Osmadvacetiletý rodák z Valašského Meziříčí však stále nemá stoprocentní jistotu startu na podniku pro osm nejlepších hráčů sezony.

„Na rozdíl od Petry, která už spěchá na letiště, mě ještě přece jen něco čeká a nikdo mi nic nedal na papíře. Už jsem zažil i situaci, kdy mi volali, že to už je potvrzené a potom mi volali, že se přepočítali," usmíval se Tomáš Berdych, světová tenisová šestka.Tomáš Berdych

Musel by se však stát menší tenisový zázrak, aby český hráč začátkem listopadu ve městě nad Temží chyběl. „Budu se snažit pokračovat v dobře rozehrané sezoně, abych ji mohl počtvrté za sebou dohrávat na Turnaji mistrů," řekl razantně Berdych.

Svěřenec trenéra Tomáše Krupy již o víkendu odlétá na silně obsazený podnik do Basileje, kde startují i Rafael Nadal s domácí hvězdou Rogerem Federerem. Hned na to následuje turnaj kategorie Masters v pařížské hale Bercy, kde Berdych slavně triumfoval před osmi lety, a pak už londýnský Turnaj mistrů.

Ale ani to není vše. Stejně jako loni si český tým zahraje finále Davisova poháru. Tým kapitána Jaroslava Navrátila čeká přetěžká obhajoba triumfu. Češi narazí na Srbsko v čele s Novakem Djokovičem a hrát se navíc bude na venkovní půdě v pekelné atmosféře bělehradské haly.

„Na finále se těšíme my i celá republika. Jsme v horší situaci než loni, ale o to je to větší výzva. Pokud by se nám to povedlo, tak by to byl obrovský úspěch," uvažuje Tomáš Berdych, který připomíná, že oproti příjemné tenisové atmosféře, která panuje v Londýně, bude srbská kulisa zcela odlišná. „Bude to na špunty do uší," předpovídá.

Je jasné, že závěr sezony bude pro českého hráče psychicky i fyzicky velice náročný. Po nedávné skreči na turnaji v Pekingu je však Berdych po zdravotní stránce již v naprostém pořádku. „Švihlo mi v zádech, ale vyřešilo se to. Bude potřeba, aby člověk více dbal na správnou regeneraci, ale myslím, že se to dá zvládnout," věří si Tomáš Berdych před koncem letošní sezony, ve které stále čeká na první turnajový titul.

Kvitová chce na Masters postoupit ze skupiny

Přestože si Petra Kvitová za poslední měsíce vysloužila přezdívku královna třísetových zápasů, po vítězství na velkém turnaji v Tokiu získala novou energii do závěru sezony. Čeká ji však už pouze podnik v Istanbulu pro osm nejlepších hráček roku.Petra Kvitová

„Já bych ještě asi pár turnajů mohla hrát. Když jsem v šatně slyšela ostatní holky, jak odpočítávají konec sezony, tak já jsem se do této debaty moc nezapojovala," usmívá se sedmá hráčka světového žebříčku, která je ráda, že potřetí v řadě nebude chybět na podniku pro nejlepší tenistky sezony. „Po Wimbledonu bylo mojí jasnou motivací dostat se na Masters, a to jsem splnila," pochvaluje si Kvitová, která ale přiznává, že by v sezoně našla rezervy. „Bylo to nahoru dolů. Výsledky na grandslamech nebyly takové, jaké bych chtěla. Ale jsem tam a to se počítá."

Na Turnaji mistryň, který v Turecku startuje již v úterý, by si Kvitová ráda zavzpomínala na rok 2011, kdy zde při své premiéře dokázala triumfovat. Loňská účast pro rodačku z Fulneku naopak dopadla neslavně, z turnaje se totiž po prvním zápase pro nemoc odhlásila.

„Na ten loňský rok už ani nevzpomínám a myslím, že je dobře, že ty negativní myšlenky už v hlavě nejsou. Vzpomínám spíš na ten předchozí rok, kdy ty vzpomínky byly o hodně hezčí," vyprávěla Petra Kvitová.

Třiadvacetiletá tenistka po návratu z Asie vyléčila doma v Prostějově nachlazení a teď už se plně koncentruje na blížící se vrchol sezony.

„Těším se. Tvrdý povrch v hale je moje prostředí. Chci udělat co nejlepší výsledek, hezké by bylo postoupit ze skupiny," plánuje Kvitová, která za největší favoritku turnaje považuje Serenu Williamsovou.

Nejlepší česká tenistka má v Turecku docela významnou fanouškovskou základnu.

„Po tom, co jsem tam uspěla, fanoušků rapidně přibylo. Já věřím, že mě přijdou zase podpořit," dodává Kvitová, kterou v Istanbulu čekají i společenské povinnosti.

„Beru si čtvery šaty," vzkazuje s úsměvem česká tenisová šampionka.