dunka boxoval chytřeji. Měl lepší přehled v ringu. Všechny zápasy byly vyrovnané. Ten první byl důležitý. To je pravda,“ souhlasil.

Právě chytrost v ringu byla pro jeho svěřence příznačná. Zvolená taktika slavila úspěch. „No, já mám rád chytrý box. Nedostat a dát. Aby zbytečně neinkasovali. Myslím, že taktika, kterou jsme udělali, se vyplatila. I při rozdělení vah Baloga s Durajem jsem nad tím hodně přemýšlel. Jsem spokojený, že to vyšlo.“

Vyhrát první utkání extraligy v domácím prostředí je pro zisk zlata téměř nutností. Na severu Čech to bude jiný box. Náročnější.

„V Ústí to bude každopádně těžší, ale potom budeme když tak boxovat doma. Tak uvidíme,“ nechce dostávat prostějovský tým pod tlak.

Pod tím naopak bude Ústí. Prohra 2:16? To je výsledek pro Severočechy jak ze sci–fi a přece je pro ně nemilosrdnou skutečností. „Jsem zvědavý, jak se s tím srovnají. Ale Ústečáci jsou silní. Ti se s tím vyrovnali dřív, než dojeli domů. Každopádně to bude těžké,“ opakuje.

Finále se hraje na dva vítězné zápasy. Hanáci chtějí zlatou medaili na krku už po válce v Ústí. „Slavit doma by bylo lepší, ale jistější to bude ukončit tam. Rozhodně bychom se nezlobili. Byl by konečně klid. Měl bych na chvilku pokoj,“ usmíval se dobře naladěný zkušený kouč.

První výhra, výhoda v případném třetím utkání domácího prostředí. Prostějov drží trumfy v boxerských rukavicích. „To bylo velice důležité pro psychiku kluků. Je to obrovské plus. Teď vedeme a budeme boxovat s klidem. Máme dvě šance,“ uvědomuje si.

Finále je ostře sledováno fanoušky. Ty si Křížek nemůže vynachválit. „Diváci byli vynikající. Nevím, co to máme za diváky. Myslím, že nejlepší v republice. Je to vynikající,“ chválí.

Bude nejlepší v republice i prostějovský box? Po 46 letech…