VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tomáš Rak: Hlavní cíl jsme splnili

PROSTĚJOV - Jen týden uběhl od skončení Mattoni NBL 2006/07 a v BK Prostějov už se dějí zajímavé věci. Vyplynulo to z obsáhlého rozhovoru, který Deník vedl s generálním manažerem basketbalových Orlů Tomášem Rakem.

18.6.2007
SDÍLEJ:

Tomáš Rak, současný generální manažer prostějovského basketbalového oddílu. Foto: DENÍK/Milan Začal

Jednoduchá otázka na úvod – jak uplynulou sezonu hodnotíte?
V první řadě byl tenhle soutěžní ročník hodně dlouhý kvůli novému systému ligy se čtyřiačtyřiceti koly základní části. Z našeho pohledu byla letošní sezona také velmi rušná, ať už řadou změn v hráčském kádru, tak rovněž výměnou na místě hlavního trenéra. Celkově ji můžeme považovat za poměrně úspěšnou, neboť tým splnil dva ze tří stanovených cílů.

Můžete podrobněji rozvést jednotlivé cíle?
Začnu tím nesplněným. Šlo o třetí místo v Českém poháru, kde jsme chtěli projít do finále a to se nepovedlo poté, co nám los poslal v semifinále do cesty silnější Nymburk. V Mattoni NBL se nám naopak finálové mety podařilo dosáhnout poté, co mužstvo dokázalo zvládnout těžkou čtvrtfinálovou sérii s Pardubicemi a ještě těžší semifinálovou sérii proti Děčínu. Řekl bych, že Miro Marko coby nástupce Michala Ježdíka neudělal z mančaftu herně lepší kolektiv, ale určitě psychicky odolnější a soudržnější natolik, že se uměl úspěšně vypořádat s náročnými situacemi klíčovými pro celkový výsledek. To už bohužel neplatilo o finále ligy, v němž hrály rozhodující roli dva faktory: naše nezkušenost s bojem o titul při první finálové účasti a vysoká kvalita Nymburka po všech stránkách, mimojiné i jeho zákulisní síla ovlivňující termíny přenosů v České televizi. Kvůli jejich přesunům jsme poslední zápas v Děčíně hráli ve středu a úvodní střetnutí na palubovce úřadujícího mistra hned v pátek. Tohle výrazně ovlivnilo zahajovací duel finále, v němž jsme jen těžko mohli zvítězit. Svou úrovní mě naopak potěšilo druhé finále, které jsme s výjimkou výsledku zvládli výborně a fanouškům navíc připravili předzápasovou show coby poděkování za jejich celoroční podporu. Ve třetím finálovém souboji už se pak projevila taková nevíra v to, že by ještě šlo sérii zdramatizovat či otočit a z toho důvodu vše skončilo nula tři na utkání. Určitě to neberu jako neúspěch, spíš jako velkou školu pro celý náš klub.

A co účast v pohárové Evropě? Byla úspěšná?
Ano. Byť jsme startovali na nejnižším stupni hierarchie evropských pohárů, narazili jsme v základní skupině Challenge Cupu na silné soupeře a přesto dokázali postoupit do čtvrtfinále. Možná škoda těsného vyřazení v úvodním kole play off, neboť náš kyperský přemožitel nakonec prošel až do finále. I tak jsme ale na mezinárodním poli uspěli a nasbírali spoustu zkušeností.

Týmu pomohly klíčové posily

V postupu ze základní fáze Poháru Challenge i v průniku do finále Mattoni NBL udělal BK Prostějov oproti předchozím sezonám krok směrem dopředu. V čem byl nejpodstatnější rozdíl mezi loňskými týmy a tím letošním?
Jádro mužstva z minulých dvou let nedokázalo v důležitých chvílích udělat ten rozhodující krok.

Zásadním posunem v tomto smyslu se staly hráčské změny, které jsme provedli koncem února těsně před uzávěrkou přestupů. Posily přinesly sílu a kvalitu pod koš v případě Justina Bryana a ohromnou zkušenost do celkového herního projevu zásluhou Igora Kudelina, ačkoliv ten začal splňovat naše představy až v play off. Ale nakonec právě tohle jsme potřebovali.

