Do Kolářových sadů se sjeli běžci z celé republiky. Na startu jich bylo celkem šedesát. V patnáct hodin závod vypukl.

„Každý běžel svým tempem na okruhu tisíc sto metrů. Cíl byl až v devět hodin. To znamená, že se opravdu běželo šest hodin v kuse. Je to ale výhodné pro lidi, kteří si chtějí zkusit uběhnout maraton a normální maratonský závod se jim zdá náročný kvůli časovému limitu, či můžou mít obavy, že doběhnou mezi posledními. Při tomto formátu si můžou zkusit maraton uběhnout a ví, že ostatní budou ještě běhat,“ uvedl pořadatel závodu Martin Plachý.

Jednalo se o charitativní závod. Startovné bylo pro jednotlivce 200 korun a pro štafetové závodníky 500 korun. Vybraný příspěvek se posílá Tarahumarům na podporu jejich kultury a života.

„Žijí ve velmi chudých podmínkách a i malá částka jim stačí na pytel kukuřice, ze které pak celé rodině může vystačit třeba až na dva měsíce,“ dodal Plachý.

Při závodu si mohli běžci odpočinout, vydýchat se a občerstvit se. Počasí jim oproti minulým ročníkům přálo. Bylo pod mrakem a trošku i zapršelo.

Na závodu padl také traťový rekord. Lenka Horáková uběhla 63 kol a dosáhla celkových 69, 695 kilometrů. Stala se tak absolutní vítězkou. Za ní následovala Jidita Nagyová se 48 koly a Ivana Nováková, která jich zvládla 41. Z mužů zvítězil Lukáš Švestka s 62 koly a uběhl tak 68,585 kilometrů. Za ním s 61 koly doběhl Jirka Kabaja a loňský vítěz Martin Šerák.

„Závod vznikl jako takzvaný happening na podporu mexických běžců Tarahumarů, což je indiánský kmen, který byl popsaný v knize Born to run (Zrozeni k běhu). Maratonský klub Prostějov, který je pořadatelem této akce, již před lety vznikal se snahou propagovat a udržovat myšlenky těchto indiánských běžců a Caballa Blanca, který je hrdinou zmíněné knihy,“ doplnil Martin Plachý.