Do sobotního druhého utkání série úvodního kola play off Mattoni NBL mužů šli prostějovští basketbalisté s nožem na krku. Vítězství se rovnalo prodloužení čtvrtfinále k rozhodujícímu třetímu duelu, porážka znamenala senzačně předčasný konec sezony.

Prostějov – Pardubice 104:92 (58:35)

Vývoj (po pětiminutovkách): 9:4, 24:16, 43:22, 58:35, 73:48, 87:59, 94:73, 104:92. Rozhodčí: Zachara, Vrážel a Hruša. Fauly: 28:25. TCH: 12. Trnka. 5 chyb: 34. Bryan – 12. Trnka. TH: 29/21:33/22. Trojky: 31/15:19/10. Doskoky: 41:27. Diváků: 1600. Nejlepší hráč: Kudelin. Body – Prostějov: Crisp 23, Bryan 14, Kudelin 13, Stuchlý a Pavlík 12, Butler 8, Tomaszek 7, Czudek, Nečas a Šoška 5. Pardubice: Gamma 18, Ames 16, Mujagič 15, Jelínek a Majerík 12, Marek 11, Přibyl 3, Trnka a Moravec 2, Malík 1.

S ohromným nasazením a velkou tvrdostí vstoupili oba soupeři do vyhecovaného mače. Hlavně na domácích byla znát obrovská touha odvrátit hrozící krach a první poločas patřil jednoznačně jim. Jako vyměněný působil oproti předchozímu souboji na východě Čech Crisp, zatímco hosty držel nad vodou znovu výborný Mujagič. Jen díky tomuto matadorovi a jeho jedenácti bodům udržovala Synthesia v zahajovací čtvrtině alespoň částečně krok (snížení ze 13:6 na 15:11).

O osudu celého střetnutí rozhodla druhá část. Hanáci do ní vstoupili famózní šňůrou 15:0, když se jim povedlo přesně dle taktického plánu zrychlit hru a spoustu košů vsítit lehce z protiútoků. Protivníka přitom citelně zasáhlo bleskové vyfaulování klíčového pivota Trnky již ve 12. minutě, bez tohoho obra Pardubičtí působili většinu druhé čtvrtiny jako tělo bez duše. Náskok výtečně hrajících Orlů tak tři minuty před přestávkou narostl na devětadvacet bodů (53:24), přičemž jeho vybudování zařídila většina členů vyrovnaného týmu.

Pohodová jízda BK pokračovala i ve třetí části. Ke kanonádě se rozstřílel skvělý Crisp, pod košem úřadoval další Američan Bryan a ukazatel skóre tak ve 27. minutě registroval rekordní stav 81:48. Od tohoto okamžiku však Prostějované přestali pozorně bránit a jejich prostřídané sestavě se hrubě nedařilo, čehož hostující družina využila k mohutnému stahování manka (z 90:62 na 99:89). Probudil se do té doby tragický Ames, přidali se i další pardubičtí plejeři a najednou bylo znovu o co hrát. Pouze čas zachránil Orly od naprosté blamáže, neboť sok se na rozdíl deseti bodů dostal příliš pozdě a ještě více zdramatizovat původně jasný zápas už nedokázal.