Kteří hráči byli vedle těchto posil největšími tahouny?
Jednoznačně nejstabilnější výkony během celé sezony podával Radek Nečas. Ostatní střídali silnější období se slabšími, ale určitě každý člen tohoto týmu měl ma konečném úspěchu svůj nezanedbatelný podíl. Zklamal mě pouze jediný basketbalista, a to Honza Svoboda. Po zranění už se nedostal zpět do zápasového rytmu a přitom vlastně celý rok zabíral jedno podkošové místo.

Co trenérská otázka? Uspokojilo vás, jakým způsobem svou roli zvládl Miroslav Marko?
Určitě ano. Do Prostějova přišel jako asistent Michala Ježdíka a po jeho nuceném odchodu se ocitl v nelehké situaci, kdy měl převzít mančaft coby hlavní kouč. Vzal to jako výzvu a postupem času dokázal vytvořit správnou týmovou chemii, psychicky hráče pozvednout a udělat z nich lepší partu. Což hrálo v rozhodujících momentech sezony klíčovou úlohu.

Přestože výměna na postu trenéra pomohla, nemrzí vás ztráta takového basketbalového odborníka, jakým Ježdík nesporně je? Když jste s ním navíc měli dlouhodobé plány.
Je pravda, že Michal v českém basketbalu hodně znamená a možná je to u nás v republice skutečně největší odborník. V Prostějově mu to však celkově nesedlo, možná potřebuje ke svému životu jiné prostředí i zázemí. Vyústěním byla rostoucí nervozita, s tím spojené špatné výsledky a stále rychlejší cesta do slepé uličky trápení, z nějž jediný možný únik znamenal odchod. Každopádně jsme s Michalem Ježdíkem měli značné plány a je velká škoda, že se je hned v zárodku nedařilo naplnit. Na druhou stranu v kontaktu jsme zůstali i nadále a určitou formou konzultujeme různé věci i v současnosti.

Konkurovat Nymburku bude mnohem těžší

Pojďme k vaší osobě. Splnil první rok na pozici generálního manažera představy o této práci?
Mám určité pravomoce i odpovědnost a vždy se snažím dělat maximum pro co nejlepší chod týmu. Do rozhodování o hráčských operacích v žádném případě nemluvím, maximálně připravuji podklady s co největším množstvím informací pro fundovaná rozhodnutí. Hlavní náplní mé práce je být v neustálém kontaktu s hráči i jejich agenty a především vytvářet ideální podmínky k fungování mužstva i celého oddílu. Zapomenout nesmím ani na fanoušky, pro které jsme toho dle mého názoru udělali za poslední rok opravdu dost. I z tohoto pohledu cítím, že má práce pro BK Prostějov není marná.

Zmínil jste příznivce. Jsou ti prostějovští nejlepší v republice?
Určitě patří k těm nejlepším a rozhodně jsou nejvěrnější. Ti skalní nám zachovávají přízeň bez ohledu na momentální krize a slabší období, což je pro hráče i celý klub velice důležité. Za tuhle podporu dvojnásob díky.

Po ekonomické stránce asi problémy neexistují, že?
Vše je zajištěno na výborné úrovni zejména díky marketinkové agentuře TK Plus, jež za prostějovským basketbalem stojí. Zásluhou této společnosti a celé řady obchodních partnerů i sponzorů nehrozí, že by oddíl nedostál svým závazkům ke komukoliv včetně hráčů. Ti mají vytvořeny opravdu špičkové podmínky a rozhodně si nemohou na nic stěžovat. Od příští sezony však plánujeme změnu ve filozofii uzavírání nových smluv, jež budou mít mnohem větší motivační část ve formě prémií a bonusů. Dosud byla základní částka ve své fixní podobě až příliš vysoká a to chceme upravit.

