Celkem strávil v druhé půlce srpna český reprezentant Bohumil Korbař (SKŠZ Plumlov) na východní Sibiři v ruském městě Ulan-Ude 10 dní. Na MS ve střelbě z polní kuše se tam sjeli ti nejlepší závodníci z celého světa.

„Do finále jsem po prvních dvou dnech soutěží šel z pátého místa, které se mi podařilo udržet. Snažil jsem se podat maximální výkon a stejně jako další závodníci z finálové osmičky jsem musel bojovat i se silným větrem," popisuje Korbař a dodává, že finále se střílelo na 50 metrů, deset ran jedním šípem, které vždy přinesli nosiči zpět, tak aby závodníci po celou dobu zůstali na střelecké čáře.

„Ve finále se mi podařilo ze 100 možných nastřílet 95 bodů, což ale nestačilo na další posun v pořadí. S pátým místem jsem nicméně velice spokojený, na MS jsem totiž letěl s tím podat co nejlepší výkon a nejméně se dostat alespoň do toho úzkého finále," vyznává se český závodník s tím, že skládá poklonu parádním výkonům celkového vítěze.

Tím se stal s výkonem 1765 bodů Chorvat Andrej Krstinic. Bohumil na pátém místě nastřílel 1728 bodů. Až šestý skončil první z ruských účastníků. Naši další závodníci ve čtyřiadvacetičlenné kategorii mužů Jan a Josef Nedělníkovi (Savana Kostelec na Hané) do finálové osmičky nepronikli a celkově se umístili na 16. respektive 19. příčce.

Vzpomínky na Sibiř

Bohumil Korbař bude na závody v Rusku dlouho vzpomínat.

„V Ulan-Ude byly na každém kroku vidět velké extrémy mezi bohatstvím a chudobou. A zatímco u nás doma v srpnu panovaly tropy, na Sibiři bylo dost chladno, navíc v té době v okolí města hořely tisíce hektarů lesů, takže všude byl cítit kouř. Byli jsme i na výletě u Bajkalu, dokonce jsem tam hupsnul," svěřil se Korbař.

Ovšem start mistrovství podle něj pojali Rusové opravdu velkolepě i s ohňostrojem.

„Pomalu jsem si připadal jak na zahájení olympijských her, čehož bych se rád někdy v budoucnu dočkal," říká s tím, že sice střelba z kuše není olympijský sportem, ale že se na všech frontách bojuje o to, aby se jím stala.

A zajímavá zpráva na závěr pro všechny příznivce kušistického sportu, Bohumil Korbař bude hostem on-line rozhovoru Deníku ve středu 9. září od 18.00 do 19.00.