Jako pták, který skočil z útesu do hluboké rokle a zjistil, že nemá křídla. Tak si momentálně mohou připadat basketbalisté BK Prostějov.

Orli totiž prohráli úvodní čtvrtfinále play off Mattoni NBL mužů v Pardubicích a v sérii hrané na dva vítězné zápasy stojí na pokraji vyřazení, což by byl obří neúspěch.
Jasný úkol pro domácí odvety s Východočechy tak zní: vyhrát dnes (od 17.30 hodin) i zítra (od 18.00 hodin) a odvrátit tím hrozící katastrofu. Vypadnutí hned v zahajovacím kole k.o. bojů by za nic jiného považovat nešlo.

„Jsme v hodně složité situaci, ale pořád máme všechno ve svých rukách. Předčasně mluvit o vyřazení z play off nemá smysl, naopak musíme myslet pozitivně. Výkonnostně na pardubický celek určitě stačíme, přestože vzájemná bilance zatím ukazuje něco jiného,“ odtušil trenér hanácké letky MiroslavMarko.

Na velké problémy si jeho svěřenci zadělali středeční porážkou na palubovce soupeře. „Bylo to velmi nepříjemné, protože jsme v podstatě sedmatřicet minut vedli. Až v závěru domácí výsledek otočili poté, co se nám vyfaulovali klíčoví borci a bez nich se rozpadla do té doby fungující koncepce hry,“ vypíchl Marko klíčový prvek vedoucí k trpkému výsledku.

Marko: Za prohru si můžeme sami

Házet vinu pouze na rozhodčí kouč nechtěl. „To by bylo laciné. Na druhou stranu se nemohu ubránit dojmu, že sudí až příliš pouštěli tvrdou hru Pardubic, hlavně jejich pivota Trnky. Právě v soubojích s tímto hráčem nabrali drtivou většinu osobních chyb všichni naši vysocí,“ popsal Marko.
Další potíž viděl ve slabším prosazování svých oveček proti zónové obraně. „Na tomhle musíme v přípravě na odvety po herní stránce nejvíc zapracovat. A také bude nutné maximálně zrychlit hru, nesmíme si nechat vnutit pomalejší styl protivníka. Máme víc hráčů do rotace a toho je potřeba využít, pardubičtí basketbalisté musí pocítit úbytek fyzických cil,“ plánoval Marko.

Naprosto zásadní však bude, jak Orli zvládnou kritickou situaci psychicky. „Souhlasím, že mentální síla a odolnost mohou rozhodnout celou sérii. A z tohoto hlediska klukům stále věřím, že v rozhodujících momentech dokáží prodat své nesporné schopnosti. Oni mají ohromnou chuť dokázat, že jsou lepší než Pardubice a že na postup mají. A na tuhle motivaci sázíme,“ zdůraznil Marko.

Kromě toho tým spoléhá i na podporu svých skvělých příznivců. „V základní části jsme měli druhou nejvyšší diváckou návštěvnost v lize. Fanoušci nám většinou dokázali vytvořit výborné domácí prostředí a právě bouřlivá atmosféra s maximální podporou fandů může být pro náš mančaft pověstným šestým mužem na hřišti. Proto všechny příznivce BK Prostějov vyzýváme: přijďte a povzbuzujte, teď vás nejvíc potřebujeme,“ nechal se slyšet generální manažer klubu Tomáš Rak.