Nymburk od nového ročníku výrazně navyšuje svůj rozpočet, údajně z pětačtyřiceti milionů korun na osmdesát. Dá se mu za těchto okolností vůbec konkurovat?
Možné to bude, ale současně i strašně obtížné. Letos byla jedinečná možnost Nymburk zaskočit, neboť sám procházel spoustou změn a byl určitě nejvíc zranitelný za poslední roky. Bohužel my jeho suverenitu ohrozit nedokázali a po avizovaném navýšení rozpočtu v souvislosti se startem v ULEB Cupu půjde hráčská kvalita mistra pravděpodobně ještě o jednu kategorii výš. Takže hrát s ním vyrovnaně bude o poznání složitější než dosud.

Marko zůstává, kádr se změní

Zpět k dění v BK. Klub prodloužil smlouvu s Miroslavem Markem. Můžete objasnit důvody?
O Mirově kvalitní práci už jsem mluvil výše, navíc splnil základní cíl v podobě postupu do finále Mattoni NBL. S jeho přínosem týmu panuje u oddílového vedení spokojenost, proto mu byla nabídnuta nová smlouva a Miroslav Marko tuto nabídku přijal. Kromě toho nadnesl novou filozofii, s jakou by mělo mužstvo v příští sezoně fungovat. Jde hlavně o záměr mít základ sedmi špičkových basketbalistů s tím, že zbylá místa v kádru obsadí vlastní odchovanci, mladí kluci a bojovníci, nikoliv drazí hráči takzvaně za zásluhy.

Existuje už představa o zmíněné silné sedmičce klíčových borců?
Konkrétní představu pochopitelně máme a právě v těchto dnech ji finalizujeme. Obecně platí, že chceme hráče s výborným bráněním, maximální bojovností a velkým hladem po úspěchu. Nevylučuji, že současný kádr dozná podstatných změn a do příští sezony půjdeme s hodně jiným kolektivem. Jisté je, že určitě přijdeme o Radka Nečase. Odchází za lepšími penězi do Nymburka a nás to mrzí. Naopak po posilách se budeme poohlížet především v Litvě a bývalé Jugoslávii, do hry patrně vstoupí i možnost angažování až tří Američanů.

Realizační tým kouče Marka zůstane stejný?
Miro dostal týden na rozmyšlenou, jestli chce zachovat realizační tým ve stávajícím složení, nebo si bude přát změny. Uvidíme.
Je už stanoven program přípravy na nový soutěžní ročník?

V základních bodech ano. Mužstvo začne trénovat v polovině srpna a coby součást přípravy hodláme zopakovat dvě podstatné věci z loňska: soustředění v Litvě a domácí turnaj Prostějov Open. Na ten přijede mimojiné jeden z řeckých celků, buď Maroussi Atény nebo Panionios Atény.

Máte na závěr ještě nějakou zajímavou novinku?
Ne úplně novou věcí je potěšitelná informace, že v nastávající sezoně 2007/08 budeme na evropské scéně hrát FIBA Cup, což je o kategorii vyšší pohárová soutěž než loňský Challenge Cup.

A úplně čerstvou novinkou je zakoupení licence na druhou národní ligu mužů, do letoška vedenou jako třetí ligu. Proč jsme tuhle soutěž pořizovali? Aby mohly naše mladé talenty hrát ve větším časovém rozsahu proti dostatečně silným soupeřům.

Reakci na tento rozhovor z pera Rudolfa Šimečka, ředitele klubu ČEZ Basketball Nymburk najdete zde.

18.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Osobní kontakt po tel. domluvě pan Petružela tel.: 721 823 845, e-mail petruzela@cutter.cz. , Požadavky: manuální zručnost, spolehlivost, pečlivost, ochota učit se novým věcem. Po zapracování schopnost samostatné práce, vzdělání elektrotechnického směru výhodou., Náplň práce: testování a kompletace zařízení. Práce na počítači. , PD: Po-Pá 7:00-15:30 hod. Pracoviště: Milíčova 26, Prostějov. Pracoviště: Cutter systems spol. s r.o., Milíčova, č.p. 2530, 796 01 Prostějov 1. Informace: Antonín Petružela, +420 721 823 845.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Operátor strojů a 17 000 Kč

