„Utkání se zprvu vyvíjelo slibně v náš prospěch, první poločas jsme odehráli velmi dobře. Pak jsme však ve třetí čtvrtině nepochopitelně odpadli, dát za deset minut pouhé tři body je strašně málo. Tady se rozhodlo o postupu soupeře, který nakonec vyhrál i druhý vzájemný zápas, což mě moc mrzí. V odvetě jsme chtěli a měli zvítězit, bohužel jsme se o lepší výsledek připravili sami vlastními chybami,“ litoval trenér Orlů Miroslav Marko.

„Vůbec se nám nepovedl vstup do utkání, celou první půli jsme se nemohli herně najít. Bylo proto velmi těžké se dostat zpět do zápasu, ale naštěstí se nám to výrazným zlepšením defenzivy po pauze povedlo. Celkově tedy můžeme tenhle mač i celé předkolo FIBA Cupu hodnotit pozitivně, splnili jsme postupový cíl,“ neskrýval naopak spokojenost kouč Tartu Ullar Kerde.

Podobně hovořila též jedna z hráčských opor jeho mužstva Kestutis Sestokas. „Pro dnešní odvetu bylo hodně důležité, že jsme první vzájemný souboj vyhráli tak vysoko. O víkendu v domácí lize jsme totiž podlehli a špatně odstartovali i v Prostějově, v úvodu byl náš výkon dost nervózní. Pořádně jsme začali hrát až ve druhém poločase a nakonec máme velkou radost z postupu přes druhé eliminační kolo FIBA Cupu,“ pochvaloval si Sestokas.
Jeho radost ostře kontrastovala s hlubokým zklamáním pivota hanácké letky Alexandra Bojiče. „Bylo velice těžké jít do zápasu s tím, že musíme zvítězit o dvacet šest bodů. Přesto jsme doufali v uskutečnění tohoto náročného úkolu a víra nám vydržela celou první část odvety, když jsme hráli velmi dobře. Bohužel všechno zlomila špatná třetí čtvrtina s mizernou střelbou. Najednou se nikomu z nás nedařilo, všichni neseme za tenhle výpadek zodpovědnost. Celkově byl Rock Tartu určitě lepší než my a postoupil zaslouženě,“ povídal Bojič smutně.

Při důkladnější analýze střetnutí žehral slovenský lodivod BK nejen na tragickou třetí desetiminutovku, ale rovněž na slabé koncovky všech čtvrtin. „Tento problém nás trápí dlouhodobě, i když o něm s hráči stále mluvíme. Dnes jsme na to doplatili v důležitých okamžicích na přelomu poločasů, kdy místo našeho vedení o patnáct bodů hosté těsně před pauzou snížili na rozdíl deseti a po přestávce pak udeřili. Doufám, že se kluci konečně poučí a podobných momentů se pro příště vyvarují,“ nabádal Miroslav Marko.

Adresnou kritiku směřoval zejména k americkému rozehrávači Amesovi. „Na Rashaanovi je naše hra dost závislá a když se mu nedaří, poznamená to celý tým. Tentokrát bohužel nebyl v optimální formě, jeho slabší výkon navíc vyvrcholil tím posledním hrubým faulem. Přitom v trénincích pracuje výborně, jenže pak přijde zápas a on se pohybuje tak, jak dnes všichni viděli. Já tomu říkám, že šlape zelí. Proč to tak je? Tuhle věc s ním co nejdřív proberu stejně jako jeho občasný negativní vliv na mančaft. Když se totiž Rashaan herně trápí, přenáší svou frustraci na spoluhráče,“ rozebíral Marko.

Poukázal také na užší kádr Prostějova. „V tomhle mělo Tartu oproti nám značnou výhodu. My můžeme točit pouze tři pivoty a když se nám dva klíčoví vyfaulují, jde o velký problém. Celkově máme do rotace jen osm skutečně kvalitních hráčů, což je málo s ohledem na náročný zápasový program a rostoucí únavu,“ navázal trenér požadující doplnění soupisky. „Vytipovali jsme možné posily, o jejich případném angažování však rozhodne šéf klubu Milan Matzenauer,“ doplnil generální manažer BK Tomáš Rak.