Na Hanáky čeká jeden z nejmladších týmů Mattoni NBL, v jehož čele stojí Američané. Osu mužstva tvoří nejlepší střelec soutěže Myles McKay a nejlépe doskakující hráč NBL Tremain Ford, na lavičce už třetím rokem sedí další Američan Ken Scalabroni. Ten se může pochlubit bohatými zkušenostmi ze zahraničí, a to především z německé bundesligy, ve které strávil v součtu celkem 10 let, či z nejvyšší švýcarské soutěže, kde jej dokonce zvolili trenérem roku.

Scalabroniho svěřenci se letos prezentovali nevyrovnanými výkony, přesto s konečným šestým místem panuje v klubu spokojenost.

„Když se podíváme na rozložení ligy, je to maximum, kterého jsme mohli dosáhnout,“ uvedl pro server nbl.cz asistent trenéra Petr Treml.

Jednoznačně největším tahounem týmu je třiadvacetiletý rozehrávač Myles McKay. Ten letos strávil svou první sezonu mezi muži a hned se dostal přes magickou hranici 1000 bodů. Zdatně mu sekundují i jeho krajan a nejlépe doskakující hráč soutěže Tremain Ford a kapitán Lukáš Kotas. Pozor si Orli musejí dát také na dva podkošové hráče Michala Vocetku a Martina Klimeše, který je v 26 letech nejstarším mužem na soupisce USK.

Letošní statistiky staví do role jasného favorita Prostějov. V základní části se oba soupeři střetli čtyřikrát a pokaždé jako vítězové opouštěli palubovku Hanáci. Těm se dařilo především v Praze, kde zvítězili pokaždé o více než 30 bodů. Vysokoškoláci navíc v této sezoně ani jednou neporazili tým z první čtyřky.

Recept ma USK

Kouč Bálint však zůstává opatrný. „Stoprocentní koncentrace a zodpovědný výkon, to je cesta za úspěchem,“ nechal se slyšet pro klubový web Bálint.

„Pohlídání hráčů základní sestavy, zejména střelce McKaye, by mělo být jedním ze základních pilířů úspěšného vstupu do utkání play off. Taky je potřeba se vyvarovat nepřesností a nevynucených chyb v útočné fázi, které nás trápily ve 2. polovině posledního utkání základní části s Nymburkem,“ hledá prostějovský lodivod Bálint recept na čtvrtfinálového soupeře.

Ještě opatrnější slova přicházejí z tábora Pražanů. „Nemáme co ztratit. Těžko asi můžeme myslet na to, že přes Prostějov postoupíme. Můžeme trošičku věřit na zázrak a pokusit se je zaskočit v prvním utkání. Tím bychom je možná dostali pod tlak,“ prohlásil asistent trenéra Petr Treml.

Obě mužstva dnes celé vyřazovací boje Mattoni NBL zahájí. První vzájemný zápas měl být na programu původně až v sobotu, ale v tento den hrají doma fínále extraligy prostějovské volejbalistky. Série se hraje na tři vítězná utkání a první duel začíná dnes v prostějovské hale Sportcentra DDM v 18.00.

ONDŘEJ KAŠLÍK