Obsluha zařízení na zpracování sběrných surovin (kromě kovového odpadu) Obsluha lisu na papír. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, řidičský průkaz skupiny C, průkaz VZV a strojnický průkaz na nakladače a bagry výhodou, , Zaměstnanecké výhody:, 25 dnů dovolené, stravenky. Pracoviště: Metalšrot tlumačov, a. s. - dřevnovice, 798 26 Nezamyslice u Prostějova. Informace: Radim ŠEBESTA, +420 724 175 617.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 17 400 Kč

Obsluha strojů a zařízení pro práce na železniční trati *TRAŤOVÍ DĚLNÍCI. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17400 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Osobní kontakt po tel. domluvě Ing. Fojtášek tel.: 606 700 887 nebo e-mail fojtasek@tomi-remont.cz. Požadavky: řidičské oprávnění sk. B podmínkou, praxe s prací na železničním svršku a spodku, dobrý zdravotní stav, dobrá pracovní morálka. , Nabízíme: po roce příspěvek na penzijní připojištění, odpovídající platové ohodnocení + cestovní náhrady, další finanční ohodnocení, zajištění ubytování na stavbách mimo Prostějov. Pracoviště: práce v oblasti celé Moravy s počátkem cesty Prostějov.. Pracoviště: Tomi - remont a.s.., Hybešova, č.p. 4414, 796 01 Prostějov 1. Informace: Fojtášek, +420 606 700 887.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Dispečer 20 000 Kč

Dopravní dispečeři DISPEČER/DISPEČERKA VNITROSTÁTNÍ DOPRAVY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup ihned. I ABSOLVENTI. Životopis zašlete na adresu: zemankova@feico.cz. , Požadavky: základní znalost AJ/NJ, znalost práce na PC, komunikativní schopnosti. Výhodou: zkušenosti v profesi a ŘP sk. B. Pracovní poměr na dobu neurčitou. , Náplň práce: plánování, organizování přeprav vnitrostátní dopravy, administrativa. Pracovní doba: Po-Pá 7:00-15:30 hod. Pracoviště: Háj č.p. 358, Kralice na Hané. Pracoviště: Spedition feico, spol. s r.o..., Háj, č.p. 358, 798 12 Kralice na Hané. Informace: Zemánková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 23. dubna 2018

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Fotbalisté Mostkovic (v červeném) vyhráli v Čechovicích 2:1
27

Poslední Mostkovice v derby znovu vyzrály na Čechovice

Dechový orchestr zaplnil němčickou sportovní halu

/FOTOGALERIE/ Jaro zahájeno. V sobotu 21. dubna se němčická sportovní hala Suprovka zaplnila netradičním publikem. Příznivci dobré hudby si nenechali ujít tradiční Jarní koncert Dechového orchestru ZUŠ Němčice nad Hanou. Ten letošní moderovala dechovková ikona Jiří Siostrzonek. V podání Dechového orchestru zazněly koncertní skladby našich i světových autorů. Nechyběly lidovky, ani populární melodie různých žánrů.

Chlapec se na hřišti připoutal k atrakci, museli to řešit strážníci

Velmi nezvyklý případ řešili koncem minulého týdne prostějovští strážníci.

Cyklisté před jízdou popíjeli, jeden měl bezmála tři promile

S teplým počasím vyráží na silnice stále více cyklistů. Včetně těch, kteří neodolají a musí se před jízdou posilnit zakázanými látkami. Během uplynulého víkendu tak policisté na Prostějovsku zjistili několik cyklistů pod vlivem alkoholu a drog.

AKTUALIZOVÁNO

To byla podívaná! Doteky módy nabídly přehlídku tvarů i barev

/FOTOGALERIE/ Plnoletost slavilo v pátek klání dokazující, jak různorodá je móda. V Národním domě se totiž konaly osmnácté Doteky módy, soutěž pro studující návrháře a návrhářky. Kromě domácích z pořádající školy SŠDAM dorazili také středoškolačky-návrhářky z Prahy, Liberce či Ústí nad Orlicí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT