"Konečně je skutečně zima. Tak jak má být,“ mnul si ruce organizátor Josef Vozňák.

Radost mu udělala i účast. Přestože dětských závodníků se tentokrát sešlo pomálu, v hlavním závodu startovalo 251 lidí.

„Máme zde běžce z širokého okolí, včetně Ostravy, Zlínska nebo i z Čech. Nejstaršími běžci jsou osmdesátníci,“ prozradil hlavní organizátor.

Ze Slatinic se tak počtyřicáté stala mekka běžců. Jejich základnou se již tradičně stala lázeňská budova se zázemím. Většina závodníků se však už dlouho před startem kolem půl jedenácté rozcvičovala v okolí.

Jedním z nich byl i Martin Cerke. „Letos jsem tu podruhé, předtím jsem byl v roce 2016. Můj dnešní cíl? Zaběhnout lépe než tehdy,“ poznamenal běžec. „Rád bych dal závod pod 45 minut,“ dodal posléze.


Naopak premiéru si odbyl Martin Přidal. I když zdaleka ne v běhu.

„Zkusil jsem si beskydskou sedmičku třeba. Běhám tak nějak průběžně. I když pro mě je to hlavně příprava na vysokohorskou turistiku,“ prozradil Martin Přidal. S tím, že by rád zvládl trasu do hodiny.

Již tradičně běh zakončují nejlepší z účastníků zhruba po 40 minutách. Tentokrát ho ale jako první stihl zaběhnout Tomáš Křivohlávek za 38 minut.

„Terén byl zprvu sypký, po cestě zpět naopak tvrdý. Klouzalo to, ale dalo se běžet rychle. Takže to bylo fajn,“ řekl bezprostředně po doběhnutí závodník z Nového Malína na Šumpersku.

On sám je závodním běžcem. Na start se ale postavila i řada laiků. Podle Josefa Vozňáka pak přípravy na podobnou trať nemusí být dlouhé.

„Měl by si dát dva měsíce běhání a postupně přidávat z kilometru na větší tratě. Pak by měl bez problémů na Kosíř a zpět zaběhnout,“ dodal.