Domácí začali bez bázně a hany a ve 3. minutě vedli hlavně díky dobré práci pod oběma koši 9:4.

„K utkání jsme nepřistoupili zodpovědně. Mluvil jsem o tom delší čas, že Svitavy budou doma nebezpečné. Hrály první zápas doma, v euforii, diváci je hnali dopředu,“ prohlásil prostějovský kouč Peter Bálint.

Cizinecká legie v dresu Prostějova otočila stav po pěti minutách na 12:11 a poté si s příchodem Benase Veikalase a Kyla Landryho na palubovku začala budovat náskok, který se na konci druhé čtvrtiny dostal ke dvaceti bodům.

„My jsme hráli možná na šedesát procent svých možností, což mě mrzí, protože chci, aby nám každý zápas pomáhal ke zlepšování výkonnosti. Začali jsme špatně na doskoku, soupeř toho využíval, z čehož pramenil jeho počáteční malý náskok. Až pak nastalo z naší strany trochu zlepšení,“ konstatoval prostějovský kouč.

I po přestávce Svitavy pokračovaly v dobrém výkonu a také díky kvalitní střelbě trojek udržely porážku pod třiceti body. Z domácích nejvíce zářil Kramný, který proměnil čtyři trojkové pokusy a zaznamenal osmnáct bodů.

Za hosty se tradičně dařily trojky Prášilovi a tak si Orli bezpečné vedení s přehledem pohlídali.

„Jsem rád, že jsme nebyli v roli středoškoláků, ale že jsme se zejména zpočátku hostům v mnoha směrech vyrovnali. To, že byl výsledek takový, není až tak důležité,“ řekl po utkání trenér domácích Jindřich Svojanovský.

Orli si ve třetím utkání Mattoni NBL připsali za ne zcela zodpovědný výkon povinnou výhru 98:71. Svého dalšího soupeře již jistě nepodcení. V sobotu jím totiž bude tým Pardubic.

Basketbal Qanto Svitavy – BK Prostějov 71:98 (18:24, 17:29, 16:22, 20:23).

Body: Teplý a Kramný 18, Egwuatu 10, Bledsoe 8, Špaček 5, Šindelář a Macela 4, Lepold a Sedlák 2 – Veikalas 15, Landry 14, Šležas a Hyzy 13, Prášil 11, Lawrence 9, Nicholson a Marek 7, Krakovič a Bohačík 3, Dokoupil 2, Tóth 1.

Rozhodčí: Paulík, Vrážel, Kučerová. Trestné hody: 10/4 – 28/20. Fauly: 23:19. Trojky: 11:8. Doskoky: 28:35. Diváků: 800. Nejlepší hráč zápasu: Radim Kramný (Svitavy).

RADEK HALVA, MIROSLAV MAZAL